Zaburzenia widzenia, a ciąża.

Zaburzenia widzenia, a ciąża.

Strona główna / Ekspert radzi

W jaki sposób ciąża wpływa na zaburzenia widzenia?

W trakcie trwania ciąży kobiety doświadczają nie tylko ciągłych zmian fizycznych, ale także fizjologicznych. Zmiany hormonalne i krążeniowe są na tyle duże, że mogą mieć wpływ także na wzrok ciężarnej kobiety.

Około 1 na 4 kobiety zauważa zmiany w swoim widzeniu w trakcie ciąży. Dlaczego i w jaki sposób dochodzi do tych zmian?

Jakie zaburzenia widzenia mogą wystąpić podczas ciąży?

Kobiety, które jeszcze przed zajściem w ciąże, miały problem ze wzrokiem, mogą zauważyć nasilenie się zaburzeń widzenia właśnie w trakcie ciąży.

Nie oznacza to jednak, że kobiety nie mające problemów z poprawnym widzeniem nie są narażone na powyższe. W ich przypadku najczęściej problemy z zaburzeniami widzenia są tymczasowe i ustępują po ciąży.

Jakie dolegliwości towarzyszą zaburzeniom widzenia?

Kobiety w trakcie trwania ciąży oprócz typowych objawów zaburzenia widzenia, dodatkowo mogą odczuwać inne negatywne dolegliwości związane ze wzrokiem:

  •  opuchnięte powieki – spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Problem gromadzenia wody w organizmie dotyka dużą część ciężarnych. Aby zmniejszyć zatrzymywanie się wody w organizmie należy zwiększyć spożycie wody, a zmniejszyć spożycie soli. Najważniejsze jednak jest aby skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym – będzie on w stanie poprawnie zdiagnozować problem i wykluczyć inne czynniki jak np. alergia.
  • suche oko – spowodowane najczęściej wahaniami hormonalnymi. Jeżeli w trakcie noszenia soczewek powoduje ono duży dyskomfort – dobrym pomysłem będzie odstawić na bok soczewki na okres ciąży i nosić okulary korekcyjne. Używając kropli do oczy należy pamiętać aby dokładnie zapoznać się z ulotką i znaleźć informację czy mogą z nim korzystać kobiety w ciąży.
  • podwójne widzenie –  spowodowane wysokim ciśnieniem krwi. W takim przypadku najlepiej jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Zbyt wysokie ciśnienie może powodować odwarstwianie siatkówki.
  • ból głowy – spowodowane wahaniami hormonalnymi.
  • zmęczenie wzroku
  • cukrzyca lub cukrzyca ciążowa – problemy ze wzrokiem mogą być oznakami braku równowagi w poziomie cukru we krwi.

Czas trwania zaburzeń widzenia

Na szczęście, najczęściej dolegliwości wskazane powyżej są tylko tymczasowe i znikają po ciąży. Jeżeli jednak objawy te nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże lub z okulistą, który zweryfikuje czy wszystko jest w porządku.