Jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty?

Jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty?

Strona główna / Ekspert radzi

W większości przypadków, wizyta u lekarza nie kojarzy się dziecku z niczym przyjemnym. Bardzo często nie wiedzą co się dzieje, dlaczego specjalista je dotyka, czasami sprawiając również ból. Warto od samego początku dbać o to, aby wizyta u specjalisty nie była dla dziecka stresującym i nieprzyjemnym przeżyciem, a na kolejne będzie chodzić z przyjemnością. Jako rodzice, możemy dziecko wcześniej przygotować na spotkanie z lekarzem. Jako lekarz – połączyć wizytę i badania z przyjemną dla dziecka zabawą oraz atmosferą.

Przed wizytą u lekarza – rozmowa i zabawa

Przede wszystkim należy z dzieckiem porozmawiać, opowiedzieć o tym, co się wydarzy u specjalisty i dlaczego do niego idziemy. Postawienie dziecka przed faktem, tzn. przed drzwiami gabinetu bez odpowiedniego przygotowania może sprawić, że kolejne wizyty będą okupione stresem i wielogodzinnym płaczem. Rozmawiając z dzieckiem pamiętajmy, aby używać takich argumentów i stwierdzeń, które są dla niego zrozumiałe. Zanim wybierzemy się na wizytę, opowiedzmy do kogo idziemy, dlaczego i co będzie się działo w gabinecie. Nie bez znaczenia będzie również krótki opis gabinetu i tego, co się w nim znajduje. Niektóre urządzenia, również te w gabinecie okulistycznym, mogą dziecko przestraszyć, dlatego też warto, na przykład, pokazać ich zdjęcia i opowiedzieć do czego służą.

Sposobem ułatwiającym odbycie pierwszej wizyty u specjalisty jest zabawa w odgrywanie ról. Przygotujmy pomieszczenie na tyle, aby jak najbardziej przypominało gabinet okulisty. Na początek dziecko może być pacjentem, a rodzic lekarzem, ale potem warto zamienić się rolami. W ten sposób pociecha dowie się, czego może się spodziewać w czasie wizyty, czy przeprowadzania badań. Pomóc może również obecność w gabinecie ulubionej zabawki, na przykład maskotki.

Wybór odpowiedniego specjalisty

Podejście lekarza do dziecka ma ogromne znaczenie. Warto zatem wybierać tych lekarzy, którzy specjalizują się w leczeniu małych pacjentów. Okulista dziecięcy powinien obchodzić się z dzieckiem w sposób empatyczny i delikatny. Dobry lekarz to ten cierpliwy, odpowiadający na pytania dziecka w sposób zrozumiały. Jeśli nasza pociecha, z jakiegoś powodu nie lubi obecnego specjalisty, zmieńmy go na innego. Jeżeli dziecko już na początku zniechęci się do wizyt, a nawet będzie miało traumę, zniwelowanie tego będzie bardzo trudne. Bierzmy pod uwagę relację między dzieckiem a lekarzem, a nie te rzeczy, które pasują nam, na przykład odległość, czy cena.

Pierwsza wizyta u okulisty

Warto chodzić z dzieckiem do okulisty już od najmłodszych lat. Maluch, nawet jeśli ma problemy ze wzrokiem, nam o tym nie powie, nie pokaże, dlatego nie warto czekać na konkretne sygnały. Jeśli maluchowi pogarsza się wzrok, zauważymy natomiast takie objawy, jak: bóle głowy, mrużenie oczu, częste pocieranie oczu, trudności ze skupieniem wzroku w jednym punkcie. Aby mieć pewność, jaki jest stan wzorku dziecka, należy pamiętać o wizytach kontrolnych. Wczesne wykrycie wad wzroku jest bardzo istotne i będzie miało wpływ na całe dalsze życie dziecka.

Badanie w gabinecie okulistycznym

Dziecko powinno wiedzieć, jakie badania będą przeprowadzone, a także, co jest bardzo istotne dla małych pacjentów, czy będą bolesne. Taka standardowa wizyta u okulisty trwa między 10 a 30 minut. Rozpoczyna się przeprowadzeniem wywiadu zdrowotnego z rodzicami. Potem specjalista przechodzi do diagnostyki. Najczęściej pierwszym badaniem jest to przeprowadzane przy użyciu lampy szczelinowej. Czasami konieczne jest podanie specjalnych kropli do rozszerzania źrenic. Powiedzmy o tym dziecku wcześniej, aby nie było zaskoczone i uniknęło niepotrzebnego stresu.

Poza wizytami kontrolnymi, istotne jest dbanie o wzrok dziecka na co dzień, czyli o prawidłową higienę narządu wzroku. Dzieci powinny być uczone, że nie można trzeć oczu, szczególnie brudnymi rączkami. Warto zwracać uwagę na to, w jakich warunkach dziecko czyta, rysuje, czy ogląda telewizję. Odpowiednie oświetlenie będzie miało tutaj ogromne znaczenie. Pociecha nie powinna spędzać zbyt dużo czasu przed ekranem komputera, telefonu, czy telewizora, ponieważ częsta praca oczu z bardzo bliskiej odległości może doprowadzić do krótkowzroczności. Dodatkowo bardzo ważna jest odpowiednia ochrona oczu dzieci przed słońcem a więc promieniowaniem UV. Dlatego należy zapewnić dziecku wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Aby mieć pewność, że znamy stan zdrowia oczu naszego dziecka, warto chodzić do okulisty na wizyty kontrolne co 6 miesięcy.