Informacje o badaniu wzroku

Informacje o badaniu wzroku

Strona główna / Ekspert radzi

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności regularnego wykonywania badania wzroku. W szczególności należy pamiętać o najmłodszych, których wzrok jest wrażliwy i podatny na czynniki zewnętrzne. W salonach Lynx Optique oferujemy darmowe, przesiewowe (wstępne) badania dla dzieci.

Jak często powinniśmy badać wzrok?

  • Pierwsze badanie oczu dziecka powinno się odbyć już po 6 miesiącach od urodzenia.
  • Kolejne badanie – w wieku około 3 lat (oczywiście, jeśli pierwsze badanie nie wskazywało na problemy ze wzrokiem lub jeśli od 6 miesiąca do 3 roku życia nie zaobserwowaliśmy niczego niepokojącego). Badanie wzroku KONIECZNIE powinno być też wykonane przed pójściem dziecka do szkoły, a następnie raz na dwa lata.
  • Po 60 roku życia badania wzroku powinno się wykonywać regularnie, najlepiej raz do roku lub częściej w razie konieczności.

Na czym polega badanie optometryczne w Lynx Optique?

Profesjonalne badanie wzroku jest bardzo ważne dla jakości widzenia w nowych okularach i jest kluczowym etapem doboru okularów.
Wykonuje je optometrysta specjalizujący się między innymi w diagnozowaniu wad wzroku. Profesjonaliści, pracujący w gabinetach Lynx Optique to dyplomowani specjaliści, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem codziennie pomagają wielu pacjentom. Sprawdzając Twój wzrok, zmierzą korekcję, uwzględniając Twoje potrzeby w życiu zawodowym i codziennym.

  • Badanie optometryczne rozpoczyna się rozmową z pacjentem m.in. na temat historii korekcji oczu, dolegliwości czy wymagań wzrokowych. Uzyskanie takich informacji pozwala specjaliście postawić wstępną diagnozę.
  • Następnie wykonuje się komputerowe badanie wzroku, które przeprowadza się przy pomocy urządzenia zwanego autorefraktometrem. Badany patrzy na obrazek, który widzi przez mały otwór, a w tym czasie sprzęt generuje dane dotyczące wady wzroku. Pomiar każdego oka trwa bardzo krótko i nie powoduje dyskonfortu. Wynik badania określa przybliżoną wadę wzroku i stanowi punkt wyjścia do określenia prawidłowej korekcji okularowej.
  • Następnie optometrysta przechodzi do szczegółowego określenia wady wzroku za pomocą foroptera lub kasety ze szkłami próbnymi, które wkłada się w oprawę próbną. Prawidłowe określenie wady wzroku opiera się na badaniu subiektywnym, polegającym na stosowaniu procedur badania refrakcji i słuchaniu odpowiedzi badanego. Podczas badania pacjent jest w stanie sam przekonać się jak może widzieć.
  • Wynik badania zostanie zapisany na recepcie i wytłumaczony przez specjalistę Lynx Optique.
    Pełne profesjonalne badanie wzroku oraz poznanie indywidualnych preferencji pacjenta i charakteru wykonywanych przez niego czynności pozwoli na najlepszy i prawidłowy dobór okularów i szkieł okularowych.

Zapraszamy! Sprawdź swój wzrok w salonach Lynx Optique!