Recepta na okulary – jak ją poprawie przeczytać?

Recepta na okulary – jak ją poprawie przeczytać?

Strona główna / Ekspert radzi

Każdy użytkownik okularów korekcyjnych miał choć raz w ręku receptę na okulary, którą otrzymał od okulisty lub optometrysty po przeprowadzonym badaniu wzroku. Dla jednych jest to dokument czytelny, a dla innych czarna magia, z którą nie potrafią sobie poradzić. Dla wszystkich tych, którzy mają problem z przeczytaniem recepty na okulary, przedstawiamy poniżej krótką ściągawkę.

Co znajduje się na recepcie na okulary?

Na początek warto wytłumaczyć czym jest recepta na okulary. Jest to dokument wystawiony przez okulistę lub optometrystę – pisemne zlecenie na wyrób medyczny, jakim są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Dokument ten rozpoczyna się od dwóch najważniejszych informacji, czyli danych osobowych pacjenta (imię i nazwisko) oraz daty przeprowadzenia badania. W roku 2022 obowiązuje wzór recepty zawierający takie informacje, jak:

  • Dal
  • Bliż
  • Sfera
  • Cylinder
  • Odległość źrenic
  • Oznaczenia: OP, OL

Górna część recepty, znajdująca się w ramach rubryki „Dal” uzupełniania jest przez specjalistę, gdy pacjent potrzebuje okularów do codziennego noszenia ze względu na stwierdzoną nadwzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm. Poniższa część tabeli oznaczona „Bliż” natomiast, wykorzystywana jest na receptach przeznaczonych dla pacjentów potrzebujących okularów do czytania lub pracy przy komputerze. W przypadku osób ze starczowzrocznością oba elementy tej tabeli będą wypełnione, aby określić potrzebną korekcję do chodzenia oraz do czytania. Oznaczenia OP i OL to odpowiednio: oko prawe i oko lewe.

Sfera to oznaczenie mocy soczewki okularowej wyrażona w dioptriach. Może mieć wartość (+) lub (-), w zależności od zdiagnozowanej wady wzroku. W tych rubrykach specjalista umieszcza informację, która jest kluczowa do przygotowania okularów korekcyjnych zapewniających wyraźne i komfortowe widzenie. To właśnie tutaj znajdziemy informację o mocy okularów oraz wartość określającą naszą wadę wzroku. Tak zwane „minusy” świadczą o krótkowzroczności, „plusy” natomiast to dalekowzroczność.

Rubryka „cylinder” wypełniana jest przez specjalistę, gdy podczas badania wzroku u pacjenta zostanie zdiagnozowany astygmatyzm. Jest to jedna z wad wzroku, która objawia się nieostrym, zamazanym widzeniem. Dzieje się tak ze względu na nieco bardziej wydłużony kształt rogówki, podczas gdy rogówka oka bez astygmatyzmu przyjmuje kształt kulisty. Światło wpadające do oka z astygmatyzmem ulega rozproszeniu i nie skupia się prawidłowo na siatkówce. Wartość cylindra określana jest z dokładnością 0,25 dioptrii cylindrycznych. Z cylindrem związana jest również rubryka „oś cylindra”, podawana w stopniach (od 1 do 180). Oś cylindra określa w jakiej pozycji powinna być zamontowana soczewka okularowa korygująca astygmatyzm. Cylinder i oś cylindra w pełni opisują astygmatyzm, który należy skorygować przy pomocy soczewek okularowych sfero-cylindrycznych.

Odległość lub rozstaw źrenic (PD) to parametr określający odległość pomiędzy centralnymi punktami źrenic w obydwu oczach. Do poprawnego przygotowania okularów korekcyjnych konieczna jest informacja mówiąca w jakiej odległości od środka nasady nosa znajdują się źrenice. Odległości te zazwyczaj różnią się dla każdego oka. Może zdarzyć się tak, że pomiar ten nie zostanie uzupełniony przez optometrystę czy okulistę, a pozostawia się tę rubrykę do wypełnienia optykom.

Jakie dane mogą się jeszcze znaleźć na recepcie?

