Czy noszenie soczewek kontaktowych w czasie epidemii jest bezpieczne?

Czy noszenie soczewek kontaktowych w czasie epidemii jest bezpieczne?

Strona główna / Ekspert radzi

Gdy tylko wybuchła pandemia COVID-19, wprowadzono obostrzenia mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby, a także przedstawiono zalecenia, których przestrzeganie miało zmniejszyć ryzyko zakażenia. Należało do nich noszenie maseczek ochronnych, zachowanie dystansu społecznego, częste mycie i dezynfekowanie rąk. Jednocześnie u osób noszących na co dzień soczewki kontaktowe pojawiło się pytanie – czy w dobie pandemii noszenie soczewek jest bezpieczne. Odpowiedź brzmi „tak”, ale pod kilkoma warunkami. Jakimi? Przedstawiamy poniżej.

Soczewki kontaktowe w dobie koronawirusa

Według opinii specjalistów nie ma dowodów na to, że nie powinniśmy nosić soczewek kontaktowych w czasach epidemii wirusa. Warunkiem koniecznym jednak jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Soczewki powinny być zakładane i zdejmowane wyłącznie po umyciu rąk mydłem antybakteryjnym, czyszczone specjalistycznym płynem oraz wymieniane na nowe zgodnie z zaleceniami. Istotne będzie również czyszczenie pudełek do przechowywania soczewek.

Doświadczeni użytkownicy soczewek wiedzą, że nierzadko mają potrzebę dotknięcia oka i soczewki, aby ją przesunąć, poprawić. Powinniśmy powstrzymać się przed dotykaniem oczu zwłaszcza, gdy jesteśmy w miejscu podatnym na zwiększoną liczbę zarazków, w sklepie, czy komunikacji miejskiej. Oczu i soczewek powinniśmy dotykać wyłącznie po dokładnym umyciu rąk.

Specjaliści zalecają, aby podczas pandemii koronawirusa, o ile to możliwe, korzystać z soczewek jednodniowych. Takie soczewki, po całym dniu noszenia, wyrzucane są do kosza na śmieci i wymieniane na nowe. Nie musimy obawiać się zatem, że na soczewkach pozostaną drobnoustroje, które przez kolejne dni będą miały kontakt z naszymi oczami, zwiększając ryzyko zakażenia chorobą.

Kiedy nie należy stosować soczewek kontaktowych?

Z zakładania soczewek kontaktowych powinniśmy zrezygnować, gdy tylko zauważymy u siebie pogorszenie samopoczucia. Gdy poczujemy się gorzej, nie należy zakładać soczewek, a zamienić je na okulary korekcyjne. Istotne jest również stałe monitorowanie stanu oczu. Każdego ranka, zanim założymy soczewki, sprawdźmy czy nasze oczy nie są zaczerwienione i podrażnione. Jeśli tylko zauważymy u siebie drażnienie oka, dyskomfort, a także rozmazane widzenie, powinniśmy udać się do specjalisty.

Jak czyścić soczewki kontaktowe w dobie COVID-19?

Aby cieszyć się ostrym, wyraźnym widzeniem i zdrowymi oczami nosząc soczewki kontaktowe trzeba codziennie dbać o higienę oraz ich odpowiednią pielęgnację. Pierwszym krokiem przy zakładaniu soczewek będzie dokładne umycie rąk, polegające na ich namydleniu i myciu przez co najmniej 30 sekund, opłukaniu ciepłą wodą i osuszeniu. W dobie pandemii do osuszania rąk szczególnie sprawdzą się jednorazowe ręczniki toaletowe. Jeśli chcemy korzystać z ręczników materiałowych, musimy pamiętać o ich częstej wymianie na czyste. Dotykanie oczu i soczewek nieumytymi dłońmi może skutkować przeniesieniem na nie drobnoustrojów oraz znacznym zwiększeniem ryzyka zakażenia. Następnie sięgamy po pudełko z soczewkami. Każdą z soczewek przed założeniem przemywamy specjalistycznym płynem do pielęgnacji soczewek i dopiero po wykonaniu tej czynności zakładamy na oczy. Całość kończymy ponownym myciem dłoni.

Nie tylko w dobie pandemii COVID-19, ale i na co dzień, bardzo istotny będzie proces zdejmowania i mycia soczewek po całym dniu noszenia. Całość zaczynamy od dokładnego mycia rąk. Pudełko na soczewki płuczemy płynem do soczewek. Pojedynczo zdejmujemy soczewki i umieszczamy je w zagłębieniu dłoni. Dodatkowo wyciskamy tam kilka kropel płynu do mycia soczewek. Soczewkę pocieramy z obydwu stron przez 10-20 sekund. Oczyszczoną i wypłukaną soczewkę umieszczamy w pojemniku wypełnionym świeżym płynem tak, aby w całości przykrywał on powierzchnię soczewki. Na koniec ponownie myjemy ręce.

COVID-19 a soczewki kontaktowe

Podsumowując, nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych w czasie epidemii COVID-19. O ile codziennie dbamy o odpowiednią higienę i pielęgnację, a soczewki wymieniamy na nowe zgodnie z zaleceniami producenta, nie musimy obawiać się zwiększonego ryzyka zakażenia. Pamiętajmy również, aby nigdy nie dotykać soczewek i oczu nieumytymi dłońmi. Gdy tylko zauważymy u siebie słabsze samopoczucie, a nasze oczy będą zaczerwienione i podrażnione, zrezygnujmy na kilka dni z zakładania soczewek kontaktowych.