Dzieci

Dzieci

Strona główna / Ekspert radzi

Jak rozwija się wzrok u dziecka?

  • Od urodzenia: reaguje na światło oraz ruch przed oczami
  • 2 tygodnie: śledzi wzrokiem ruch przedmiotu
  • 6 tygodni: widzi kolor czerwony i zielony
  • 2-4 miesiące: rozwój akomodacji – próba wyostrzania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach
  • 3-4 miesiące: dziecko widzi wszystkie kolory, ale muszą być w dużym kontraście
  • 4-7 miesięcy: rozwija się widzenie peryferyjne i przestrzenne – rzucanie przedmiotami to dla dziecka ocena odległości
  • 6 miesięcy: rozwój orientacji w przestrzeni
  • 5 lat: dziecko w nocy widzi lepiej niż osoba dorosła
  • 8 lat: osiąga pełną ostrość wzroku
  • 10 lat: pełna wrażliwość na ruch, oko dojrzałe
  • 15 lat: soczewka oka przepuszcza jeszcze 30% promieniowania uv

POLE WIDZENIA rozwija się bardziej w górę – dziecka patrzy częściej do góry niż na dół. Ze względu na mały nosek pole widzenia jest szersze w stronę nosa, niż u osoby dorosłej.

NADWZROCZNOŚĆ fizjologiczna:
do 8 miesięcy +3,50
4-7 lat +0,75

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ:
pogłębia się ze wzrostem gałki ocznej. Na jej powstawanie mają wpływ czynniki środowiskowych: brak światła naturalnego oraz częsta obserwacja małych elementów z bliska (np. w telefonie).

Badanie wzorku u dzieci. Jak często badać wzrok u dziecka?

Father teaching son how to tie a tie

Wzrok dziecka jest badany po urodzeniu, natomiast ostrość wzroku może być badana od 3. miesiąca życia. Najważniejsze jest wówczas, czy jest taka sama dla prawego i lewego oka, ale mierzy się również jej wartość. Przed ukończeniem 3. roku życia można wyrównać ostrość widzenia na obydwu oczach bez żadnych konsekwencji. Testy oparte są na naturalnej ciekawości świata. Jeśli wzrok rozwija się prawidłowo, wystarczy wizyta u okulisty raz na 2 lata, jeśli występują jakieś problemy, częstość wizyt wyznacza specjalista.

MOŻEMY SAMI PRZEPROWADZIĆ TEST WIDZENIA DZIECKA
Test bączka to najprostsza metoda sprawdzenia, czy dziecko widzi jednakowo okiem prawym i lewym. Można go przeprowadzić już u kilkumiesięcznego bobasa. W trakcie zabawy przesłaniamy oko prawe, bawimy się dalej, następnie odsłaniamy prawe, a zasłaniamy lewe oko. Jeśli dziecko nie reaguje, to oznacza, że widzi tak samo prawym i lewym okiem. Jeśli protestuje przy zasłonięciu jednego oka, to znaczy, że zasłoniliśmy mu oko, którym widzi lepiej. Jest to wyraźny sygnał, by udać się do specjalisty.

Moje dziecko musi nosić okulary – Jaką oprawkę wybrać?

Konieczność noszenia okularów przez dziecko jest dużą rewolucją w życiu – zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Chcemy wybrać odpowiednią oprawkę – jakie cechy powinna ona posiadać?

Przede wszystkim podkreślmy fakt, że jeśli okulista zaleca okulary dla dziecka, to po to, aby zmniejszyć lub nawet wyleczyć wadę wzroku. Okulary do 8.roku życia umożliwiają prawidłowy rozwój układu wzrokowego dziecka i dlatego niezwykle istotne jest dopilnowanie, by je nosiło. Z tego względu najważniejsze jest to, by dziecku okulary się podobały, bo tylko wówczas będzie je chętnie zakładało. Nie upierajmy się więc np. przy kolorze, bo jest to naprawdę nieistotny szczegół w porównaniu z prawidłowym funkcjonowaniem wzroku dziecka w ciągu całego jego życia. Niech dziecko samo wybierze swój ulubiony kolor.

Oprawki dla dziecka muszą oczywiście również spełniać odpowiednie warunki techniczne.
Muszą być:

  • bezpieczne, a więc wykonane z tworzywa, bez elementów metalowych, które mogłyby zranić. Również ze względu na bezpieczeństwo nie do końca dobrym pomysłem jest mocowanie oprawki na gumce.
  • w dobrym rozmiarze: nie za wąskie i nie za szerokie – zauszniki powinny być równoległe po założeniu oprawki
  • stabilnie i wygodnie dopasowane – muszą opierać się prawidłowo na nosku, a zauszniki w odpowiedniej długości i dogięte w takim miejscu, aby okulary się nie zsuwały
  • w kształcie, który zapewnia duże pole widzenia – tak, aby dziecko patrzyło przez okulary, a nie ponad lub pod nimi. Najlepszy kształt dla dzieci to owal lub koło – oprawka może sięgać nawet ponad brwi, ponieważ małe dziecko dużo częściej patrzy w górę.

Specjaliści Lynx Optique chętnie i profesjonalnie pomogą wybrać odpowiednią oprawkę dla dziecka i zaproponują odpowiednie soczewki okularowe z uwzględnieniem korekcji oraz bezpieczeństwa.
Lynx Optique oferuje dzieciom bezpłatnie: dwuletnią gwarancję na uszkodzenia okularów oraz półroczną gwarancję na zmianę korekcji. Zapraszamy do naszych salonów!

