Jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Strona główna / Ekspert radzi

Coraz więcej czasu spędzamy patrząc w ekrany urządzeń cyfrowych. Nie wyobrażamy sobie życia bez komputera, laptopa, telefonu, czy tabletu. Urządzenia te służą nam do pracy, edukacji, rozrywki oraz do spędzania wolnego czasu. Z ekranami mają do czynienia dorośli, dzieci i młodzież. Niezależnie od wieku trzeba być świadomym szkodliwego działania ekranów urządzeń cyfrowych i chronić oczy w odpowiedni sposób. Pracując przy komputerze koncentrujemy wzrok na monitorze, który jest w bliskiej odległości od oczu. Zmniejsza się również częstotliwość mrugania. W konsekwencji możemy mieć problem z akomodacją, pogorszeniem ostrości widzenia, a dalej również z bólem oczu, czy zespołem suchego oka. Jak zatem dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze – ergonomiczne stanowisko pracy

Podczas wielogodzinnej pracy przed monitorem niezwykle istotne jest odpowiednie stanowisko pracy, spełniające wszelkie wymogi prawne. Oficjalne stanowisko zawarte jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z tym dokumentem monitor komputera powinien być ustawiony w odległości między 50 a 70 cm od oczu na takiej wysokości, aby patrzeć na niego lekko w dół. Najlepiej jest, gdy środek monitora znajduje się między 10 a 20 cm poniżej linii oczu. Dzięki temu oczy przez cały czas są lekko przymknięte i wolniej się wysuszają.

Nie bez znaczenia dla ochrony wzroku będzie jakość sprzętu, z którego korzystamy. Znaki na ekranie muszą być czytelne i wyraźne, a obraz stabilny, bez tętnienia. Monitor powinien mieć możliwość regulacji i indywidualnego ustawienia parametrów, takich jak jasność ekranu, czy kontrast. Nie należy również pracować przez wiele godzin przy laptopie położonym bezpośrednio na blacie. Ekran komputera jest wtedy zbyt nisko, co wymaga od osoby pracującej zgarbienia się oraz przyjęcia niekomfortowej pozycji. Jeśli planujemy pracować z laptopem, warto wyposażyć miejsce pracy w wysoką podstawkę, a także zewnętrzną myszkę i klawiaturę.

Osoba pracująca przy komputerze powinna mieć dostęp zarówno do światła naturalnego, jak i sztucznego. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie komputera bokiem do okna. W godzinach wieczornych należy doświetlać stanowisko pracy dodatkową lampką. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie przy biurku nawilżacza powietrza.

Ochrona przed ekranem – okulary i soczewki kontaktowe

Najlepszą ochroną wzroku przed szkodliwym działaniem monitorów ekranowych są odpowiednio dobrane okulary i soczewki kontaktowe. Nawet jeśli nie występuje u nas wada wzroku, warto zaopatrzyć się w okulary, tzw. zerówki, które nie mają mocy, ale posiadają ochronne powłoki, w tym powłokę antyrefleksyjną i filtr blokujący światło niebieskie. Kupując w salonie optycznym okulary korekcyjne lub okulary zerówki warto poprosić specjalistę o dobranie najodpowiedniejszych rozwiązań chroniących oczy podczas pracy przy komputerze.

Kupując soczewki kontaktowe warto wybrać te, które są dedykowane użytkownikom komputerów.   Odpowiednie będą te soczewki kontaktowe, które mają wysoki parametr tlenoprzepuszczalności i wysoki stopień uwodnienia.  Takie soczewki będą utrzymywać odpowiednią wilgotność oka, dzięki czemu uczucie suchości oka będzie mniej odczuwalne i rzadziej będzie dochodzić do podrażnień oczu.

Odpowiednie nawilżenie oczu

Oczy, podczas pracy z komputerem, czy innymi urządzeniami cyfrowymi, szybko się wysuszają, co powoduje podrażnienie, zaczerwienienie, a nawet ból. Patrząc w ekran mrugamy znacznie rzadziej niż zazwyczaj, a to właśnie mruganie odpowiedzialne jest za regularne nawilżanie gałki ocznej. Warto zatem pamiętać, aby mieć zawsze przy sobie wysokiej jakości nawilżające krople do oczu, inaczej określane również jako „sztuczne łzy”. Gdy tylko poczujemy suchość, czy uczucie piasku pod powiekami, powinniśmy od razu sięgnąć po krople i nawilżyć oczy.

