Dlaczego okulary tyle kosztują?

Dlaczego okulary tyle kosztują?

Strona główna / Ekspert radzi

Większość osób staje pewnego dnia przed ważnym zakupem, jakim są okulary. Niektórzy noszą oprawki od dziecka, inni gdy dorastają, a prawie wszyscy po 40tym roku życia, gdy pojawia się u nich starczowzroczność. Okulary nie są małym wydatkiem szczególnie, gdy zależy nam na wysokiej jakości opraw i odpowiednio wykonanych szkłach okularowych. Dlaczego okulary tyle kosztują? Dlaczego często musimy wydać na nie kilkaset złotych? Sprawdźcie poniżej.

Skąd bierze się cena okularów?

Na cenę okularów składają się trzy podstawowe części: oprawki okularowe, szkła okularowe i tzw. „robocizna”, czyli wykonanie dla nas pełnych, gotowych okularów. Czasami do kosztu okularów musimy również dodać cenę badania wzroku, czyli badania optometrycznego. Jednak salony optyczne Lynx Optique oferują taką usługę bezpłatnie jeśli zdecydujemy się jednocześnie na zakup okularów. Jeżeli chcemy wykonać samo badanie, będzie nas ono kosztować 100 zł. Można zatem uznać, że wykonanie badania w salonie optycznym, gdzie kupujemy okulary, jest pewnego rodzaju rabatem.

Cena oprawek okularowych

Nie można jednoznacznie określić ile kosztują oprawki okularowe. Ich koszt zależny będzie od rodzaju oprawek, użytych materiałów, jakości wykonania, a także producenta i marki. Oprawki okularowe z pierwszej półki cenowej to koszt powyżej 100 zł. Takie oprawki znajdziemy w prawie każdym salonie optycznym. Okulary w takiej cenie wykonane są z plastiku i są to tzw. oprawki wtryskowe. Oznacza to, że są one produkowane metodą wtrysku, na automatach sterowanych komputerowo. Tego typu oprawki mogą być mniej trwałe i wygodne niż okulary wykonane innymi metodami. Oprawki wtryskowe są zazwyczaj dostępne w bardzo klasycznych kolorach i kształtach. Są one również często pozbawione flexów, które zapewniają elastyczność okularów, czyniąc je często wygodniejszymi w noszeniu.

Oprawki ze średniej półki cenowej są dostępne w okolicach 500 zł. Są to okulary wykonane z tzw. płyty, przez co są bardziej wytrzymałe, estetyczne i wygodne. Znacznie łatwiej dopasować je do kształtu twarzy i indywidualnych potrzeb. Każdy, kto przymierzy oprawki z niższej i średniej półki cenowej, z pewnością od razu poczuje różnicę. Większość oprawek ze średniej półki cenowej będzie również posiadała flexy. Tego typu okulary posłużą użytkownikowi znacznie dłużej. Co więcej, wygląd okularów zyskuje przy wyższej cenie. Design takich oprawek jest bardziej odważny, a do wyboru mamy więcej kształtów i kolorów.

Na najwyższej półce cenowej znajdują się oprawki markowe. Jednak nie tylko marka i producent idzie za tą ceną, ale również jakość. Oprawki markowe można z powodzeniem nosić przez wiele lat, nie martwiąc się o uszkodzenia, naprawy, czy konieczność przedwczesnej wymiany oprawek. Oprawy markowe to z pewnością wybór dla tych, którym zależy na modnych, nowoczesnych i odważnych kształtach. W tym przypadku okulary stanowią element stylizacji i codziennego looku. Okulary z górnej półki cenowej bardzo często wykonane są tytanu, karbonu i drogocennych kruszców. Koszt markowych okularów rozpoczyna się od 600 zł, a kończy nawet na kilku tysiącach złotych, jeśli zależeć nam będzie na limitowanej kolekcji popularnego projektanta. Decydując się jednak na zakup oprawek markowych możemy mieć pewność wygody, wysokiej jakości i eleganckiego wyglądu.

Koszt usługi wykonania okularów

Bardzo ważną kwestią jest wykonanie okularów. Taki proces musi być przeprowadzony przez wykwalifikowaną osobę w pracowni szlifierskiej. Skompletowanie okularów nie polega na zwykłym włożeniu soczewek okularowych w oprawki. Jest to znacznie bardziej skomplikowany proces, dlatego też musi być wykonywany przez profesjonalistę. Najczęściej kwota za tę usługę nie jest widoczna na rachunku, ponieważ jest wliczana w cenę szkieł okularowych. Cena tzw. robocizny to około kilkudziesięciu złotych. Najwięcej będzie kosztowało wykonanie okularów bezramkowych typu patent.

Szkła okularowe – jaki to koszt?

Na cenę soczewek okularowych wpływ ma 5 kwestii: konstrukcja, materiał, indeksowość, powłoki uszlachetniające i marka. Konstrukcja oznacza to, czy szkła będą jednoogniskowe, dwuogniskowe, czy progresywne. Te ostatnie ze względu na wykonanie będą najdroższe, a ich cena waha się od 400 do nawet kilku tysięcy złotych. W tym przypadku panuje zasada – im wyższa cena, tym lepsza jakość soczewek. W kwestii materiału mamy do czynienia ze szkłem, standardowym plastikiem CR 39 i bardzo odpornym produktem typu Trivex. Najlepsze okulary są wykonywane właśnie z materiałów organicznych, a nie ze szkła. Indeksowość soczewki to jej grubość. Taki zabieg „odchudzania” okularów jest szczególnie istotny w przypadku osób o dużej wadzie wzroku. Tym samym można powiedzieć, że cena szkieł rośnie wraz z jednostką wady wzroku. Im wada jest większa, tym większego odchudzenia będą wymagały szkła, a za tym dalej idzie, cena ich wykonania.

Nasze szkła okularowe możemy wzbogacić o powłoki szlachetne takie, jak antyrefleks, filtr UV, powłoka hydrofobowa, czy fotochromowa. Za każdą z nich trzeba oddzielnie zapłacić, ale są one przydatne i ułatwiają okularnikom codzienne życie. Klasyczne okulary do czytania, wyposażone w plastikowe szkła z powłoką antyrefleksyjną będą kosztować powyżej 300zł. Dodatkowa powłoka UV sprawi, że cena szkieł wzrośnie o około 200zł. Najwięcej zapłacimy za okulary fotochromowe, jednak wygoda korzystania z takich szkieł stanowczo rekompensuje ich cenę. Na koniec, wpływ na cenę może mieć marka i producent wybranych szkieł okularowych.

Okulary przeciwsłoneczne

Tak naprawdę sytuacja cenowa w przypadku okularów przeciwsłonecznych nie różni się od okularów korekcyjnych. Odchodzi nam koszt dodatkowych powłok uszlachetniających, czy indeksowość. Jednak szkła w okularach przeciwsłonecznych również muszą być wysokiej jakości, wyposażone w odpowiednie filtry oraz odporne na zarysowania i inne uszkodzenia. Cena okularów przeciwsłonecznych w profesjonalnym salonie optycznym zaczyna się od 100 zł, a kończy nawet na kilku tysiącach. To, na co się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb.

Kupując okulary warto pamiętać, że mają one nam służyć przez kilka lat. To nie jest artykuł sezonowy, nie wymieniamy go też na nowy co miesiąc. Dlatego opłaca się postawić na dobry, droższy produkt, z którego będziemy mogli bezawaryjnie korzystać. Istotnym będzie również miejsce, w jakim zakupimy okulary. Stanowczo odradzamy kupowania „gotowych” okularów w drogeriach, aptekach, czy nawet niektórych sklepach internetowych. Okulary wysokiej jakości powinny być zakupione w profesjonalnym salonie optycznym, gdzie możemy liczyć na dobry produkt, fachową obsługę i kompetentnego optometrystę.