Okulary z acetatu

Okulary z acetatu

Strona główna / Ekspert radzi

Osoby, które noszą okulary o grubszych, kolorowych oprawach nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ich okulary zostały wykonane z acetatu, a nie z tak popularnego dotychczas plastiku. Acetat sprawia, że oprawki są lekkie, wygodnie układają się na nosie, są trwałe, a jednocześnie pięknie się prezentują. Ten materiał daje wiele możliwości, zarówno pod kątem kształtu, jak i koloru oprawek, dlatego też jest tak chętnie wybierany przez producentów.

Okulary wykonane z acetatu znajdziemy w kolekcjach takich marek, jak Dolce&Gabbana, Max Mara, Swarovski, Guess, Vogue, czy Ray Ban. Oprawki z acetatu wymienionych marek dostępne są w sklepach stacjonarnych i sklepie internetowym salonu optycznego Lynx Optique.

Acetat – czym jest i dlaczego używa się go w optyce?

Acetat to inna nazwa materiału – octanu celulozy. Jest on uzyskiwany z celulozy, organicznej substancji włóknistej. Wyjściowym materiałem, z jakiego otrzymuje się octan celulozy, jest bawełna. Zanim będzie ona mogła być wykorzystana do produkcji okularów, musi przejść przez szereg skomplikowanych procesów. Taka bawełna jest suszona, mielona na proszek, a następnie poddawana estryfikacji, czyli specjalnej reakcji chemicznej, w wyniku której otrzymujemy estry. Na dalszych etapach otrzymana substancja jest farbowana, uzyskuje wzór, by na sam koniec zostać przetworzona na płytki o stałej konsystencji. To właśnie z tych płytek – płytek octanu celulozy – wycinana jest, a następnie poddawana frezowaniu, oprawa okularowa.

Acetat, a w rezultacie oprawki acetatowe, mają wiele zalet. Są elastyczne, odporne na uderzenia, uszkodzenia, wytrzymałe, przyjazne dla skóry i dla środowiska. Acetat jest takim materiałem, który może przyjąć właściwie każdy kolor i kształt, dlatego też daje on wiele możliwości w projektowaniu okularów. Oprawki acetatowe wycina się z bloków płyt i kilkukrotnie poddaje szlifowaniu, aby uzyskały one pożądany kształt. Dodatkowo, dzięki temu procesowi, okulary z acetatu są przyjemne w dotyku. Ogromną zaletą acetatu dla optyki są jego wyjątkowe właściwości termiczne, ponieważ rozszerza się pod wpływem ciepła i kurczy podczas schładzania. Te właściwości nie tylko znacznie ułatwiają proces wstawiania szkieł okularowych, ale również sprawiają, że okulary są bezawaryjne przez lata.

Okulary z acetatu – wyjątkowe oprawy

Oprawki z acetatu to akcesorium, wobec którego nie można przejść obojętnie. Nic w tym dziwnego zatem, że mają one tak wielu zwolenników, zarówno wśród użytkowników, producentów, jak i projektantów okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych. Okulary z acetatu wyglądają efektownie, gdyż pozwalają na uzyskanie nowoczesnych i odważnych kształtów oraz kolorów. Acetat to z pewnością idealny wybór dla tych, którzy lubią oprawki rzucające się w oczy. W asortymencie salonów optycznych Lynx Optique dostępne są zarówno oprawy korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne wykonane z acetatu, od takich marek jak Alain Mikli, Guess, Swarovski, Ray Ban, czy Dolce&Gabbana.

Okulary z acetatu dają wiele możliwości. Z materiału tego można stworzyć zarówno duże oprawy o odważnych kształtach, jak i te delikatniejsze modele klasyczne. Nie mniej szeroka jest gama możliwych kolorów. Oprawy czarne, białe, kolorowe, a nawet szylkretowe – te wszystkie warianty możemy uzyskać właśnie z acetatu. Do wyboru mamy również różne typy wykończenia: mieniące się, z połyskiem lub matowe. Warto zauważyć, że oprawy wykonane z acetatu robią wrażenie przestrzennej głębi. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu warstw i stopniowego cieniowania. Aby taki trójwymiarowy efekt mógł być osiągnięty, producenci nakładają na siebie płytki acetatu tworząc warstwy, a następnie łączą je w jeden blok. Taki proces nazywany się spajaniem.

Nie bez znaczenia jest fakt, że acetat to produkt naturalny, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy tak ciężko walczymy o środowisko oraz klimat. Acetat to ekologiczna i hipoalergiczna alternatywa dla plastiku. Octan celulozy wytwarzany jest z materiałów odnawialnych. Jest on znacznie trwalszy, mocniejszy i bardziej elastyczny niż zwykłe tworzywo sztuczne. Możemy go wyginać bardziej niż plastik, jest odporny na nacisk.

Każdy, kto nosi okulary przez kilka godzin dziennie wie, jak istotnym jest, aby były one lekkie i wygodne. Wszyscy ci, którzy czują dyskomfort przy noszeniu oprawek wykonanych z metalu, czy plastiku, będą zachwyceni oprawami z acetatu. Okulary z acetatu są lekkie i komfortowe na tyle, że zapominamy, że mamy na sobie oprawki. Duże znaczenie mają również noski zastosowane w tego typu okularach. Są one zintegrowane z oprawkami, przez co nie powodują dyskomfortu i nie odciskają się na skórze.

To, co wyróżnia oprawki z acetatu, to z pewnością trwałość. Octan celulozy wytwarzany jest poprzez łączenie wielu arkuszy materiału, wcześniej ciętych, formowanych i polerowanych. Proces otrzymywania acetatu jest długi, materiał składa się z wielu arkuszy i to właśnie dzięki temu otrzymane oprawki są tak trwałe oraz odporne na uszkodzenia. Ogromne znaczenie ma tutaj również elastyczność acetatu. Dzięki tej właściwości, nawet większy nacisk nie sprawi, że oprawki pękną, czy całkowicie się złamią. Octan celulozy jest w stanie wytrzymać więcej niż zwykłe tworzywo sztuczne.

Okulary z acetatu – dobra inwestycja

Z pewnością można powiedzieć, że wybór oprawek wykonanych z acetatu do dobra inwestycja. Są one trwałe, odporne na uszkodzenia, lekkie, wygodne w noszeniu, a także modne i estetyczne. Octan celulozy ma w optyce bardzo wiele do zaoferowania, dlatego też warto korzystać z jego właściwości. Możliwości metalu, czy plastiku w pewnym momencie się kończą, jeśli chodzi o kolorystykę czy bogactwo kształtów i wzorów. W przypadku acetatu, jedynym limitem jest wyobraźnia projektanta oprawek. Z acetatu możemy wyprodukować okulary małe i duże, zarówno o kształtach geometrycznych, jak i pilotki, motyle, czy kocie oczy, a nawet tak modne w tym sezonie gogle. Kolor, niezależnie od wybranej barwy, jest trwały. Nie ściera się, nie odpryskuje i nie płowieje pod wpływem działania promieni słonecznych.

Kolor i wzór na oprawkach plastikowych najczęściej jest malowany lub natryskiwany. Oznacza to, że mamy na oprawie tylko jedną warstwę wybranej barwy. Kolorystyka opraw metalowych jest ograniczona ze względu na właściwości materiału. Co więcej, metal pozwala wyłącznie na stworzenie wąskich i delikatnych opraw, a nie tych szerokich, rzucających się w oczy. Oprawki z acetatu sprawdzą się u każdego okularnika, ale szczególnie u tego, który poszukuje oryginalnych, nowoczesnych oraz wygodnych opraw okularowych.