Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek

Strona główna / Ekspert radzi

Co to jest?

Zapalenia spojówek nie da się nie zauważyć, ono dosłownie rzuca się w oczy.

W momencie gdy błona pokrywająca białą część oka i wnętrze powieki (zwanej spojówką) ulega zapaleniu, nazywamy to zapaleniem spojówek. Trudno to przeoczyć: oko, a często oba oczy stają się zaczerwienione, łzawiące i mają skłonność do swędzenia. Zdarza się, że jednocześnie odczuwamy mrowienie, a w oczach może pojawić się ropna wydzielina.

Nie ma jednak powodów do paniki – jest to dosyć pospolite zjawisko i przy zachowaniu odpowiedniej higieny oka nie zagraża naszemu wzrokowi.

W jaki sposób dochodzi do zapalenia spojówek?

Jest kilka możliwości: zapalenie spojówek może mieć pochodzenie alergiczne, podrażnione, wirusowe, a także bakteryjne. Te ostatnie jednak występuje dużo rzadziej.

Często otrzymujemy zapytania czy zapaleniem spojówek można się zarazić. Owszem, możemy zarazić się zapaleniem spojówek, ale tylko w zetknięciu się z dwiema jego formami – wirusowym zapaleniem spojówek lub bakteryjnym zapaleniem spojówek.

1. Podrażniające zapalenie spojówek

Żyjemy w czasach, w których w naszym najbliższym otoczeniu znajduje się wiele substancji, które potencjalnie mogą wywołać zapalenie spojówek, jeżeli wejdą w kontakt z naszym okiem.

Wśród tych substancji prym wiodą konserwanty, które w obecnym świecie występują wszędzie – zarówno w szamponie do włosów, którego używamy na co dzień jak i w płynach do czyszczenia i przechowywania soczewek kontaktowych, a nawet kroplach nawilżających do oczu. Najbardziej znanym konserwantem jest chlorek bezalkoniowy, który najczęściej stosowany jest właśnie w detergentach, środkach antyseptycznych i dezynfekujących.

Powyższe substancje te powodują alergie kontaktowe, które, niestety, zwykle dotykają obu oczu.

2. Alergiczne zapalenie spojówek

Osoby ze skłonnościami do alergii są głownie narażone na alergiczne zapalenie spojówek. Zapalnikiem do tego jest moment, w którym oczy wejdą w kontakt z substancjami alergizującymi.

Dobrym przykładem jest alergia na sierść lub ślinę zwierząt domowych, roztocza czy pyłki – każdy alergik dobrze wie z czym wiąże się zetknięcie z tymi czynnikami.

Łzy, zaczerwienienie oczu, powtarzający się katar i ciągłe kichanie – to tylko kilka reakcji organizmu.

3. Wirusowe zapalenie spojówek

To najczęstszy rodzaj zapalenia spojówek, występujący w dużej mierze u dzieci. Jest on przenoszony przez różne wirusy i prawie zawsze atakuje zarówno prawe jak i lewe oko.

Często, oprócz wyraźnego zaczerwienienia oka, towarzyszą mu wyraźne wydzieliny z oczu.

Do wirusów, które najczęściej są odpowiedzialne za wirusowe zapalenie spojówek, należą:

  • wirusy chorób wysypkowych dziecka takie jak odra czy różyczka
  • wirusy o wysokiej zaraźliwości, które łatwo się rozprzestrzeniają w takich miejscach jak przedszkola, szkoły czy miejsca pracy; oprócz zapalenia spojówek dochodzi także do zapalenia nosa czy gardła
  • wirus opryszczki, który w zetknięciu z rogówką (np. poprzez pocieranie oka zainfekowanym palcem) może być odpowiedzialny za zapalenie spojówek.

4. Bakteryjne zapalenie spojówek

Ostatni typ zapalenia spojówek charakteryzuje się ropną wydzieliną, która jest następstwem zapalenia spojówek. Bakteryjne zapalenie spojówek cechuje się także wysokim prawdopodobieństwem zarażenia. Dlatego właśnie przy tym typie zapalenia spojówek bardzo ważne jest podjęcie odpowiednich środków higieny i rygorystyczne ich stosowanie, aby uchronić inne osoby.

Pamiętaj więc, aby:

  • dokładnie myć ręce zarówno przed jak i po kontakcie z oczami;
  • aplikuj krople do oczu z antyseptykiem i/lub antybiotykiem;
  • wykonuj częste i obfite czyszczenie;
  • unikaj kontaktu z osobami o delikatnych oczach oraz dziećmi;