Jak dbać o soczewki kontaktowe, aby służyły bezawaryjnie?

Jak dbać o soczewki kontaktowe, aby służyły bezawaryjnie?

Strona główna / Ekspert radzi

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z soczewkami kontaktowymi wie, jak ważne jest regularne dbanie o nie, codzienna higiena oraz pielęgnacja. Bez tego soczewki nie tylko nie mogą spełniać swojej roli, ale również stanowią zagrożenie dla zdrowia naszych oczu i ulegają awariom. Podczas wizyt w salonach optycznych, takich jak Lynx Optique, specjaliści uczą w jaki sposób zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe oraz jak je pielęgnować, aby bezpiecznie służyły. Co jeszcze możemy robić, aby cieszyć się wyraźnym widzeniem i czystymi soczewkami bez uszkodzeń?

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Czyszczenie soczewek kontaktowych jest bardzo proste, ale wymaga systematyczności. O ile nie korzystamy z soczewek jednodniowych, powinnyśmy mieć w łazience pudełko na soczewki oraz płyn do soczewek. Po wyjęciu ich z oryginalnego opakowania, musimy przechowywać je w sterylnym pojemniku, zanurzone w specjalistycznym płynie. Tylko wtedy będą się one nadawały do ponownego założenia. Pojemnik na soczewki kontaktowe wymieniamy na nowy przy każdorazowym kupnie nowego płynu do soczewek.

Zakładanie i zdejmowanie szkieł kontaktowych zawsze zaczynamy od dokładnego umycia rąk w ciepłej wodzie i z użyciem mydła antybakteryjnego. Dłonie suszymy czystym ręcznikiem. Tak przygotowani możemy sięgnąć po pudełko z soczewkami lub po same soczewki. Na środek wewnętrznej części dłoni nalewamy kilka kropli specjalistycznego płynu, umieszczany w nich soczewkę i taką zanurzoną soczewkę delikatnie pocieramy opuszkiem palca drugiej ręki przez kilka sekund. Tak umytą soczewkę opłukujemy jeszcze świeżym płynem i zakładamy lub chowamy do pojemnika wypełnionego również świeżym płynem. Mechaniczne czyszczenie poprzez pocieranie usuwa z soczewki kontaktowej znaczną ilość zanieczyszczeń sprawiając, że użytkowanie soczewek będzie dłużej komfortowe.

Należy pamiętać, że nawet przy dokładnej i regularnej pielęgnacji nie należy nosić soczewek kontaktowych po terminie ważności określonym przez producenta. Soczewki jednodniowe zakładamy raz, dwutygodniowe użytkujemy przez 14 dni, a miesięczne – maksymalnie przez 30 dni od dnia otwarcia oryginalnego opakowania, pamiętając o tym, że soczewki dwutygodniowe lub miesięczne co wieczór zdejmujemy z oka i chowamy do pojemnika wypełnionego specjalistycznym płynem, by następnego dnia rano móc je ponownie założyć. Specjalistyczne płyny do soczewek kontaktowych to preparaty, które czyszczą, dezynfekują i nawilżają soczewki kontaktowe. Aby płyn mógł spełnić swoje funkcje i odpowiednio wyczyścić, zdezynfekować i nawilżyć soczewkę kontaktową, musi minąć pewien czas, stąd soczewkę zanurzoną w płynie w pojemniku zostawiamy na kilka godzin. Pojemnik co wieczór wypełniamy świeżym płynem i zanurzamy w nim uprzednio wyczyszczone mechanicznym pocieraniem soczewki kontaktowe. Tylko takie postępowanie sprawi, że na soczewkach zminimalizujemy gromadzenie się drobnoustrojów oraz osadów białkowych, które przyczyniają się do obniżenia ostrości widzenia i jakości użytkowania soczewek kontaktowych jak i mogą być przyczyną infekcji i stanów zapalnych.

Soczewki kontaktowe a kąpiel i makijaż

Szkła kontaktowe nie mogą mieć kontaktu z wodą. Nie powinniśmy ich myć, czy płukać wodą, nawet gdy nie mamy płynu pod ręką. Tym samym nie można się w nich kąpać lub pływać. Mikroorganizmy obecne w każdej wodzie osiadają na soczewkach. Ich usunięcie nie jest możliwe nawet z wykorzystaniem specjalistycznego płynu do soczewek. Soczewki, które miały kontakt z wodą, trzeba niezwłocznie zdjąć i wyrzucić, aby nie narazić się na rozwój infekcji.