Zanim zastosujemy krople do oczu warto sprawdzić ich skład, a także możliwość stosowania razem z soczewkami kontaktowymi. Dobre krople nie zawierają konserwantów, a także mają w składzie więcej niż jedną substancję nawilżającą. Przed użyciem należy sprawdzić datę przydatności kropli. Nie wszystkie preparaty mogą być stosowane równolegle z soczewkami, ponieważ niektóre substancje uszkadzają ich delikatną strukturę.

Lynx Optique to profesjonalna sieć stacjonarnych salonów optycznych i wygodny sklep internetowy. W ofercie dostępne są okulary korekcyjne, okulary do komputera, soczewki kontaktowe oraz akcesoria, w tym wysokiej jakości krople do oczu. Doświadczony zespół zawsze chętnie doradzi jakie szkła lub soczewki należy wybrać, aby były one odpowiednie do pracy przy monitorach ekranowych. Soczewki okularowe możemy wzbogacić o powłoki szlachetne i filtry, w tym powłokę antyrefleksyjną oraz filtr światła niebieskiego.

Powłoka antyrefleksyjna minimalizuje uciążliwe odblaski świetlne, a tym samym zmniejsza postrzeganie refleksów pojawiających się na ekranie. Dzięki tej powłoce obraz jest bardziej ostry, wyraźny, a kolory pełniejsze. Filtr światła niebieskiego chroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem światła emitowanego przez ekrany urządzeń cyfrowych. Światło niebieskie w niewielkich ilościach nie jest szkodliwe, jednak podczas pracy z ekranami nasze oczy są narażone na nadmierną ekspozycję na ten typ światła. Ma to negatywny wpływ na zdrowie oczu, powoduje suchość, zmęczenie, podrażnienie oczu, a nawet ból głowy.

W Lynx Optique pomożemy w doborze najodpowiedniejszych okularów korekcyjnych, okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych. Nasi optometryści przeprowadzą również badanie wzroku, które pomoże w zdiagnozowaniu wad wzroku oraz dobraniu najlepszej korekcji. W ofercie posiadamy także wysokiej jakości krople do oczu nawilżające, od renomowanych marek, takich jak Santen i Johnson&Johnson.

Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Odpowiednie miejsce pracy i okulary do komputera to nie jedyne sposoby dbania o wzrok. Do codziennej rutyny warto włączyć gimnastykę oczu oraz regularne przerwy od pracy. Zgodnie z rozporządzeniem każdej osobie pracującej z monitorem przysługuje raz na godzinę 5-minutowa przerwa wliczona w czas pracy, podczas której powinniśmy oderwać wzrok od ekranu. Możemy ją wykorzystać na krótki spacer po biurze, czy chociażby popatrzeć przez okno. Najważniejszym jest, aby przez te 5 minut nie patrzeć na monitor ani ekran innego urządzenia cyfrowego.

W przerwach możemy również wykonywać kilka czynności, które wpłyną pozytywnie na zdrowie narządu wzroku. Bardzo istotne jest regularne, częste i świadome mruganie. Warto również wprowadzić ćwiczenia:

  • odwracanie wzroku od komputera i spoglądanie na oddalony punkt, np. przez okno
  • patrzenie na przemian na przedmioty znajdujące się blisko i daleko
  • płynne spoglądanie w górę, w dół, w lewo i w prawo, zataczanie oczami ósemek

Ćwiczenia te pozwolą na to, aby nasze oczy skutecznie odpoczęły od pracy przy monitorze ekranowym.

Na zdrowie oczu będzie również miała wpływ odpowiednia dieta. Warto do niej wprowadzić produkty bogate w witaminy A, B, C, E oraz D, a także kwasy omega 3 i 6. Dobrze zbilansowana, zróżnicowana dieta bazująca na warzywach i owocach będzie wspierać prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Nie należy zapominać również o regularnych wizytach u okulisty. Wizyta kontrolna powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Praca przy komputerze przez kilka godzin dziennie jest jednym z czynników ryzyka niektórych chorób wzroku. Gdy tylko zauważymy u siebie takie symptomy, jak pogorszenie ostrości widzenia, zmiana zabarwienia oka, widzenie mroczków, plam, czy mętów, podwójne widzenie, a także ból oczu i ból promieniujący, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.