Biomateriały w optyce

Biomateriały w optyce

Tworzenie akcesoriów, również takich, jak okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, wiąże się z koniecznością śledzenia nie tylko trendów modowych, ale również nowości technologicznych. Dzięki ciągłemu rozwojowi nauki i inżynierii możemy korzystać z innowacyjnych rozwiązań, ułatwiających nasze codzienne życie, a także ulepszających przedmioty codziennego użytku.

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w optyce, również bardzo oczekiwanych przez klientów, jest stosowanie proekologicznych materiałów i procesów produkcyjnych. Użytkownicy okularów chcą korzystać z akcesoriów wykonanych z produktów przyjaznych środowisku, o niskim śladzie węglowym, a jednocześnie trwałych i estetycznych. W związku z tym jedną ze strategii stosowanych przez producentów okularów jest wykonywanie opraw z biomateriałów. Najnowszą propozycją jest acetat organiczny.

Czym jest acetat organiczny?

Acetat organiczny to ekologiczny odpowiednik acetatu, jednak w większym stopniu wykonany z surowców pochodzenia roślinnego. Zwykły acetat to octan celulozy, wytwarzany z naturalnej bawełny i włókien drzewnych, poddawanych określonemu procesowi. Oprawki acetatowe tworzy się poprzez nakładanie na siebie bloków surowca, przetwarzanego przy użyciu koktajlu kwasów w celu uzyskania proszku, a następnie stopionego lepiku. Ze stworzonych bloków wycinane są oprawki, a dalej szlifowane, aby uzyskać delikatny i przyjemny w dotyku materiał. Acetat to materiał ulegający biodegradacji. Długość tego procesu zależna jest od kilku warunków: czy materiał jest w wodzie/na ziemi i warunków atmosferycznych. Uzyskanie acetatu wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Najbardziej renomowanym producentem acetatu na świecie jest włoska firma Mazzucchelli. To właśnie z jej zakładu produkcyjnego wychodzi większość acetatu wykorzystywanego w optyce.

Czym się różni bioacetat od konwencjonalnego acetatu? Przede wszystkim ma jeszcze wyższy udział substancji naturalnych, ulega biodegradacji niezależnie od warunków, a do jego produkcji wykorzystywane są plastyfikatory pochodzenia roślinnego przyjazne dla środowiska. Dzięki temu podczas całego życia tego produktu uwalniane jest znacznie mniej gazów cieplarnianych. Biooctan posiada certyfikat FSC®. FSC® (Forest Stewardship Council) to system certyfikacji pozwalający na odróżnienie wyrobów z drewna, pochodzących z odpowiedzialnej gospodarki leśnej,

Bioacetat to surowiec bardzo chętnie wykorzystywany przez firmy kładące duży nacisk na zrównoważony rozwój. Tym samym podmioty takie nie tylko deklarują dbanie o środowisko, ale również aktywnie dążą do wspierania zachowania zasobów naturalnych. Niektóre firmy, poza bioacetatem, wykorzystują również acetat pochodzący z recyklingu.

EssilorLuxottica i Mazzucchelli – w służbie zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój jest głęboko zakorzeniony w działalności obu marek – EssilorLuxottica i Mazzucchelli. Dlatego też firmy te podjęły wspólne działanie w celu opracowania biooctanu i oceny całego cyklu życia tego materiału. EssilorLuxottica to firma skupiająca w sobie dwie marki: francuskiego producenta soczewek do korekcji wzorku – Essilor oraz włoskiego producenta okularów – Luxottica. Zarówno oprawy jak i soczewki tej firmy dostępne są w salonach Lynx Optiqeu. Mazzucchelli natomiast to włoska firma, światowy lider w produkcji i dystrybucji arkuszy z octanu celulozy, wykorzystywanych do produkcji opraw optycznych i okularów przeciwsłonecznych.

Zrównoważony rozwój jest głęboko zakorzeniony zarówno w DNA EssilorLuxottica, jak i Mazzucchelli. Wraz z rosnącą presją dbania o środowisko, ekologię, wykorzystywane surowce oraz zmieniającymi się oczekiwaniami konsumentów, obie marki radykalnie dostosowują swoje modele biznesowe, aby nie tylko spełniać oczekiwania odbiorców, ale również wytwarzać swoje produkty zgodnie z przepisami prawnymi. W tym kontekście, w roku 2021 obie firmy połączyły siły i rozpoczęły współpracę, której celem była ocena wydajności alternatywnych materiałów proponowanych przez markę Mazzucchelli. Głównym celem prac jest ocena wpływu na środowisko biooctanu produkowanego przez firmę Mazzucchelli, w porównaniu ze standardowym octanem przemysłowym.

Z wyników przeprowadzonych badań wynika, że biooctan proponowany przez włoskiego producenta acetatu ma mniejszy wpływ na środowisko, w porównaniu z powszechnie używanym octanem. Materiał ten zawiera około 65% biozawartości, a średnia biozawartość standardowego octanu równa jest 40%. Osiągnięcie takiego wyniku jest możliwe dzięki wykorzystaniu plastyfikatora, czyli mieszanki różnych środków zmieniających strukturę substancji (np. kwasy), pochodzenia biologicznego, zazwyczaj pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych, takich jak buraki, trzcina cukrowa, czy zboża. Bioplastyfikator zastępuje tutaj tradycyjne tworzywa sztuczne oparte na paliwach kopalnych.

Badania cyklu życia octanu pochodzenia biologicznego wskazują na lepsze parametry środowiskowe we wszystkich badanych kategoriach, takich jak zakwaszenie, eutrofizacja, czy wyczerpanie się wody. Biooctan jest w pełni biodegradowalny zgodnie z międzynarodowymi standardami, wypada również lepiej w kwestii emisji CO². Badania przeprowadzone przez EssilorLuxottica i Mazzucchelli zostały poddane krytycznej ocenie i certyfikowane przez stronę trzecią, która potwierdziła mniejszy wpływ na środowisko surowca zaproponowanego przez włoską markę.

Biooctan już jest wykorzystywany do produkcji akcesoriów najbardziej znanych marek dostępnych w ofercie salonów optycznych Lynx Optique. Wybór opraw z bioacetatu przyczynia się do budowania lepszej, zgodnej ze środowiskiem, przyszłości dla nas wszystkich.