Wiele kobiet zastanawia się jak pogodzić noszenie soczewek kontaktowych i robienie makijażu. Na szczęście jedno nie wyklucza drugiego i możemy malować oczy nosząc soczewki kontaktowe. Ważnym jest, aby przestrzegać higieny oraz odpowiedniej kolejności działań. Soczewki zakładamy przed wykonywaniem makijażu i zdejmujemy przed robieniem demakijażu. Zachowując właśnie taką kolejność nie zaszkodzimy ani naszym oczom, ani soczewkom. Jeśli założymy soczewki przed przystąpieniem do robienia makijażu, drobinki kosmetyków, pudru, czy cienia do oczu nie dostaną się pod nie i nie podrażnią oka. Istotnym jest, aby zawsze zdejmować soczewki przed zmywaniem makijażu. W ten sposób unikniemy ich zabrudzenia czy niekontrolowanego przesuwania po oku. Jeśli tylko zauważymy podrażnienie lub zaczerwienienie oka, powinniśmy zrezygnować z soczewek i makijażu do czasu ustąpienia objawów.

Noszenie soczewek kontaktowych to konieczność zrezygnowania z kilku typów kosmetyków i dodatków. Przede wszystkim nie powinniśmy stosować sztucznych rzęs przyklejanych na klej. Substancje w nim zawarte mogą podrażniać oczy. Warto postawić na kosmetyki prasowane, a nie sypkie. Sypkie pudry, cienie do oczu, również te z brokatem, mogą się obsypywać i przedostawać na soczewki oraz do oczu. W przypadku tuszu do rzęs należy zrezygnować z tych wydłużających. Działają one poprzez przyklejanie się drobinek kosmetyku do rzęs. Te drobinki natomiast mogą również wpadać do naszych oczu. Należy regularnie myć pędzle do makijażu, sprawdzać czy nie gubią włosia, a także wymieniać kosmetyki. Pamiętajmy, że nie można stosować żadnych kosmetyków po terminie ważności.

Uszkodzenia soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe są wykonywane z materiałów wysokiej jakości, mimo to mogą ulegać uszkodzeniom i odkształceniom. Każdemu, kto nosi soczewki zdarzyło się, że soczewka na oku zmieniła swój kształt, zagięła się, czy przemieściła. Zazwyczaj nie jest to nic groźnego, a takie zmiany wynikają z mrugania, czy przecierania oczu. Odkształcenia wynikające z chwilowego przesunięcia soczewki nie powinny nas niepokoić. To, co natomiast musi zwrócić naszą uwagę, to uszkodzenia nieodwracalne – rysy, wyszczerbione brzegi soczewki, czy stała zmiana jej kształtu. W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie zdjąć soczewkę, wyrzucić i wymienić na nową.

Uszkodzeniom soczewek kontaktowych można zapobiec. Niezbędna jest do tego odpowiednia pielęgnacja i zachowanie zasad higieny podczas aplikacji. Pudełko, w którym przechowujemy soczewki, powinno być zawsze w całości wypełnione płynem. Jeśli nie zadbamy o to, soczewka może przykleić się do ściany pojemnika, a w czasie wyjmowania ulec uszkodzeniu. Soczewki bez odpowiedniej ilości płynu ulegają wysuszeniu, a to znacznie zwiększa ich podatność na wszelkie uszkodzenia.

Soczewki kontaktowe – czego nie należy robić?

Należy pamiętać, aby nigdy nie myć soczewek wodą. Nie tylko powoduje to zanieczyszczenie szkieł kontaktowych bakteriami, ale również usuwa powłokę ochronną dbającą o prawidłowy poziom nawilżenia soczewek. Do płukania soczewek używamy wyłącznie specjalistycznych, przeznaczonych do tego płynów. Warto mieć zawsze przy sobie niewielki pojemnik z płynem, gdyby pojawiła się potrzeba ponownej aplikacji szkieł kontaktowych.

Na uszkodzenie soczewek kontaktowych mogą mieć wpływ również niektóre substancje. Dezodoranty, lakiery do włosów, mgiełki, czy inne preparaty kosmetyczne w sprayu w kontakcie z soczewkami mogą mieć bardzo negatywny wpływ na ich strukturę oraz zdrowie naszych oczu. Warto stosować takie kosmetyki przed założeniem soczewek, lub podczas aplikacji zamykać oczy nawet przez kilka sekund dłużej niż trwa aplikacja kosmetyku.

Do uszkodzenia soczewek kontaktowych może dojść również podczas spania. Dlatego też nigdy, pod żadnym pozorem nie powinniśmy spać w soczewkach, o ile nie są to szkła przeznaczone do noszenia 24h na dobę lub do spania. Spanie, a nawet tylko drzemanie w soczewkach ma swoje konsekwencje, zarówno dla naszych oczu, jak i dla samych soczewek. Nasze oczy po nocy spędzonej w soczewkach są wysuszone, opuchnięte i zaczerwienione. Możemy również odczuwać pieczenie. Będziemy mieć problem z ich usunięciem z oka. Z powodu wysuszenia może dojść do przerwania soczewki i mechanicznego uszkodzenia gałki ocznej.

 

Znajdź swój salon: