Czy można nosić soczewki dłużej niż jest to zalecane?

Czy można nosić soczewki dłużej niż jest to zalecane?

Strona główna / Ekspert radzi

Większości osób, która na co dzień nosi soczewki kontaktowe, zdarza się od czasu do czasu nosić soczewki dłużej niż wskazuje na to producent. Może to wynikać z kilku powodów – zapomnieliśmy kupić nowe opakowanie soczewek, czy wymienić je na nowe kiedy przyszedł na to czas. Nierzadko również dochodzimy do wniosku, że noszenie soczewek dzień czy dwa dni dłużej, nie będzie miało negatywnych konsekwencji, więc możemy sobie na to pozwolić.

Prawda jest jednak taka, że soczewki kontaktowe należy zawsze nosić w terminie wskazanym przez producenta i ani dnia dłużej. Takie “przeterminowane” soczewki powodują niewyraźne widzenie, dyskomfort, a w konsekwencji nawet groźne dla zdrowia infekcje oczu. Niezależnie od tego, czy nosimy soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe, czy miesięczne – nośmy je w czasie wskazanym przez producenta.

Soczewki kontaktowe a termin ważności

Osoby, które noszą soczewki lub chcą zacząć z nich korzystać zadają sobie często pytanie – jak długo mogę nosić soczewki i dlaczego? Wszystkie soczewki kontaktowe są zaprojektowane tak, aby od momentu wyjęcia z oryginalnego opakowania utrzymywać swoje właściwości przez określony czas noszenia. Jednodniowe soczewki kontaktowe to produkt cienki i gładki, przez co są one znacznie mniej trwałe od pozostałych. Są zaprojektowane z myślą, że nie muszą one przetrwać kilkukrotnego zakładania i zdejmowania, ponieważ po jednym dniu są wymieniane przez użytkownika na nowe.

Soczewki dwutygodniowe są nieco grubsze po to, aby mogły z powodzeniem służyć przez 14 dni, natomiast soczewki kontaktowe miesięczne są zwykle najgrubsze i najtrwalsze, przez co przetrwają najwięcej godzin noszenia, zakładania, zdejmowania oraz pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że takie szkła kontaktowe można nosić przez okres dłuższy niż 30 dni. Wszystkie miękkie soczewki kontaktowe są tak zaprojektowane, aby umożliwiały przepływ tlenu do rogówki poprzez wbudowane kanaliki. Cecha ta określana jest mianem przepuszczalności tlenu. Gdy soczewka przekroczy swoją żywotność, kanaliki zużywają się, a tym samym ograniczony jest dostęp tlenu do oka. W konsekwencji mamy do czynienia z pogorszeniem dopasowania soczewki, niższej odporności na osady oraz samej przepuszczalności tlenu.

Jakie są konsekwencje noszenia soczewek kontaktowych po terminie ważności?

To, co zauważymy na początku, to gorsze dopasowanie soczewek kontaktowych do oka. Te nowe, świeże szkła są na tyle miękkie i elastyczne, że nie czuć ich na oku. Zużyte soczewki ulegają zniekształceniu przez co nie tylko są niewygodne w noszeniu, ale również mogą bardzo szybko przyczynić się do podrażnienia oka, a nawet bólu. Kolejną kwestią jest brud i spowodowane nim niewyraźne widzenie. Nawet na nowych soczewkach zbierają się osady białkowe i inne zanieczyszczenia, które usuwamy codziennie podczas procesu mycia soczewek. Osady zaczynają się formować na soczewkach od momentu wyjęcia ich z oryginalnego opakowania. Nie istnieje jednak płyn do soczewek, który byłby w stanie usunąć je w 100%. Tym samym, każdego dnia kumulują się niewielkie ilości osadu, który po 14 lub 30 dniach (w zależności od typu soczewek) jest na tyle duży, że może pogarszać widoczność, a tym samym komfort noszenia. Co więcej, brudne soczewki kontaktowe mogą doprowadzić do rozwoju infekcji oczu.