Jak ochronić dziecko przed działaniem szkodliwych promieni UV?

Soczewka oka małego dziecka jest przeźroczysta, dlatego praktycznie w całości przepuszcza szkodliwe promieniowanie UV, mogące powodować m.in. zapalenie spojówki, odczyny alergiczne a w przyszłości przyspieszać pojawienie się zaćmy.
Jak zatem uchronić oczy małego dziecka?
Najprostszym sposobem jest zapewnienie mu odpowiednich okularów przeciwsłonecznych.

Jak je wybrać?

1. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na filtr:

Wybierajmy te które mają filtr UV400, w całości blokujący promieniowanie UV.
Sama naklejka UV400 to nie wszystko, aby mieć pewność, że okulary będą zapewniały odpowiednią ochronę, kupujmy je w rekomendowanych miejscach czyli salonach optycznych, a także sprawdzajmy, czy okulary posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.

2. Po drugie, kategoria przyciemnienia:

Możemy spotkać się z pięcioma kategoriami zabarwienia:

  • 0 przepuszczającą ok 80-100% światła
  • 1 przepuszczająca ok 43-80 % światła
  • 2 przepuszczająca ok 18-43% światła
  • 3 przepuszczająca ok 18-8 % światła
  • 4 przepuszczająca ok 3-8 % światła

Najodpowiedniejsze do okularów przeciwsłonecznych dla dziecka są kategorie 3 i 4.

3. Po trzecie, solidne soczewki:

Zwróćmy uwagę, aby soczewki w dziecięcych okularach przeciwsłonecznych wykonane były z nietłukącego się materiału, odpornego na zarysowania. Zapewni to bezpieczeństwo dziecka podczas codziennych aktywności.

4. Po czwarte, oprawka:

Oprawka powinna być wygodna, ale przede wszystkim dobrze dopasowana. Okulary powinny dobrze przylegać do głowy dziecka, zaś zauszniki powinny być szerokie tak aby ograniczały ilość wpadającego światła z boku. Wielkość frontu powinna być na tyle duża, aby pokrywała cały oczodół, a tym samym odpowiednio chroniła oczy dziecka. Zwróćmy uwagę również na jakość materiału – oprawki okularowe powinny być wykonane z wysokich jakościowo tworzyw, mogą posiadać elastyczne elementy, dzięki czemu będą bezpieczniejsze i mniej podatne na uszkodzenia.
Okulary często trafiają do buzi dzieci, dlatego materiały, z których wykonane są oprawki, nie mogą zawierać szkodliwych substancji, np. BPA – bis fenol A, który jest szkodliwy dla zdrowia.

5. Po piąte, decyzja Twojego dziecka:

Pamiętajmy, że wybierane okulary powinny przede wszystkim podobać się dziecku – wtedy zdecydowanie chętniej je zakłada. Pozwólmy więc dzieciom wybrać ulubiony kolor oprawki.

W salonach Lynx Optique znajdziesz eksperta, który pomoże Ci wybrać odpowiednie okulary dla Twojego dziecka, zapewniające 100% ochronę, a także odpowie na każde Twoje pytanie dotyczące właściwej ochrony wzroku Twojego dziecka.

NIE MA ŻARTÓW Z OCHRONĄ DZIECI PRZED SŁOŃCEM. SZKODY WYWOŁANE PRZEZ SŁOŃCE SĄ NIEODWRACALNE DLA OCZU DZIECI.

Dzieci spędzają często czas na dworze bawiąc się lub uprawiając sport, są więc w naturalny sposób narażone na promienie słoneczne. Szkody powstałe w dzieciństwie kumulują się i mogą powodować schorzenia oczu (zaćma, AMD) w wieku dorosłym.

Soczewka oka dziecka przepuszcza znaczną część promieni UVA. Tylko soczewka oka dorosłych zatrzymuje promienie UVA.

Prawda czy Fałsz?

W górach promienie UV są bardziej intensywne.

PRAWDA
W górach intensywność promieni UV wzrasta o 10% z każdym 1 km n. p. m. Należy więc chronić oczy nie tylko przed jasnym i jaskrawym światłem odbijającym się od śniegu.

Daszek czapki dobrze chroni wzrok dzieci przed słońcem.

FAŁSZ

Duża część promieniowania to światło odbite:

  • do 90% od śniegu
  • do 30% od wody
  • do 25% od piasku

Zarówno w górach jak i nad morzem nie ma potrzeby noszenia okularów przeciwsłonecznych, gdy niebo jest zachmurzone.

FAŁSZ
Chmury zatrzymują maksymalnie 10% promieniowania UV. W takich warunkach poparzenia słoneczne też są możliwe, bo gdy nie ma silnego słońca, zapominamy o ochronie. To samo dotyczy ochrony oczu.

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej

Filtry przeciwsłoneczne muszą odpowiadać europejskiej normie en 1836 czyli:

  • zatrzymywać 100% promieni UV
  • zapobiegać rażeniu przez światło słoneczne
  • posiadać wystarczającą odporność na uszkodzenia mechaniczne
    (test uderzeniowy)
  • posiadać dostateczną jakość pod względem optycznym (klasa optyczna 1 lub 2)

INDEKSY ZALECANE DLA DZIECI

Zapraszamy do naszych salonów!