Wiosenna alergia a noszenie soczewek kontaktowych

Wiosenna alergia a noszenie soczewek kontaktowych

Strona główna / Ekspert radzi

Początek wiosny to okres, który wielu osobom kojarzy się z łzawiącymi oczami, czy ciągłym katarem. Są to objawy reakcji alergicznej, która wzmaga się głównie w kwietniu i maju ze względu na budzącą się do życia roślinność. Badania wskazują, że aż 15% ludzi na całym świecie cierpi właśnie na sezonowe alergie oczu, które spowodowane są alergenami zewnątrz i wewnątrzpochodnymi. Tak naprawdę alergie oczu mogą pojawiać się nie tylko wiosną i latem, ale nawet przez 8 – 10 miesięcy w roku.

Alergie oczu – czym są?

Alergie oczu mogą być na wielu osób niezwykle uciążliwe. Dają uczucie dyskomfortu i mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Alergia jest również problemem dla tych, którzy na co dzień noszą soczewki kontaktowe zamiast okularów korekcyjnych.

Alergiczne zapalenie spojówek, ponieważ tak określane są alergie oczu, to wynik ogólnoustrojowych zaburzeń systemu odpornościowego. Jest to reakcja naszego organizmu na różne alergeny, które dostają się do oczu, powodując następnie zapalenie spojówek. Można powiedzieć, że alergie stają się współczesną chorobą cywilizacyjną, ponieważ z dnia na dzień pojawia się coraz więcej zanieczyszczeń atmosferycznych takich, jak dwutlenek azotu, ozonu, czy dym tytoniowy.

Oczy, podobnie jak skóra, są bardzo wrażliwe i z łatwością mogą być poddane negatywnemu działaniu alergenów oraz różnych czynników podrażniających, na przykład dym, chlor, czy brud. To właśnie w odpowiedzi na czynniki podrażniające i alergeny nasz organizm wytwarza substancje chemiczne zwane histaminami, które powodują zapalenie.

Objawy i leczenie alergii oczu

Alergia oczu to kilka głównych objawów, które związane są z wywołaniem zapalenia spojówek: czerwone, piekące, łzawiące lub swędzące oczy, którym często towarzyszy opuchnięcie i uczucie szorstkości. Oprócz objawów w okolicy oczu może pojawić się również katar, kichanie i swędzenie nosa. Co więcej, osoby cierpiące na alergie mogą również odczuwać zmęczenie, a także być nieproduktywne i rozkojarzone.

Na szczęście, alergie oczu, szczególnie te sezonowe, można z łatwością leczyć. Podstawowymi substancjami są odpowiednio dobrane nawilżające krople do oczu, tzw. „sztuczne łzy”. Jeśli to nie pomoże, można wspomóc się preparatami bez recepty lub na receptę, czy innymi lekami przepisanymi nam przez lekarza.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też przedstawiamy kilka sposobów na uniknięcie powstawaniu alergicznych chorób oczu:

  • często myj ręce ciepłą wodą z mydłem,
  • nie dotykaj i nie trzyj oczu, szczególnie, gdy nie masz możliwości umycia rąk,
  • używaj odpowiednich kropli nawilżających do oczu, aby wymywać alergeny,
  • nie używaj cudzych kosmetyków do makijażu,
  • stosuj odpowiednie dla alergików kosmetyki do makijażu,
  • używaj odpowiednio dopasowanych okularów przeciwsłonecznych,
  • Alergie oczu a soczewki kontaktowe.

Alergie oczu są problemem dla każdej osoby, która na nie cierpi. Jednak szczególnie problematyczne mogą być one dla tych, którzy na co dzień noszą soczewki kontaktowe. Okularnicy, szczególnie wiosną i latem, lubią pozostawić okulary korekcyjne w etui i założyć soczewki kontaktowe. Sprzyja temu pogoda, noszenie okularów przeciwsłonecznych i wzmożona aktywność na świeżym powietrzu. Niestety, równolegle z tym, podczas miesięcy wiosennych i letnich, pojawiają się alergeny oczu. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe i cierpią na alergię mogą odczuwać spory dyskomfort.

Uspokajamy jednak, ponieważ te dwie rzeczy nie muszą się wcale wykluczać. Poniżej przedstawiamy kilka rad, których zastosowanie sprawi, że noszenie soczewek kontaktowych wiosną i latem będzie zawsze przyjemne.

  1. Korzystaj z soczewek jednodniowych

Nosząc soczewki jednodniowe ograniczamy osiadanie na nich tych najbardziej podrażniających alergenów. Co więcej, nie narażamy naszych oczu na ciągły kontakt z płynami czyszczącymi do soczewek, które również mogą podrażniać oczy i powodować alergie. Warto również pamiętać, że soczewki jednodniowe są łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie trzeba ich codziennie czyścić, a wystarczy wymienić na nowe.

  1. Ograniczenie czasu noszenia soczewek

Gdy tylko zauważymy u siebie objawy alergii, powinno się ograniczać czas noszenia soczewek. Warto mieć ze sobą okulary korekcyjne i pudełeczko na soczewki, aby w dowolnym momencie móc je bezpiecznie zdjąć.

  1. Nawilżające krople do oczu

W okresie występowania alergii oczu, należy mieć zawsze przy sobie krople do oczu, aby regularnie nawilżać oczy i wypłukiwać z nich alergeny. Warto pamiętać, że krople te muszą być odpowiednie do stosowania równocześnie z noszeniem soczewek kontaktowych.

  1. Soczewki tylko do wybranych czynności

Jeśli to możliwe, ogranicz noszenie soczewek kontaktowych tylko do sytuacji, w których są one niezbędne. Z pewnością będzie to sport, czy różne aktywności fizyczne, gdzie noszenie okularów korekcyjnych może być niewygodne, czy nawet niebezpieczne.

Podsumowując, to, że cierpisz na alergie oczu, a Twoje oczy są wrażliwe na działanie alergenów nie oznacza, że musisz pożegnać się z noszeniem soczewek kontaktowych. Wystarczy porozmawiać ze specjalistą i poprosić o dobranie odpowiednich soczewek oraz nawilżających kropli do oczu, aby cieszyć się noszeniem soczewek kontaktowych nawet w okresie wzmożonych alergii sezonowych.