Okulary przeciwsłoneczne z korekcją – czy warto?

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją – czy warto?

Strona główna / Ekspert radzi

W salonach optycznych Lynx Optique oferujemy możliwość wykonania okularów przeciwsłonecznych z korekcją. Dzięki takiej propozycji nasi klienci nie muszą wybierać pomiędzy dobrym widzeniem a skuteczną ochroną przed promieniowaniem słonecznym. Te wyjątkowe soczewki skutecznie spełniają obie funkcje – zapewniają bezpieczeństwo oczom, a użytkownikowi wyraźne widzenie. Decydując się na okulary przeciwsłoneczne z korekcją warto pamiętać, że to inwestycja na cały rok, ponieważ powinniśmy z nich korzystać niezależnie od pory roku.

Komfortowe widzenie czy ochrona UV – dylemat okularników

Jeszcze do niedawna okularnicy stawali przed trudnym wyborem – czy założyć okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne? Te pierwsze mają zapewnić ochronę oczu przed promieniowaniem słonecznym, w związku z tym ich noszenie jest niezwykle istotne podczas słonecznych dni, nawet tych zimowych. Te drugie natomiast redukują wadę wzroku i pozwalają na wyraźne oraz komfortowe widzenie. Spacer po plaży, czytanie książki w wygodnym leżaku, czy jazda na rowerze bez szkieł korekcyjnych nie tylko nie sprawia przyjemności, ale również może być niebezpieczna. Złe widzenie, nawet gdy relaksujemy się w fotelu, może mieć swoje negatywne konsekwencje.

W związku z tym warto mieć zawsze przy sobie okulary chroniące oczy przed promieniowaniem UV idealnie dopasowane do indywidualnej korekcji. Dzięki soczewkom dostępnym w Lynx Optique możemy skorygować prawie wszystkie wady wzroku, a dodatkowo zabezpieczyć oczy przed szkodliwym działaniem słońca. Niezależnie od tego, czy potrzebne są szkła do bliży, do dali, czy soczewki progresywne – każde z nich możemy zamienić w najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne wysokiej jakości – czyli jakie?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, również te korekcyjne, należy zwrócić uwagę na to, jakie filtry zostały w nich zastosowane. Tylko soczewki wysokiej jakości posiadające filtr UV skutecznie ochronią nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego też nie warto kupować tanich okularów przeciwsłonecznych w kioskach, na bazarach, czy sklepach sieciowych, które nie specjalizują się w sprzedaży okularów. Bardzo często może nas zwieść korzystna cena, jednak będzie miała ona wpływ na jakość – im tańsze okulary przeciwsłoneczne, tym mniejsza szansa, że posiadają one odpowiednie filtry ochronne.

Ogromne znaczenie ma nie tylko samo zastosowanie filtra UV, ale również odpowiednia kategoria zaciemnienia. Kategoria mówi nam w jakim stopniu nasze oczy są chronione przed promieniowaniem oraz jaki procent światła jest pochłaniany przez okulary. Producentów okularów przeciwsłonecznych działających na terenie Unii Europejskiej od 1995 roku obowiązują specjalne wytyczne, które narzucają obowiązek stosowania filtrów chroniących przed UVA+UVB (UV 400). Takie okulary oznaczone są symbolem „CE”, po którym w dalszej kolejności znajdziemy wskaźnik od 0 do 4. Określa on stopień ochrony oraz jakość materiału, z którego okulary zostały wykonane. Indeks UV powiązany jest z intensywnością promieniowana – im wyższy indeks, tym wyższe promieniowanie. Podobnie wygląda to w przypadku kategorii zaciemnienia – im wyższa kategoria, tym lepsza ochrona przed słońcem:

  • kategoria 0 – ochrona 0% – 19%, nie powinny być noszone w dużym słońcu
  • kategoria 1 – ochrona 20 – 57%, będą odpowiednie przy niskim nasłonecznieniu lub w pochmurny dzień
  • kategoria 2 – ochrona 57% – 82%, najlepsze na wiosenne dni, przy średnim słońcu bez dużego natężenia
  • kategoria 3 – ochrona 82% – 92%, mogą być stosowane przy intensywnym słońcu latem i zimą, sprawdzą się na co dzień
  • kategoria 4 – ochrona 92% – 100%, dla osób przebywających zimą w górach lub na ostrym słońcu, nie nadają się do codziennego użytku, nie można w nich prowadzić samochodu

