Okulary idealne – jak dobrać rozmiar okularów, wielkość opraw i soczewek?

Okulary idealne – jak dobrać rozmiar okularów, wielkość opraw i soczewek?

Strona główna / Ekspert radzi

Każdy, kto nosi okulary, pamięta wybór swoich pierwszych oprawek. Niezależnie od tego, ile wtedy miało się lat, te pierwsze okulary pozostają w pamięci na zawsze. O ile jesteśmy dziećmi, w doborze okularów pomagają nam rodzice. Gdy dorastamy, sami chcemy podjąć decyzję, co na co dzień będziemy nosić na naszym nosie.

Wybierając okulary trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Ważnym jest wygląd okularów i rodzaj oprawy. Do wyboru jest mnóstwo wzorów, kształtów i kolorów. Należy postawić na takie oprawki, które pasują do naszego kształtu twarzy. Okulary nie mogą być ani za duże, ani za małe, ponieważ zamiast wyglądać poważnie, będziemy raczej przypominać śmieszną postać z kreskówki. Nie bez znaczenia będzie również wielkość soczewek, aby dobrze przez nie widzieć otaczający nas świat.

Okulary a kształt twarzy

W obecnych czasach okulary to nie tylko rzecz, która ma korygować nasz wzrok. To również modny gadżet, którego zadaniem jest podkreślanie urody i urozmaicanie naszego codziennego looku. Dlatego też istotnym jest, aby oprawki były idealnie dopasowane nie tylko do kształtu twarzy, ale również do naszego charakteru.

  1. Twarz okrągła

Twarz okrągła to taka, której wysokość i szerokość są do siebie zbliżone. Osoba o okrągłej twarzy ma niskie czoło, zaokrąglony podbródek i pełne policzki. Zadaniem oprawek w tym przypadku jest optyczne wyszczuplenie i wydłużenie twarzy. Z pewnością sprawdzą się tutaj kwadratowe oprawki wykonane z grubszego materiału. Osoba o okrągłej twarzy powinna unikać okularów okrągłych.

  1. Twarz kwadratowa

W przypadku tego rodzaju twarzy, wysokość i szerokość buzi również są do siebie zbliżone, jednak linia skroni, policzków i podbródka jest bardzo mocno zaznaczona. Okulary w tym przypadku powinny złagodzić rysy twarzy i wysmuklić twarz. Idealnie sprawdzą się okulary okrągłe, owalne, kocie, a nawet pilotki. Oprawki kanciaste, kwadratowe, czy prostokątne, niech pozostaną na półce.

  1. Twarz trójkątna

Osoby obdarzone twarzą trójkątną mają szerokie czoło, mocno zaznaczony podbródek i łagodną linię szczęki. Okulary powinny złagodzić te rysy twarzy, a nie je podkreślić. Dlatego też warto tutaj postawić na oprawki okrągłe, zaokrąglone, kocie, a także te typu patent i na żyłkę. Stanowczo należy unikać okularów masywnych i prostych, które podkreślają linię brwiową.

  1. Twarz owalna

Na buzi właściciela twarzy owalnej najszerszym miejscem jest linia kości policzkowych. Natomiast czoło i podbródek są wąskie. Takie osoby są szczęściarzami, ponieważ do tego kształtu twarzy pasują praktycznie wszystkie typy oprawek. Należy jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii, a mianowicie o wielkości okularów. Oprawki muszą być tak szerokie, jak najszersze miejsce buzi. Za małe okulary będą niewygodne i będą wyglądać śmiesznie.

  1. Twarz podłużna

Osoby o twarzy podłużnej mają wysokie czoło, szeroki podbródek, a także prostą linię włosów. Zadaniem okularów jest optyczne skrócenie twarzy. Dlatego też warto postawić na szerokie oprawki owalne, kocie, czy kwadratowe. Złym wyborem będą małe okulary i te okrągłe, na przykład lenonki.

Dobierając oprawki do kształtu twarzy można postawić na zasadę „przeciwieństwa się przyciągają”, ponieważ w większości przypadków ma ona swoje zastosowanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze okularów?

Oprawki powinny być dobrane nie tylko ze względu na typ twarzy, ale również na kształt nosa i kolor włosów.

