Soczewki relaksacyjne– sposób na zmęczone oczy

Soczewki relaksacyjne– sposób na zmęczone oczy

Strona główna / Ekspert radzi

Każdego dnia nasze oczy narażone są na wiele czynników mających negatywny wpływ na ich kondycję. Urządzenia cyfrowe takie, jak telefony, tablety, telewizory i komputery na dobre zagościły w naszym codziennym życiu, przez co spędzamy przed nimi kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. W związku z tym coraz częściej borykamy się z tzw. DES, czyli cyfrowym zmęczeniem wzroku. W redukcji tego dyskomfortu mogą pomóc nam soczewki relaksacyjne, które nie tylko eliminują objawy DES, ale również poprawiają komfort widzenia z bliskiej odległości. Czym dokładnie są soczewki relaksacyjne i dlaczego warto je mieć? Przestawiamy poniżej.

Szkła relaksacyjne – czym są i jak działają?

Cyfrowe zmęczenie oczu może pojawić się podczas długotrwałego użytkowania komputera, telefonu lub oglądania telewizji. Przyczyną tej dolegliwości jest nadmierny wysiłek akomodacyjny oczu wynikający z konieczności wpatrywania się zarówno w treść ekranu, jak i w inne obiekty ulokowane w różnych odległościach od twarzy. Cyfrowe zmęczenie wzroku objawia się bólem głowy, a także podrażnieniem, pieczeniem i bólem oczu. Do tego może pojawić się również nieostre widzenie. Zadaniem soczewek relaksacyjnych jest zmniejszenie wysiłku akomodacyjnego i tym samym zredukowanie DES.

Szkła relaksacyjne do okularów charakteryzują się specjalną konstrukcją ze strefą wsparcia wzroku. Dzięki niej oczy wpatrzone przez dłuższy czas w ekran komputera, czy telefonu mogą odpocząć od intensywnego wysiłku akomodacyjnego. Innowacyjne szkła ze wsparciem akomodacji redukują objawy DES i związane z nim dolegliwości. Pozwalają na płynne przenoszenie wzroku na różne odległości, a także maksymalizują ostrość i komfort widzenia, nawet podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Szkła Eyezen proponowane przez salony optyczne Lynx Optique łagodzą wszelkie objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Ochrona oczu możliwa jest dzięki zastosowaniu specjalnego filtra niwelującego szkodliwe promieniowanie niebieskofioletowe. Odpowiednio zaprojektowana struktura soczewki zapewnia oczom relaks i dodatkowe wsparcie podczas korzystania z ekranów. Zmęczenie oczu może być również zredukowane poprzez niewielką zmianę mocy w dolnej części soczewki, przez którą patrzymy podczas pracy z bliska. Taki zabieg pozwala na zachowanie zdrowia oczu przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności pracy na wysokim poziomie.

Okulary relaksacyjne – dla kogo?

Soczewki relaksacyjne sprawdzą się u każdej osoby, która na co dzień pracuje z ekranami, a także długotrwale koncentruje wzrok na bliskich odległościach. Zaledwie dwie godzinny dziennie spędzone przed komputerem, telefonem lub telewizorem mogą wywołać cyfrowe zmęczenie wzroku, a jednocześnie – niechciane dolegliwości. Aby zapobiegać DES, warto wybrać soczewki relaksacyjne do okularów, które zapewnią naszym oczom lepsze warunki do pracy, a także zadbają o ich zdrowie i kondycję.

Okulary z soczewkami relaksacyjnymi sprawdzą się również u osób zajmujących się pracą biurową, związaną z czytaniem i wypełnianiem dokumentów. Długotrwałe patrzenie na przedmioty z bliskiej odległości również męczy nasze oczy i może wywołać symptomy DES – złe samopoczucie i gorszą jakość widzenia.

Soczewki relaksacyjne i higiena wzroku

Rozwój i wszechobecność urządzeń cyfrowych z pewnością dała nam wiele nowych możliwości, przyspieszyła komunikację oraz ułatwiła wykonywanie obowiązków. Musimy jednak pamiętać o negatywnym wpływie korzystania z ekranów komputerów, telewizorów i telefonów. Długotrwałe wpatrywanie się w nie może przyczynić się do wystąpienia DES, czyli cyfrowego zmęczenia wzroku wywołanego nadmiernym wysiłkiem akomodacyjnym. Aby uniknąć problemów związanych z tą dolegliwością wystarczy wybrać okulary ze specjalnymi soczewkami relaksacyjnymi, wspierającymi akomodację.

Oprócz stosowania szkieł relaksacyjnych, warto zadbać również o higienę wzroku. Zapewnimy ją sobie robiąc podczas pracy krótkie przerwy na relaks dla oczu, a także dbając o odpowiednią pozycję podczas pracy przy ekranie i biurku oraz właściwe oświetlenie. Pracując przy komputerze należy minimum dwa razy na godzinę oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w dal, na przykład przez okno lub na drugi koniec pomieszczenia. Taki zabieg pozwoli odpocząć oczom. Ekran monitora powinien znajdować się odległości od 45 do 75 cm od naszych oczu. Nie bez znaczenia będzie również wysokość ułożenia ekranu, która umożliwia utrzymanie głowy prosto. Górna krawędź monitora nie może znajdować się wyżej niż nasze oczy. Dodatkowo, monitor powinien być tak ustawiony na biurku, aby ograniczać ryzyko odbić świetlnych od źródeł światła.

Wybierając soczewki relaksacyjne do okularów i dbając o higienę wzroku zapewnimy sobie komfortową pracę, a także unikniemy dolegliwości związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku.