Jaką rolę pełnią okulary przeciwsłoneczne przy ochronie wzroku?

Jaką rolę pełnią okulary przeciwsłoneczne przy ochronie wzroku?

Strona główna / Ekspert radzi

Jaką rolę pełnią okulary przeciwsłoneczne przy ochronie wzroku?

Ochrona oczu przed promieniami słonecznymi o każdej porze roku, nie tylko w miesiącach letnich, to ważna kwestia, o której należy pamiętać. Podczas słonecznych wakacji, w dniu pochmurnym, czy w czasie zimowych spacerów należy mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jaki wpływ na nasze oczy ma promieniowanie UV i dlaczego noszenie okularów przeciwsłonecznych jest tak ważne? Przedstawiamy poniżej.

Okulary przeciwsłoneczne – dlaczego są istotne?

Większość z nas zna zapewne uczucie mrużenia oczu po wyjściu na dwór, przy słonecznej pogodzie. Aby zobaczyć coś w jasnym świetle, musimy dostosować nasz wzrok do panujących warunków. Jest to nie tylko frustrujące, ale również powoduje pojawianie się zmarszczek w okolicy oczu. Na ratunek idą nam właśnie okulary przeciwsłoneczne, które pomogą w lepszym widzeniu, zniwelują mrużenie oczu, a przede wszystkim – zmniejszą ryzyko występowania chorób oczu takich, jak zwyrodnienie plamki żółtej, czy zaćma.

Promieniowanie UVA i UVB jest szkodliwe dla naszych oczu, a zbyt duża ekspozycja na światło słoneczne może spowodować powstanie różnych chorób. Warto zatem wybrać wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne, wyposażone w odpowiednie filtry UV, filtry polaryzacyjne, czy szkła lustrzane. Okulary ochronią wzrok przez jasnym światłem, ułatwią nam widzenie, ale przede wszystkim zablokują docieranie do oczu promieni UV. Soczewki okularowe możemy z łatwością dopasować do swoich potrzeb.

To, na jaką ekspozycję na promienie UV jesteśmy narażeni, zależy od lokalizacji i pory dnia. Im znajdujemy się bliżej równika, tym promieniowanie jest większe. Jego intensywność zależy od pozycji słońca na niebie, a najbardziej niebezpiecznymi porami jest czas w godzinach 10:00 – 14:00. Nie bez znaczenia jest również okolica i warunki pogodowe. Szeroko otwarte przestrzenie sprzyjają intensywności promieniowania, a obecność śniegu sprawia, że narażenie na nie może się nawet podwoić! Dlatego też nikogo nie powinny dziwić osoby noszące okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem, ale o różnych porach roku, w deszczowych i śnieżnych warunkach atmosferycznych.

Brak okularów przeciwsłonecznych można porównać do wychodzenia na słońce bez aplikacji kremów do opalania z filtrem UV. Skoro chronimy naszą skórę, dlaczego mamy nie robić tego samego dla naszych oczu?

Okulary przeciwsłoneczne – możliwości

Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych mamy bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim jednak, powinniśmy udać się do profesjonalnego salonu optycznego, który proponuje klientom sprawdzone produkty wysokiej jakości. Unikajmy kupowania okularów w sklepach, które nie specjalizują się w branży optycznej, czy na bazarach. Niech nie zwiedzie nas niska cena. Bardzo często tanie okulary przeciwsłoneczne nie mają najważniejszego elementu, jakim jest filtr UV. Samo przyciemnione szkło nie rozwiąże sprawy, a co więcej, może nam przynieść kłopoty zamiast pożytku. Źrenica, pod wpływem ograniczenia jasnego światła (ciemnego szkła), rozszerza się, jednocześnie łapiąc więcej promieniowania ultrafioletowego, jeśli nie jest ono zablokowane przez odpowiednie filtry.

Osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, nie powinny martwić się, że okulary przeciwsłoneczne nie są dla nich. Maja bowiem aż trzy rozwiązania do wyboru. Pierwszym z nich jest zakładanie soczewek kontaktowych i standardowych okularów przeciwsłonecznych w dniach, kiedy dużo przebywamy na dworze, czy prowadzimy auto. Drugim zaś są okulary ze szkłami fotochromowymi. Są to takie soczewki, które samoczynnie przyciemniają się pod wpływem światła i rozjaśniają, gdy jego intensywność maleje. Takie szkła możemy wykorzystać właśnie w okularach korekcyjnych. Kupno okularów fotochromowych wiąże się z wyższym kosztem, ale mamy wtedy jeden produkt, a nie kilka, bez konieczności zakładania soczewek, czy częstego zmieniania okularów.

Trzecim, również bardzo popularnym rozwiązaniem, są korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. Oznacza to, że soczewka okularowa koryguje nasz wzrok, a jednocześnie jest przyciemniana i posiada niezbędne filtry.

Ochrona oczu przez cały rok

Podsumowując, okulary przeciwsłoneczne powinniśmy mieć przy sobie przez cały rok, nie tylko latem. Przebywając na dworze nośmy je tak często, jak tylko to możliwe, aby uchronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i przykrymi konsekwencjami chorobowymi. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na plaży, w górach, prowadzimy samochód, czy po prostu spacerujemy – nośmy okulary przeciwsłoneczne.