Jak dbać o okulary?

Jak dbać o okulary?

Strona główna / Ekspert radzi

O okulary warto dbać na co dzień z wielu różnych powodów. Po pierwsze, zazwyczaj jest to dla nas większy wydatek szczególnie, jeśli zależy nam na oprawkach i soczewkach wysokiej jakości, z odpowiednimi powłokami. Po drugie, okulary mają pomóc nam w korekcji wad wzroku, więc warto, aby były one czyste, wygodne, a szkła nieporysowane. Jak zatem dbać o okulary, aby służyły nam one długo?

Prawidłowe przechowywanie okularów

Sposób, w jaki przechowujemy okulary jest niezwykle istotny. Ma on wpływ na ich czystość i kształt, a także na jakość soczewek okularowych. Przede wszystkim, w momencie, gdy nie nosimy okularów, powinny być one przechowywane w twardym etui, wykonanym wewnątrz i na zewnątrz z odpowiednich materiałów. Ważnym jest, aby takie etui było w odpowiednim kształcie i adekwatnej wielkości, dopasowanej do okularów. Z jednej strony, oprawki nie mogą być poddane naciskom pudełka i włożone do niego „na siłę”. Z drugiej zaś, zbyt duże etui, szczególnie podczas transportu, może powodować, że okulary będą obijać się o boki opakowania, a tym samym zniekształcać i rysować. Dodatkowo, nigdy nie powinniśmy wkładać okularów do kieszeni, torebek, czy plecaków, jeśli nie są one schowane do odpowiedniego etui. Niezabezpieczone okulary mogą ulec odkształceniu, porysowaniu, a w najgorszym przypadku, połamaniu i całkowitemu zniszczeniu.

Jeśli nie mamy przy sobie takiego etui, należy przechowywać okulary w bezpiecznym miejscu, złożone i zawsze ułożone soczewkami do góry. Położenie okularów na szkłach może spowodować ich porysowanie. Warto również pamiętać, że okulary nie lubią wysokiej temperatury. Ta powyżej 80ºC może uszkodzić nawet najlepsze i najbardziej wytrzymałe oprawki oraz soczewki, dlatego też nigdy nie powinniśmy kłaść okularów na kaloryferze, czy zabierać ich ze sobą do sauny. Niekorzystne są również duże zmiany temperatur. Takie zjawisko może doprowadzić do popękania powierzchni szkieł okularowych. O takich zasadach powinni szczególnie pamiętać kierowcy, którzy mogą latem pozostawić swoje okulary w aucie, w nasłonecznionym miejscu.

Noszenie okularów – dobre nawyki

Podczas codziennego noszenia okularów należy pamiętać o kilku dobrych nawykach. Okulary zawsze zakładamy i zdejmujemy używając obu dłoni. Trzymając za zauszniki nakładamy je w najwygodniejszej dla nas pozycji, dzięki temu zauszniki okularów nie zniekształcają się, pozostają stabilne i wymodelowane. Odpowiednie zakładanie i zdejmowanie okularów sprawi, że nie będziemy musieli zbyt często odwiedzać optyka w celu doregulowania naszych oprawek.

Gdy czujemy, że okulary zsuwają się z naszego nosa, bardzo często poprawiamy je popychając mostek palcem wskazującym. Niestety, jest to ruch, który niekorzystnie wpływa na oprawki. Nacisk wywierany w ten sposób osłabia całe okulary. W tym przypadku również powinniśmy posłużyć się obiema dłońmi i chwycić okulary za zauszniki, aby ponownie umieścić oprawki w odpowiednim miejscu.

Wiele osób ma wyrobiony nawyk zakładania okularów na czubek głowy, gdy w danym momencie z nich nie korzystają. Robimy to nie tylko z okularami korekcyjnymi, ale również tymi przeciwsłonecznymi, aby co chwila nie chować ich do etui, gdy wchodzimy na kilka minut do sklepu. Chcemy dać oczom odpocząć, patrzymy na coś z bliska lub daleka i hop – wrzucamy oprawki na czubek głowy, przecież dosłownie na chwilkę! Jest to kolejny niedobry nawyk, który może wpłynąć na nasze oprawki. Z jednej strony są one narażone na zsunięcie się z głowy i upadek, w skutek którego mogą się zniszczyć. Z drugiej zaś, oprawa odkształca się, staje się mniej stabilna i wygodna.

