Czym jest E-SPF?

Czym jest E-SPF?

Strona główna / Ekspert radzi

E-SPF czyli Eye – Sun Protection Factor to międzynarodowy wskaźnik, który w obiektywny sposób określa, w jakim stopniu dane okulary chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Promieniowanie UV  oddziałuje na nas cały rok.

Promieniowanie UV (niewidzialna składowa światła) działa niezależnie od pory roku  i nasłonecznienia. Niemalże połowa rocznej ekspozycji na promienie UV odbywa się poza przebywaniem w pełnym słońcu – czyli wtedy, gdy zwykle nie nosi się okularów przeciwsłonecznych. Połowa docierających do oczu promieni jest światłem odbitym, np. od szyb, śniegu czy wody. Coraz cieńsza warstwa ozonowa i wydłużający się średni czas życia ludzi to dwa znaczące czynniki powodujące zwiększenie narażenia na promieniowanie UV. Dodatkowo promienie UV emitują również niektóre żarówki.

Współczynnik E-SPF opracowany został przez Essilor International i zatwierdzony przez niezależnych ekspertów. Jest to współczynnik określający całkowity poziom ochrony wzroku, zapewniany przez soczewki okularowe. E-SPF ocenia wyłącznie skuteczność soczewek, nie uwzględniając przy tym czynników zewnętrznych, padania światła na oko (czyli budowy anatomicznej twarzy, kształtu opraw lub ich ułożenia na nosie).

To od materiału, z jakiego wykonana jest soczewka i powłoki antyrefleksyjnej znajdującej się na soczewce zależy ochrona, jaką dają soczewki okularowe. Niektóre soczewki bezbarwne mogą lepiej chronić wzrok niż soczewki przeciwsłoneczne. Stopień, w jakim oczy i skóra wokół oczu chronione są przez soczewkę, jest wprost proporcjonalny do indeksu E-SPF. Inaczej mówiąc, im wyższy współczynnik E-SPF, tym skuteczniejsza ochrona. Ciemne szkło może dawać mniejszą ochronę niż jasne.

Szczególnie ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV u małych dzieci, ponieważ soczewka oka dziecka jest przeźroczysta i praktycznie w całości przepuszcza szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.