W przypadku nosów krótkich i zadartych idealnie sprawdzą się te oprawki, które mają wysoko umieszczony nosek. Okulary o jasnym lub wąskim nosku sprawią, że duży nos optycznie stanie się o wiele mniejszy. Natomiast długi nos możemy skorygować tymi okularami, których nosek jest osadzony niżej niż zazwyczaj.

Kolor oprawek powinien być również dopasowany do koloru włosów właściciela. W przypadku brunetek najlepiej sprawdzą się okulary czarne, srebrne, szafirowe, na nawet czerwone. Blondynkom będzie do twarzy w oprawkach złotych, srebrnych i miedzianych. Na właścicieli rudnych włosów czekają oprawki złote i miedziane.

Wybierając okulary warto zadać sobie pytanie, czy chcemy, aby były one widoczne i rzucały się w oczy. Dla niektórych oprawki będą stanowić ciekawy, modny dodatek. Inni zaś chcieliby, aby okulary na ich twarzy w ogóle nie zostały zauważone. Dla tych drugich istnieje kilka ciekawych rozwiązań. Po pierwsze są to okulary patentki, czyli bardzo delikatne oprawki bezramkowe. Sprawdzą się tu również oprawki na żyłkę. Te osoby, które chcą się pochwalić okularami i są odważne, mogą postawić na grube, kolorowe, plastikowe oprawki, które będą widoczne już z daleka.

Pamiętajmy również, że w przypadku okularów, podobnie jak odzieży, czy butów, istnieje podział na oprawki damskie i męskie. Warto się tego trzymać i wybierać wśród tych okularów, które zostały stworzone dla naszej płci.

Dobór okularów – pomoc specjalistów

Jeśli nie czujemy się pewnie z wyborem okularów, najlepiej jest udać się do profesjonalnego salonu optycznego. W przypadku oprawek, nie warto robić zakupów przez internet, czy kupować w przypadkowym sklepie. Oprawki okularowe zawsze trzeba przymierzyć. A najlepiej przymierzyć kilka, czy nawet kilkanaście par i dopiero z nich wybrać te najbardziej idealne. Zamawiając okulary przez internet ryzykujemy, że będą one zbyt małe, zbyt duże lub w ogóle niedopasowane do naszego kształtu twarzy.  Musimy pamiętać, że każda wada wzroku jest inna i będzie wymagać innych szkieł. Jeśli nabędziemy oprawki nie konsultując ich ze specjalistą, może się okazać, że włożenie w nie naszych soczewek korygujących w ogóle nie jest możliwe.

Będąc w profesjonalnym salonie optycznym nie bójmy się przymierzać i pytać sprzedawców o różne szczegóły. Okulary są zazwyczaj niemałym wydatkiem, dlatego też istotnym jest, aby być pewnym swojego wyboru. Sprzedawca powinien zapytać nas jaką mamy wadę, jak długo w ciągu dnia będziemy nosić okulary, a także czy będziemy chcieli nałożyć na soczewki różne powłoki uszlachetniające. To wszystko będzie miało wpływ na to, jakie oprawki możemy wybrać. Na wizytę w salonie optycznym warto poświęcić sporo czasu, a także zabrać ze sobą zaufaną osobę, która pomoże nam w osądzeniu, czy w danych okularach wyglądamy korzystnie.

Codzienna higiena okularów

Niezależnie od tego, na jakie soczewki i oprawki się ostatecznie zdecydujemy, kluczowe będzie również dbanie o nasze okulary. Warto pamiętać, że okulary należy myć nawet kilka razy dziennie w ciepłej, ale nie gorącej, wodzie z mydłem, a następnie wyczyścić soczewki specjalnymi płynami. Soczewek nie należy przecierać elementami odzieży, ręcznikiem papierowym, papierem toaletowym, a nawet zwykłymi chusteczkami. W ten sposób możemy w łatwy sposób porysować szkła. Okulary, gdy nie są na nosie, powinny być przechowywane w odpowiednio dobranym etui, które ochroni je przed kurzem, zanieczyszczeniami, a nawet ewentualnym upadkiem i zniszczeniem.