Czyszczenie okularów – o czym warto pamiętać?

Czyszczenie okularów to bardzo ważny proces, który powinniśmy powtarzać kilka razy dziennie. Jeśli patrzymy na świat przez zakurzone i poplamione szkła, nasz wzrok znacznie szybciej się męczy. Zanieczyszczenia z okularów mogą dostać się do okolic oczu lub samych oczu i wywołać nieprzyjemne schorzenia. Dlatego też warto dbać o czystość okularów każdego dnia.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nigdy nie czyścimy szkieł za pomocą elementów odzieży, papieru toaletowego, czy nawet chusteczek higienicznych. Wszystkie te produkty pozostawiają na powierzchni okularów drobiny kurzu, które mogą przyczynić się do powstania mikrozadrapań. Takich rys nie można już usunąć, a powodują one, że światło rozprasza się i widzimy przez takie szkła znacznie mniej wyraźnie. Do czyszczenia okularów nie należy również wykorzystywać bardzo ciepłej wody i środków chemicznych, które w składzie mają amoniak tj. płynów do mycia luster i okien. Taka substancja zmywa ze szkieł powłokę antystatyczną. Jednocześnie powinniśmy unikać czyszczenia okularów na sucho, bez wody, czy odpowiednich płynów.

Jak należy czyścić okulary?

Do szybkiego wyczyszczenia szkieł okularowych najlepiej sprawdzi się specjalna chusteczka z mikrofibry. Jednak przy jej używaniu należy upewnić się, że na powierzchni soczewek nie ma żadnych, szczególnie ostrych, paprochów, które podczas wycierania mogłyby zniszczyć powłokę okularów. Jednocześnie musimy pamiętać, że sama chusteczka z mikrofibry nie zmyje ze szkieł tłustych śladów. W takim przypadku możemy wspomóc się specjalnym płynem, na przykład sprayem do czyszczenia okularów. Połączenie tych dwóch produktów da nam bardzo dobre efekty i sprawi, że nasze oprawki będą czyste oraz zadbane.

Jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych domowych sposobów na czyszczenie okularów jest wykorzystanie wody o letniej temperaturze oraz płynu do mycia naczyń lub mydła o neutralnym pH. Taki płyn nakładamy na całą powierzchnię okularów, a następnie spłukujemy pod bieżącą wodą. Podczas czyszczenia okularów warto pamiętać nie tylko o szkłach, ale również noskach i zausznikach, ponieważ to te elementy dotykają do skóry i brudzą się najszybciej. Dlatego też warto myć całe okulary, a nie tylko soczewki.

Dodatkowo, aby w pełni zadbać o swoje okulary, możemy wykorzystać do tego czyszczenie ultradźwiękowe. Taki proces możemy przeprowadzić w salonie optycznym lub we własnym domu, jeśli tylko zaopatrzymy się w specjalne urządzenie. Czyszczenie okularów ultradźwiękami daje nam przede wszystkim pewność, że unikniemy uszkodzeń mechanicznych. Tego typu czyszczenie jest jednocześnie delikatne i niezwykle skuteczne. W salonach Lynx Optique przeprowadzamy czyszczenie ultradźwiękowe okularów nawet jeśli nie zostały zakupione u nas!

Podsumowując, o okulary należy dbać każdego dnia, począwszy od dobrych nawyków noszenia i przechowywania oprawek, przez szybkie czyszczenie, po codzienną pielęgnację i unikanie uszkodzeń. Dzięki kilku prostym krokom nasze okulary będą nam służyć przez długie lata, a wymiana uszkodzonych soczewek nie będzie konieczna.