Przeterminowane soczewki to również mniejszy dopływ tlenu do oka. Dla zdrowia oczu istotnym jest, aby rogówka, która odżywa się tlenem z powietrza oraz inne części oka miały dostęp do wystarczającej ilości tlenu. Nowe soczewki mają wysoką przepuszczalność tlenu, która maleje wraz z upływem czasu, ponieważ kanaliki tlenowe w szkłach ulegają rozpadowi. Gdy przekroczymy zalecany czas noszenia, przepuszczalność tlenu jest już bardzo niska. To zaś prowadzi do podrażnienia, pieczenia oraz zaczerwienienia oczu. Im starsze soczewki, tym mniej są one nawilżone, elastyczne oraz odporne na uszkodzenia. Nawet nowa soczewka kontaktowa może ulec zniszczeniu, jednak im dłużej takie szkła nosimy, tym większa jest szansa na ich rozerwanie. O ile soczewka pęknie na dłoni, możemy ją łatwo wyrzucić i wymienić na nową. Problem pojawia się, gdy soczewka rozerwie się na oku. Wtedy konieczna jest interwencja specjalisty, który pomoże w usunięciu wszystkich elementów soczewki, aby zapobiec wystąpieniu infekcji oraz podrażnień.

Soczewki kontaktowe zdrowe dla oczu

Aby soczewki kontaktowe spełniały swoją funkcję i były zdrowe dla oczu, muszą być noszone zgodnie z zaleceniami producenta i lekarzy. Z jednej strony dotyczy to ich pielęgnacji, codziennego czyszczenia płynem do soczewek oraz przechowywania w sterylnym opakowaniu. Z drugiej zaś jest to higiena noszenia, która również wiąże się z noszeniem soczewek nie dłużej niż jest to zalecane. Każdy użytkownik soczewek kontaktowych powinien przestrzegać kilku zasad:

  • nie należy nosić soczewek kontaktowych 24h na dobę oraz w nocy, podczas snu (o ile nie są to specjalne soczewki na noc lub do noszenia całą dobę)
  • nie należy nosić soczewek kontaktowych przez dłuższy czas niż zalecany przez producenta – dotyczy to zarówno soczewek jednodniowych, dwutygodniowych, jak i miesięcznych
  • nie należy nosić soczewek, których termin ważności upłynął – takie soczewki nie pełnią swoich funkcji, a także są zagrożeniem dla zdrowia oczu
  • soczewki należy systematycznie pielęgnować zgodnie z zaleceniami producenta, można je myć wyłącznie specjalistycznym płynem do soczewek
  • soczewki trzeba wymienić na nowe, gdy tylko zauważymy na nich jakiekolwiek uszkodzenia, odkształcenia oraz trwałe zabrudzenia

O ile nie nosimy soczewek jednodniowych, warto mieć w kalendarzu zapisaną datę otwarcia nowego opakowania soczewek. Komfortowym udogodnieniem są aplikacje na telefonie, które przypominają nam o konieczności wykonania niektórych czynności. Wśród nich może znaleźć się również termin wymiany soczewek. Dzięki temu, nie zapomnimy ani o konieczności wymiany soczewek, ani o zakupie nowych opakowań.

Soczewki kontaktowe w Lynx Optique

Wszystkich początkujących i zaawansowanych użytkowników soczewek kontaktowych zapraszamy do salonów stacjonarnych i sklepu internetowego Lynx Optique. Lynx Optique to sieć nowoczesnych, profesjonalnych salonów optycznych oferujących szeroką gamę soczewek kontaktowych (jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych), akcesoriów, a także okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W każdym salonie stacjonarnym oferujemy usługę badania wzroku pod kątem doboru soczewek kontaktowych, przeprowadzanego przez kwalifikowanych optometrystów. Nasi specjaliści pomogą w doborze najlepszych soczewek kontaktowych, a także nauczą ich zakładania, zdejmowania oraz pielęgnacji.

W ofercie Lynx Optique dostępne są soczewki sferyczne, toryczne oraz multifokalne od renomowanych producentów, takich jak Johnson&Johnson (Acuvue) oraz Cooper Vision. Szeroki wybór sprawi, że każdy użytkownik znajdzie u nas odpowiednie dla siebie soczewki kontaktowe. Lynx Optique to profesjonalizm, wysoka jakość, a także bezpieczne i komfortowe zakupy.

Znajdź swój salon: