Czym różnią się twarde i miękkie soczewki kontaktowe?

Czym różnią się twarde i miękkie soczewki kontaktowe?

Strona główna / Ekspert radzi

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Nic w tym zatem dziwnego, że coraz więcej osób po nie sięga. Zimą nie parują, niektóre z nich nawet chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, a latem pozwalają na swobodne noszenie okularów przeciwsłonecznych. Podczas aktywności fizycznej nie przeszkadzają, a także nie musimy się obawiać, że ulegną zniszczeniu. Dzięki rozwojowi technologii, możemy cieszyć się nowoczesnymi i bezpiecznymi soczewkami kontaktowymi w wielu wariantach.

Na rynku obecnie dostępne jest kilka rodzajów soczewek kontaktowych, które rozróżniamy ze względu na właściwości – stopień uwodnienia, korygowanie wady zroku ale także materiał z jakiego zostały wykonane. Jednym z podstawowych rozróżnień soczewek jest podział na miękkie soczewki kontaktowe i soczewki kontaktowe twarde. Czym się one różnią i kiedy powinny być stosowane? Przedstawiamy poniżej.

Miękkie soczewki kontaktowe – dla kogo?

Miękkie soczewki kontaktowe są noszone najchętniej i najczęściej przez osoby wymagające korekcji wzroku. Ich elastyczna struktura pozwala na zastosowanie u pacjentów, bez konieczności indywidualnego dopasowania i tworzenia soczewek „na miarę”. Co więcej, bez problemu można je kupić w każdym salonie optycznym, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym.

Tego typu soczewki mogą zachować swoją miękkość dzięki wykorzystaniu określonego materiału i wody. Są cienkie i charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu do oka. Soczewki miękkie dzielimy na hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Odpowiednia technika produkcji oraz specjalistyczne materiały sprawiają, że soczewki z powodzeniem można nosić cały dzień, bez konieczności ich zdejmowania.

Pielęgnacja miękkich soczewek kontaktowych jest niezwykle prosta. Wystarczy posiadać pudełko na soczewki i specjalistyczny płyn do mycia soczewek, aby utrzymać je w czystości. Należy pamiętać, aby w tej kwestii postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów. Tylko w ten sposób soczewki będą nam służyć, a nasze oczy pozostaną zdrowe. Nie bez znaczenia jest również czynnik ekonomiczny – miękkie soczewki kontaktowe są tańsze w produkcji, a tym samym bardziej dostępne dla większości użytkowników.

Soczewki kontaktowe twarde – czyli jakie?

Jeszcze jakiś czas temu, twarde soczewki kontaktowe były uznawane za gorsze w stosunku do tych miękkich. Jednakże obecnie, w unowocześnionej wersji, stanowią bezpieczną korekcję nawet skomplikowanych wad wzroku. Są one polecane przede wszystkim osobom borykającym się ze stożkiem rogówki, astygmatyzmem, czy zespołem suchego oka. Twarde soczewki kontaktowe nie przylegają do oka, tak jak miękkie, tylko pływają w warstwie płynu łzowego. Charakteryzują się bardzo wysoką przepuszczalnością tlenu.

Twarde soczewki kontaktowe produkowane są z materiałów zapewniających odpowiednie dotlenienie rogówki. Są trwałe, dzięki czemu można nosić je nawet przed dwa lata. Korygują wzrok i gwarantują komfort użytkowania. Dopasowanie twardych soczewek kontaktowych wymaga przeprowadzenia badania kwalifikującego, podczas którego specjalista oceni wadę wzroku i topografię rogówki. Na podstawie badań przygotowywana jest soczewka próbna. Twarde soczewki kontaktowe to soczewki spersonalizowane, tworzone zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta.

W odróżnieniu od miękkich, twarde soczewki kontaktowe wymagają dłuższego okresu adaptacji, podczas którego użytkownik może odczuwać dyskomfort.

Twarde czy miękkie – jakie soczewki kontaktowe wybrać?

To, czy będziemy nosić soczewki kontaktowe twarde czy miękkie, zależy od decyzji specjalisty. Każdy z tych typów ma swoje przeznaczenie i w większości przypadków nie mogą być stosowane zamiennie. Niezależnie od tego, których soczewek użytkownikami będziemy, ich noszenie powinna poprzedzić wizyta u specjalisty, okulisty lub optometrysty, który zbada nasze oczy, przeprowadzi niezbędne badania, a następnie wybierze dla nas najodpowiedniejsze soczewki. Pomimo tego, że miękkie soczewki kontaktowe dostępne są w sklepach internetowych, aptekach, czy drogeriach, nie powinniśmy samodzielnie dobierać ich parametrów. Może nam to przynieść więcej szkód niż pożytku. Większość profesjonalnych salonów optycznych zapewni nam zarówno usługę optometrysty, dobór soczewek, jak i możliwość ich zakupu.