Jak dobrać okulary do oprawy oczu?

Jak dobrać okulary do oprawy oczu?

Strona główna / Ekspert radzi

Podstawową funkcją okularów jest korygowanie wad wzroku, a tym samym podnoszenie komfortu widzenia i codziennego życia. Dzięki okularom nie tylko lepiej widzimy, czujemy się pewniej, a także niwelujemy ból oczu i głowy, które mogą się pojawić przy wytężonej pracy tych pierwszych, np. przy komputerze. Oprawki okularowe muszą być dobrze dobrane do kształtu twarzy, aby z powodzeniem spełniać również swoją drugą funkcję – wizerunkową. Okulary w szybki i łatwy sposób mogą dopełnić codzienną stylizację, a także dodać uroku i charakteru naszemu wizerunkowi. Aby jednak to osiągnąć, należy dopasować okulary do oprawy oczu.

Gdy udajemy się do salonu optycznego Lynx Optique po nowe oprawki, dobrze jest wiedzieć na jakie aspekty zwrócić uwagę. Jednym z nich jest naturalna oprawa oczu, ponieważ okulary muszą współgrać z odcieniem i kształtem brwi, aby razem tworzyć spójną całość. Nie bez znaczenia jest również kolor oczu. Okulary niedopasowane do górnej części naszej twarzy od razu będą rzucać się w, nomen omen, oczy.

Okulary a oprawa oczu

Zanim zaczniemy dobierać oprawki okularowe, warto przyjrzeć się swojej twarzy i określić typ oprawy oczu. Niezależnie od tego, czy kupujemy okulary korekcyjne, czy przeciwsłoneczne, powinniśmy zachować równowagę pomiędzy oprawkami a naturalną oprawą oczu. Niektórzy z nas obdarzeni są delikatnymi brwiami, o wąskim kształcie i jasnej barwie. Inni zaś mogą pochwalić się ciemnymi, grubymi, mocno zaakcentowanymi brwiami. Obie te grupy powinny zwrócić uwagę na inny typ oprawek okularowych, aby wyglądać dobrze i czuć się komfortowo.

Osoby o jasnych, delikatnych brwiach mogą pozwolić sobie na znacznie więcej przy wyborze okularów. Nawet te mocniejsze i ciemniejsze oprawy nie będą stanowić konkurencji dla brwi, a co więcej – będą z nimi dobrze współgrać dodając twarzy charakteru. Niemniej jednak, okularnicy o jasnych brwiach często mają bardzo delikatną urodę i jasne włosy, dlatego też nie można przesadzić z masywnością oprawek, ponieważ mogę przytłoczyć twarz i nadać jej poważny wyraz.

Posiadacze mocno zarysowanych brwi, powinni postawić na delikatniejsze oprawki okularowe, które pozwolą na zachowanie złotego środka i równowagi w sile rysów twarzy. Pomimo tego, że linia brwi zawsze powinna być widoczna, okularnicy o ciemnych brwiach mogą pozwolić sobie na te okulary, które delikatnie nachodzą na tę linię. Takie oprawki pozwolą na częściowe odwrócenie uwagi od mocnych łuków brwiowych.

Okulary zakrywające brwi – czy to dobry wybór?

Kwestią problematyczną w doborze okularów bardzo często jest ułożenie oprawek względem brwi – czy mogą je zakrywać? Wielu specjalistów w salonach optycznych doradza swoim klientom, że oprawki okularowe nie powinny zasłaniać brwi. Najlepszym rozwiązaniem są te okulary, których górna krawędź znajduje się delikatnie poniżej dolnej linii brwi. Dzięki temu są one wciąż widoczne, a proporcje twarzy odpowiednio zachowane.

Klasyczne oprawki okularów korekcyjnych nie powinny zatem zasłaniać brwi, a także sięgać ponad ich linię. Wyjątkiem są tutaj duże oprawki okrągłe, a także te oversize, których zaplanowanym zamiarem jest przykrycie całych brwi. Większa dowolność występuje w przypadku doboru okularów przeciwsłonecznych. Tutaj również możemy pozwolić sobie na oprawki oversize, które zasłonią nam brwi, a wciąż będą wyglądać dobrze i nadawać nam szyku.

Oprawki okularowe a makijaż

To, co pomoże nam w idealnym zgraniu okularów i oprawy oczu, to makijaż. Jeśli posiadamy mocne brwi, a jednocześnie marzymy o wyrazistych okularach, możemy pomóc sobie odpowiednią kosmetyką brwi. Wyregulowanie ich i nadanie delikatniejszego kształtu sprawi, że mocne oprawki nie będą już „przytłaczać rysów twarzy”. Dobrze jest w takim przypadku postawić również na subtelniejszy makijaż oka.

Posiadaczki delikatnych brwi, które najlepiej czują się w klasycznych oprawkach, mogą dzięki kosmetykom wzmocnić odcień brwi, a także dopełnić ich kształt tak, aby idealnie współgrały one ze stonowanymi oprawkami. Kolorowe oprawki natomiast będą wyglądać jeszcze lepiej, gdy delikatnie rozświetlimy łuk brwiowy. Najważniejsze jednak aby w okularach czuć się dobrze, niezależnie od makijażu i typu urody, dlatego specjaliści Lynx Optique zawsze zwracają przede wszystkim uwagę na indywidualne potrzeby klientów, a nie tylko na zasady dopasowywania opraw do twarzy.