Na niektórych dokumentach od okulisty mogą znaleźć się dodatkowe wartości i informacje, takie jak addycja, pryzmat i baza pryzmatu, wysokość montażowa, czy rodzaj zalecanych soczewek. Addycja to korekcja wykorzystywana dodatkowo, mająca na celu poprawienie mechanizmu akomodacji. Najczęściej stosowana jest w przypadku okularów progresywnych, wspomagających dobre widzenie przedmiotów będących blisko i daleko. Jest to różnica pomiędzy wartością korekcji do bliży i do dali.

Okulary pryzmatyczne przeznaczone są dla osób dotkniętych zezem. W przypadku wystąpienia zaburzenia widzenia obuocznego takiego jak zez, specjalista wyznaczy pryzmat oraz bazę pryzmatu. Pierwszy z tych parametrów (pryzmat) określa wartość i jest ujmowany w dioptriach pryzmatycznych. Drugi zaś (baza pryzmatu) wskazuje na kierunek i pozwala na prawidłowe zamontowanie szkła w okularach. Baza pryzmatu zapisywana jest za pomocą stopni (od 0 do 360) lub opisowo (nos, skroń, góra, dół).

Wysokość montażowa to bardzo przydatny pomiar pomagający w prawidłowym wykonaniu okularów. Parametr ten, opisywany również jako „H”, wskazuje na wysokość na jakiej znajduje się źrenica względem dolnej krawędzi oprawek. Taka wartość pozwala na poprawne umiejscowienie środka optycznego soczewki. Wysokość montażowa jest mierzona indywidualnie dla konkretnych oprawek okularowych. Pomiaru dokonuje się w salonie optycznym po wyborze ulubionych okularów. W niektórych przypadkach optometrysta może zarekomendować zastosowanie konkretnych soczewek, powłok lub filtrów dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Wtedy również zapisuje taką informację na recepcie.

Recepta na okulary – dlaczego warto ją rozumieć?

Warto umieć odczytywać informacje zawarte na recepcie od optometrysty, aby w pełni rozumieć swoją wadę wzroku. Dlatego też, będąc na wizycie, należy zadawać pytania specjaliście, gdy nie wszystko jest dla nas zrozumiałe. Optometrysta z chęcią wyjaśni na czym polega dana wada wzroku, jaka korekcja jest potrzebna oraz jak poradzić sobie z informacjami zawartymi na recepcie.

Trzeba również pamiętać, że recepta na okulary, podobnie jak ta na lekarstwa, ma swój termin ważności. Nie zawsze ta informacja będzie zawarta na dokumencie, dlatego też warto wiedzieć, że recepta na okulary jest ważna przez 30 dni. Po tym czasie, jeśli jej nie zrealizujemy, musimy udać się do specjalisty, który ją wystawił i poprosić o wydłużenie. Ważność recepty na okulary jest zawsze sprawdzana w salonach optycznych, więc nie mamy co się łudzić, że uda nam się zakupić nowe okulary korekcyjne po terminie ważności dokumentu. Aby nie mieć problemu z przeterminowaną receptą na okulary, warto ją zrealizować od razu po przeprowadzeniu badania wzroku.

Salony optyczne Lynx Optique to nie tylko usługi optyczne na najwyższym poziomie i szeroki asortyment okularów przeciwsłonecznych oraz oprawek optycznych, ale również możliwość przeprowadzenia badania wzroku. W każdym salonie w Polsce pacjentów przyjmują doświadczeni optometryści, którzy wykorzystując swoją wiedzę i najnowocześniejszy sprzęt, szybko oraz komfortowo diagnozują wady wzroku. Wystawioną podczas badania receptę na okulary można od razu zrealizować wybierając wymarzone oprawki i soczewki okularowe najlepszej jakości.

Okulary bez recepty – czy warto je kupować?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie, nie warto kupować gotowych okularów bez recepty. Takie okulary nigdy nie będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Gotowe okulary dostaniemy obecnie w wielu miejscach, w aptekach, drogeriach, czy na bazarach. Nie warto jednak po nie sięgać. Nie są one dostosowane do rozstawu źrenic, potrzebnej mocy szkieł, czy cylindrów. Co więcej, ich długotrwałe noszenie może nawet doprowadzić do pogłębienia się wady wzroku. Okulary te nie są komfortowe, a także mogą przyczynić się do wystąpienia dolegliwości, takich jak zmęczenie oczu, ból głowy, czy problemy z koncentracją.

Znajdź swój salon: