Astygmatyzm a soczewki kontaktowe – czy przy tej wadzie wzroku można je nosić?

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe – czy przy tej wadzie wzroku można je nosić?

Strona główna / Ekspert radzi

Astygmatyzm to jedna z wad wzroku. Polega ona na tym, że osoba z astygmatyzmem widzi obraz, który jest niewyraźny i zamazany. Astygmatyzm wymaga korekcji za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Jakie soczewki kontaktowe nosić przy astygmatyzmie, aby na co dzień cieszyć się ostrym widzeniem?

Astygmatyzm – co to za wada?

W przypadku prawidłowo zbudowanego oka promienie światła skupiają się na siatkówce, czyli w jednym punkcie. Astygmatyzm, powoduje wystąpienie nieprawidłowości – krzywizn, przez które wpadające do oka promienie światła po załamaniu skupiają się w dwóch punktach. To zaś skutkuje powstaniem nieostrego obrazu.

W astygmatyzmie rogówka ma nieregularny kształt, w dużym uproszczeniu przypominający wycinek piłki do rugby. Taka wada pojawia się aż w 98% przypadkach wad oczu i określana jest jako astygmatyzm rogówkowy. W nielicznych wypadkach może wystąpić astygmatyzm soczewkowy, który jest wynikiem nieprawidłowego kształtu soczewki.

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Astygmatyzm może być korygowany za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Można też oczywiście nosić okulary naprzemiennie z soczewkami, dla wygody w każdych warunkach. Często jednak to soczewki oceniane są jako najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu przez osoby z astygmatyzmem. Dzięki nim mogą oni choć na chwilę zapomnieć o swojej wadzie i cieszyć się wyraźnym widzeniem przez cały dzień.

Soczewkami kontaktowymi przeznaczonymi dla astygmatyków są soczewki kontaktowe toryczne. które posiadają wszystkie niezbędne parametry: moc cylinda oraz oś, aby właściwie skorygować astygmatyzm.

Astygmatyzm – dobór soczewek kontaktowych

Aby w pełni zdiagnozować astygmatyzm należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i zdiagnozuje również moc i oś cylindrów niezbędnych do skorygowania wady.

Aby skutecznie dopasować soczewki kontaktowe, zapraszamy na pełne badanie wzroku do specjalisty Lynx Optique (optometrysta, okulista), który  określi odpowiednią moc, dobierze odpowiednie soczewki kontaktowe, a także określi pozostałe parametry konieczne do zakupu soczewek. Są nimi krzywizna, konstrukcja i odpowiedni materiał soczewki. Warto pamiętać, że nieodpowiednio dobrane soczewki mogą być niekomfortowe w noszeniu, a w niektórych przypadkach wpływać negatywnie na zdrowie oczu.

W profesjonalnych salonach optycznych bardzo często oferowane są również usługi optometrysty, który przeprowadzi badanie, dobierze soczewki kontaktowe, a także przeprowadzi przez z początku trudny proces zakładania, zdejmowania soczewek, a także ich prawidłowej pielęgnacji. Po pierwszym założeniu soczewek istotne będzie sprawdzenie czy odpowiednio leżą one na oku i w pełni spełniają swoje zadanie.

Jakie soczewki kontaktowe na astygmatyzm?

Salon optyczny Lynx Optique ma w swojej ofercie soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm. Są to produkty dwóch marek: Acuvue® i Diament.

Soczewki Acuvue® dla osób z astygmatyzmem dostępne są w dwóch opcjach: jednodniowe i dwutygodniowe. Soczewki Acuvue® Oasys for Astigmatism to soczewki silikonowo-hydrożelowe, szczególnie polecane osobom narażonym na trudne warunki każdego dnia, na przykład pracujących przed ekranami. Soczewki zapobiegają zmęczeniu oczu, które może wynikać z korzystania z urządzeń cyfrowych. Soczewki posiadają filtr UV klasy 1.

Soczewki Avucue Oasys® 1-Day with Hydraluxe™ for Astigmatism to jednodniowe, silikonowo-hydrożelowe soczewki wysokiej klasy, przeznaczone dla osób o zróżnicowanych potrzebach. Dzięki zastosowaniu technologii HydraLuxe®, soczewki dają długotrwały komfort użytkowania, a nowoczesna formuła zawiera składniki o właściwościach podobnych do naturalnego filmu łzowego. Pozwalają one na bardzo wyraźne widzenie.

1-Day Acuvue® Moist for Astigmatism to jednodniowe soczewki hydrożelowe. Zastosowana technologia Stabilizacji Powiekami ESD, wykorzystując naturalną siłę mrugania, poprawia pozycję soczewki na oku, zapewniając wygodne i stabilne widzenie przez cały dzień.

Diament Air Toric to propozycja od firmy Cooper Vision. Są to jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe, wyjątkowo miękkie i zachowujące wysoką przepuszczalność tlenu. Wbudowany filtr UVA/UVB chroni oczy przed promieniowaniem UV.

Diament Bio Toric to natomiast miesięczne soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe. Dzięki naturalnemu zwilżeniu nie wysychają podczas noszenia, a technologia Aquaform Comfort sprawia, że soczewki są miękkie, jedwabiste i idealnie nawilżone.