Co jeść, aby zachować zdrowe oczy?

Co jeść, aby zachować zdrowe oczy?

Strona główna / Ekspert radzi

Nie bez przyczyny mówi się, że „jesteśmy tym, co jemy”. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ogromny wpływ na nasz wzrok i na nawilżenie naszych oczu ma stosowana dieta.
Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi oczami, należy włączyć do niej produkty bogate w witaminy, minerały, kwasy Omega, antoksydanty i antyocyjany.

Kwasy OMEGA -3 są ważnym składnikiem błon komórkowych w układzie nerwowym oka. Udowodniono, że dieta bogata w te substancje może zapobiegać powstaniu niektórych chorób oczu, np. AMD. Substancje te nie są produkowane przez nasz organizm, dlatego należy dostarczać ich w pożywieniu.

Witaminy mające wpływ na nasze widzenie to:

  • Witamina A – ma znaczący wpływ na funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka, odpowiedzialnych za widzenie w dzień i w nocy. Jej niedobory mogą powodować ślepotę zmierzchową, a także zespół suchego oka.
  • Witamina E – jest przeciwutleniaczem niwelującym wolne rodniki, które uszkadzają wzrok. Znajdziemy je w olejach: słonecznikowym, kukurydzianym, sojowym, w kiełkach, w orzechach i margarynie.
  • Witamina C – ma właściwości antyoksydacyjne, ale również spowalnia procesy powstawania zaćmy i uszczelnia naczynia krwionośne oka. Znajduje się w owocach cytrusowych, porzeczkach, winogronach, jabłkach, a także w szparagach, czerwonej papryce i brokułach.

Antocyjany
Antocyjany to barwniki roślinne o silnym działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Pobudzają organizm do produkcji rodopsyny (światłoczułego barwnika siatkówki), który odgrywa kluczową rolę w widzeniu. Udowodniono, że antocyjany poprawiają komfort widzenia u osób krótkowzrocznych.

Luteina
Luteina to naturalny barwnik magazynowany w plamce żółtej odpowiedzialnej za widzenie. Luteina chroni siatkówkę i plamkę żółtą przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, promieniowaniem UVA/UVB i działaniem światła niebiesko-fioletowego emitowanego między innymi przez komputery, tablety i telefony. Ma regenerujący wpływ na receptory siatkówki. Niestety nie jest produkowana przez organizm, przez co powinna być uzupełniana poprzez właściwą dietę. Znajdziemy ją w zielonych liściach warzyw, takich jak jarmuż czy szpinak, a także w owocach, między innymi w nektarynkach, jeżynach, agreście, awokado, kiwi, malinach, porzeczkach czarnych, a także w żółtkach jaj, jednak jej ilość jest zależna od sposobu hodowli kur.

Minerały mające korzystny wpływ na nasz wzrok to: mangan, cynk, selen i miedź. Zwalczają one wolne rodniki, dodatkowo miedź wzmacnia trwałość naczyń krwionośnych oka. Gdzie ich szukać?

  • Mangan – w fasoli, grochu, jagodach, orzechach
  • Selen – owoce morza, ryby, orzechy, czosnek cebula
  • Miedź -owoce morza, awokado i orzechy
  • Cynk – ryby i jajka