Okulary apteczne – czy warto je kupować?

Okulary apteczne – czy warto je kupować?

Strona główna / Ekspert radzi

Noszenie okularów w przypadku wad wzroku jest konieczne, ułatwia przecież codzienne życie. Pozwalają one na patrzenie na świat w taki sposób, jakby wady wzroku nas nie dotyczyły. Współczesna optyka okularowa oferuje nam wiele możliwości. Zarówno dostępne oprawki, jak i szkła, umożliwiają dobranie okularów do swoich potrzeb. Oprawki wykonane z nowoczesnych materiałów, opracowane są aby wygodnie i lekko leżeć na nosie. Soczewki natomiast są coraz lżejsze, cieńsze i trwalsze, co pozwala na ich długotrwałe użytkowanie.

Okulary apteczne a okulary szyte na miarę

Okulary korekcyjne powinny być zawsze „szyte na miarę”, czyli indywidualnie dopasowane do naszych potrzeb. Tylko takie rozwiązanie zapewni zdrowe oczy, a także komfortowe i wyraźne widzenie. Kupno okularów to wciąż niemały wydatek, więc niektórzy decydują się na zakup okularów gotowych. Takie produkty dostępne są w aptekach (stąd ich nazwa – okulary apteczne), drogeriach, hipermarketach, stacjach benzynowych, a nawet bazarach.

Badania przeprowadzone przez Polską Agencję Prasową wskazują, że w Polsce to właśnie okulary gotowe królują nad tymi zrobionymi pod indywidualne zamówienie klienta. Co roku sprzedaje się ich u nas ponad 7,5 miliona! Jest to wynik dwa razy większy niż ilość okularów zakupionych przez Polaków w salonie optycznym. Co jest tego powodem? Przyczyną może być  cena, ponieważ okulary apteczne są kilkukrotnie tańsze niż te zakupione w salonie optycznym. Być może jest to kwestia dostępności i posiadania okularów „od ręki”, bez konieczności oczekiwania na realizację zamówienia u optyka. Biorąc jednak pod uwagę ich liczne wady powinniśmy zastanowić się, czy jeszcze warto kupować gotowe okulary apteczne.

W salonach Lynx Optique, okulary jednoogniskowe idealnie dopasowane do naszej wady wzroku ale i też urody dostaniemy już od 349zł. Co więcej, płatność można rozłożyć na wygodną dla nas ilość rat – 4, 10 lub nawet 20. Takie okulary nie tylko są dobre dla naszych oczu ale również posłużą nam zdecydowanie dłużej niż „jednorazówki” z apteki.

Okulary apteczne – wybór pomiędzy ceną a zdrowiem

  1. „Soczewki” okularowe w okularach od ręki

Soczewki w okularach gotowych najczęściej produkowane są z tworzywa lub szkła, które nie są wykorzystywane w optyce okularowej z powodu swojej bardzo niskiej jakości. „Szkiełka” w okularach aptecznych trudno nawet nazwać soczewkami, ponieważ nie spełniają prawie żadnych funkcji prawdziwych soczewek okularowych dobrej jakości. Cechuje je niska transmisja światła, co zaś wpływa na gorszą jakość widzenia. Ponadto, okulary takie mogą mieć konsekwencje zdrowotne – powodować bóle głowy a nawet nudności! Co więcej, takie materiały zagrażają bezpieczeństwu oczu, ponieważ poprzez podwyższone naprężenie mogą łatwo pęknąć.

  1. Brak dopasowania do indywidualnych potrzeb

Okulary apteczne to produkty produkowane masowo, według standardowych parametrów, którymi w głównej mierze jest moc soczewki okularowej. Gotowe okulary często nie biorą pod uwagę astygmatyzmu oraz innych ważnych czynników wpływających na dobre widzenie. Tym samym, decydując się na okulary apteczne możemy jedynie wybrać te, których właściwości są zbliżone do naszej wady, jednak nigdy nie będą one niwelować jej w 100%. Warto pamiętać, że soczewka okularowa to nie tylko moc, ale również dopasowanie jej do oka i fizjonomii twarzy. Okulary dobierane są na zasadzie „nieźle w nich widzę”, a nie spełniania wszelkich potrzeb. Należy pamiętać, że okulary zakupione u optyka to wyrób medyczny, swoista „proteza oka”, która ma za zadanie zniwelować najróżniejsze niedoskonałości naszego wzroku.

  1. Niska jakość oprawy okularowej

Przy zakupie profesjonalnych okularów korekcyjnych za jakością idzie cena. Jest to podyktowanie klasą wykorzystanych materiałów, pracą specjalistów, czy spełnianiem przez producenta obowiązujących norm. Natomiast okulary apteczne, „od ręki”, które można dostać nawet za 20zł wykonane będą w najtańszy sposób i z najgorszych materiałów. Oprawy wykorzystane w gotowych okularach niejednokrotnie wywołują reakcje alergiczne, a próba ich dopasowania do twarzy może skończyć się uszkodzeniem lub pęknięciem.

Czym grozi długotrwałe noszenie okularów aptecznych? Trzeba powiedzieć, że okulary gotowe to okulary awaryjne, które możemy wykorzystać, gdy oczekujemy na nowe okulary z salonu bądź gdy nasze uległy awarii i zostały oddane do naprawy. Nigdy jednak nie powinniśmy zastępować okularów dobieranych indywidualnie tymi gotowymi! Gotowe okulary nie tylko wpływają na niższy komfort i bezpieczeństwo noszenia okularów, ale przede wszystkim mogą powodować negatywne skutki dla jakości i zdrowia wzroku.

Jeśli będziemy codziennie, przez długi czas, nosić gotowe okulary apteczne, możemy mieć do czynienia z poniższymi zaburzeniami:

  • bóle oczu, bóle głowy, zawroty głowy,
  • uczucie migotania i pulsowania obrazu,
  • dwojenie się obrazu, a w konsekwencji wyłączenie jednego z oczu lub zez,
  • problem z oceną odległości i wielkości przedmiotów, postrzeganie ich jako zniekształconych,
  • nieostre widzenie jednego z oczu, ponieważ obie soczewki w gotowych okularach mają taką samą moc.

Okulary apteczne mają więcej wad niż zalet, dlatego też powinniśmy korzystać z nich tylko przez krótki czas, w uzasadnionych przypadkach. Aby cieszyć się dobrym widzeniem i zdrowymi oczami, warto udać się do profesjonalnego salonu optycznego w celu dobrania okularów szytych na miarę.