Okulary przeciwsłoneczne mogą być dodatkowo wyposażone w filtr polaryzacyjny odpowiadający za blokowanie światła rozproszonego, czyli poświat, rozbłysków, odblasków i wszelkich innych niekomfortowych dla oczu zjawisk. Oczy, również w te mniej słoneczne dni, powinny być chronione przed słońcem oraz promieniowaniem UVA i UVB, które nie jest widoczne, przez co możemy nie zdawać sobie sprawy z jego występowania. Zbyt intensywne i długotrwałe narażanie oczu na działanie promieniowania bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do występowania chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek, czy zapalenie rogówki. W niektórych przypadkach może dojść nawet do szkodzenia siatkówki i zmętnienia oka.

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją – pytania i odpowiedzi

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem tego typu soczewek okularowych zwracają do nas z wieloma pytaniami. Nic w tym dziwnego, zakup okularów to zawsze niemały wydatek, dlatego też warto być pewnym wybieranego rozwiązania.

  • Czy we wszystkie oprawki można wstawić szkła korekcyjne przeciwsłoneczne?

Tak, nie ma tutaj większych ograniczeń. Wyjątkiem są oprawki okularów przeciwsłonecznych w ponadwymiarowych modelach oversize, typu gogle, okulary sportowe z dużym wygięciem oprawki, czy posiadające bardzo nietypowy kształt. Należy pamiętać, że szkła korekcyjne dla krótkowidzów są grubsze w kierunku krawędzi, co może być widoczne w przypadku niektórych oprawek.

Wybierając oprawki do okularów przeciwsłonecznych z korekcją warto pamiętać, że nie każde oprawki optyczne będą wyglądać korzystnie z ciemnymi szkłami, a okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi o lekkim przyciemnieniu. Dokonując wyboru okularów warto skonsultować się ze specjalistą pracującym w salonie, który pomoże ocenić czy dane oprawki dobrze będą wyglądać z ciemnymi/lekko przyciemnianymi szkłami.

  • Czy są ograniczenia co do wady wzroku?

Nie, okulary korygujące właściwie każdą wadę wzroku mogą być jednocześnie okularami przeciwsłonecznymi, niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze szkłami do bliży, dali, astygmatyzmu, czy soczewkami progresywnymi. Ciekawą alternatywą dla okularów przeciwsłonecznych z korekcją są również okulary ze szkłami fotochromowymi oraz okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną.

  • Czy oryginalne szkła przeciwsłoneczne można przerobić na korekcyjne?

Niestety nie ma takiej możliwości. To soczewki korekcyjne są przyciemniane i umieszczane w docelowych oprawkach. Takie rozwiązanie daje jednak wiele możliwości, ponieważ możemy wybrać taki kolor soczewek, jaki nam pasuje, a nie ten narzucony przez producenta okularów. Czarne soczewki możemy wymienić na granatowe, lustrzane lub inne, które w pełni spełnią nasze oczekiwania. Wybierając szkła korekcyjne z ochroną przeciwsłoneczną warto pamiętać o odpowiedniej kategorii zaciemnienia. Najbardziej optymalna będzie kategoria 3, która ochroni nasze oczy nawet w słoneczny letni dzień.

Wyraźne widzenie i ochrona UV – to możliwe

Dzięki możliwości połączenia korekcji i ochrony UV w jednych oprawkach, okularnicy nie muszą dłużej wybierać pomiędzy komfortowym widzeniem a ochroną oczu przed promieniowaniem słonecznym. Okulary przeciwsłoneczne z korekcją to idealne rozwiązanie na każdą porę roku, niezależnie od pogody, czy wykonywanej czynności. Sprawdzą się zarówno podczas odpoczynku w ogrodzie, jazdy na rowerze, czy przy prowadzeniu samochodu. Wybierając takie okulary warto skorzystać w oferty profesjonalnego salonu optycznego, takiego jak Lynx Optique, aby mieć pewność, że zaproponowane szkła i oprawki nie tylko są najwyższej jakości, ale również spełniają wszelkie normy.