Soczewki fotochromowe – czym są okulary z soczewkami fotochromowymi?

Soczewki fotochromowe – czym są okulary z soczewkami fotochromowymi?

Strona główna / Ekspert radzi

Niezależnie od pory roku. codzienne chronienie oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania UV jest kluczowe dla naszego wzroku. Coraz częściej słyszy się o tym w telewizji, czyta w gazetach, a przede wszystkim dowiaduje podczas wizyty u okulisty lub optyka. Promieniowanie UV nie tylko wpływa niekorzystnie na proces starzenia się naszej skóry wokół oczu, znacznie go przyspieszając. Oddziałuje ono również na dużo szybsze żółknięcie soczewki ocznej. To zaś nieodwracalnie wpływa na proces pogarszania się naszego wzroku.

Jedną z najbardziej popularnych form ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV są okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne wyposażone w odpowiednie filtry. Jednak nie każdy z nas ma możliwość noszenia zwykłych okularów przeciwsłonecznych ze względu na wadę wzroku i konieczność noszenia soczewek korekcyjnych w ciągu dnia. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji będą okulary wyposażone w odpowiednie soczewki fotochromowe.

Czym są soczewki fotochromowe?

Szkła fotochromowe dostępne są na rynku właściwie już od końca lat 70-tych XX wieku, czyli ponad 50 lat. Ich innowacyjność polega na tym, że kolor szkła samodzielnie dostosowuje się do intensywności oświetlenia. Mówiąc inaczej, soczewka w okularach staje się ciemniejsza pod wpływem promieniowania UV. Tym samym, ochrona oczu jest zawsze odpowiednia, niezależnie od rodzaju i natężenia jasności oświetlenia, ponieważ okulary same się do niego przystosowują. W przypadku przebywania w ostrym słońcu, szła staną się ciemne. Gdy tylko zniknie oddziaływanie promieni UV, odbarwią się.

Dzięki nowoczesnej technologii, również branża optyczna może zaproponować swoim klientom coraz lepsze rozwiązania. Soczewki fotochromowe najnowszej generacji są ciemniejsze niż wcześniej, a także wracają do pełnej przejrzystości znacznie szybciej, co znacznie wpływa na komfort użytkowania. Jednak to nie wszystko, nowoczesne szkła fotochromowe dostępne są w trzech barwach: zielonej, szarej i brązowej, aby móc swobodnie dopasować je do koloru oprawek okularowych.

Jak działają okulary fotochromowe?

W szkłach okularowych znajdują się odpowiednie pigmenty fotochromowe, które odpowiadają za zmianę zabarwienia w soczewkach. Są ich nawet miliardy. Gdy znajdują się one w stanie spoczynku, układają się w sposób niezatrzymujący światła. Gdy tylko soczewki zostaną wystawione na działanie promieni UV, cząsteczki pigmenty fotochromowego zmieniają swój kształt. Dzieje się tak, ponieważ wiązania atomowe pod wpływem promieniowania rozrywają się, a część cząsteczki się obraca. To właśnie dzięki tej zmianie położenia owe pigmenty mogą ograniczać przenikanie światła słonecznego przez szkła okularów. Tym samym, soczewki okularowe przyjmują szary, szarozielony, czy brązowy kolor.

Na działanie soczewek fotochromowych wpływa kilka czynników:

  • temperatura powietrza
  • grubość szkła w okularach
  • intensywność promieniowania UV.

Soczewki przyciemnią się najszybciej przy intensywnym promieniowaniu, a jednocześnie niskiej temperaturze. Idealnym przykładem będzie tutaj zimowy dzień, gdzie mamy do czynienia z niską temperaturą, światłem słonecznym i dodatkowo odbijającym promienie śniegiem. Inaczej jest, gdy pojawia się promieniowanie UV przy wysokiej temperaturze powietrza. Soczewki wtedy przyciemnią się, ale wolniej niż w przypadku dnia zimowego. Nie bez znaczenia jest również grubość szkieł okularowych. Im grubsze soczewki, mniejsza transmisja. Należy więc pamiętać, że okulary fotochromowe są przydatne nie tylko latem, ale przez cały rok!

Okulary fotochromatyczne – dla kogo?

Tak naprawdę, soczewki fotochromowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego okularnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy mrużyć oczu po wyjściu na słonce, czy szybko zmieniać okularów na inne. W przypadku dużych wad wzroku, kiedy konieczne jest posiadanie okularów tradycyjnych i korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych trzeba borykać się z koniecznością ciągłej zmiany oprawek. Na ratunek idą więc okulary fotochromowe, które nie dość, że ochronią nasze oczy przed promieniowaniem UV, to jeszcze idealnie dostosują się do panujących warunków.

Obecnie dostępne są na rynku również soczewki fotochromowe stworzone z myślą o kierowcach. To, co je charakteryzuje, to przede wszystkim bardzo szybka reakcja na światło oraz wysoka dynamika odbarwiania. Dzięki temu gwarantują one komfort prowadzenia pojazdu o każdej porze roku. Soczewki przeznaczone dla kierowców to te najciemniejsze szkła fotochromatyczne. Ich zadaniem jest ochrona oczu przed najjaśniejszym światłem słonecznym. Co więcej, jako jedyne ze szkieł fotochromowych, zabarwiają się one nawet za szybą samochodu, osiągając 50% zabarwienia. Należy bowiem pamiętać, że szyby wykorzystywane w samochodach wyprodukowane są tak, aby pochłaniać część promieniowania słonecznego. Dlatego klasyczne okulary fotochromowe przyciemniały się w aucie w znacznie mniejszym stopniu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, problem ten został zniwelowany.

Koszt soczewek fotochromowych uzależniony jest od kilku czynników. Po pierwsze, istotna jest moc optyczna, która wynika z wady wzroku. Po drugie, nie bez znaczenia jest rodzaj soczewki, czy jest ona jednoogniskowa, czy progresywna. Na koniec zaś, znaczenie ma materiał, z jakiego będzie wykonana soczewka. Co ciekawe, producenci soczewek fotochromatycznych idą z duchem czasu również w kwestii mody, podążając za jej najnowszymi trendami. Na rynku dostępne są okulary przejrzyste, o wstępnym zabarwieniu wynoszącym 5%, które w pełnym świetle słonecznym zaciemniają się, by ostatecznie stać się intensywnie lustrzane. Jest to propozycja dla tych, którzy każdego dnia chcą być trendy.

Okulary fotochromowe to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Nie musimy bowiem inwestować w dwie, często kosztowne, pary okularów – korekcyjnych i przeciwsłonecznych z korekcją. Nie musimy również pamiętać, aby mieć te dwie pary okularów zawsze ze sobą, aby w razie konieczności je zamienić. W okularach fotochromowych nasze oczy chronione są przed szkodliwym promieniowaniem UV przez cały dzień, niezależnie od pory roku, czy pory dnia, ale również przed światłem niebieskim.

Istotnym jest, aby pamiętać, że szkła fotochromowe mają swoją żywotność i nie są wieczne. Z biegiem czasu użytkowania pigmenty fotochromowe nie wracają już do stanu spoczynku, przez co można zaobserwować, że pomimo braku promieniowania, szkła są ciemniejsze niż powinny. Większość producentów gwarantuje działanie oferowanych soczewek fotochromatycznych przez 2-3 lata, a długość ich działania uzależniona jest od częstotliwości rozbarwiania i zabarwiania szkieł.