Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów – czy jest to możliwe?

Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów – czy jest to możliwe?

Strona główna / Ekspert radzi

Osoby z różnymi wadami wzroku , na co dzień korzystające z okularów korekcyjnych, często chcą mieć również pod ręką dostępne miękkie soczewki kontaktowe. Soczewki z powodzeniem zastępują okulary podczas aktywności fizycznej, czy latem, gdy chcemy nosić okulary przeciwsłoneczne przy jednoczesnej korekcji wady wzroku. Okularnicy zastanawiają się czy na podstawie swoich okularów mogą samodzielnie dobrać soczewki kontaktowe i uniknąć wizyty u specjalisty. Sprawdźmy zatem czy jest to możliwe.

Zamiana okularów na soczewki kontaktowe

Najczęstszą przyczyną zmiany okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe jest aktywność fizyczna i uprawianie sportu.  Okulary podczas uprawiania sportu mogą okazać się niewygodne, a dodatkowo mogą ulec uszkodzeniu.. Na ratunek przychodzą miękkie soczewki kontaktowe, które są wygodne, nie spadają z nosa, nie parują, a jednocześnie zapewniają wyraźne widzenie.

Na podstawie parametrów okularów korekcyjnych możemy jedynie określić moc, jaką mogłyby mieć soczewki kontaktowe. Trzeba jednak przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Szkło okularów znajduje się w pewnej odległości od oka, natomiast soczewka leży bezpośrednio na oku. Tym samym zmianie ulega sposób załamywania się światła, więc  moc soczewki kontaktowej może się różnić od tej w okularach. Nie bez znaczenia jest również rodzaj korygowanej wady. W przypadku krótkowzroczności soczewki kontaktowe mogą mieć mniejszą moc niż szkła okularowe, a przy nadwzroczności – większą. Jednocześnie, im większa jest moc szkieł okularowych, tym większa będzie różnica mocy w soczewkach kontaktowych. Jeszcze innym przypadkiem są soczewki toryczne dla astygmatyków, które dodatkowo posiadają również moce cylindrów i osie.

Soczewki kontaktowe – co należy wziąć pod uwagę?

Należy pamiętać, że soczewki kontaktowe to nie tylko moc, dioptrie i cylindry, ale także konstrukcja soczewki: materiał soczewki kontaktowej , tryb wymiany, krzywizna bazowa, średnica soczewki, addycja, czy oś astygmatyzmu. O ile moc soczewek kontaktowych jesteśmy w stanie wyliczyć znając jedynie moc okularową, o tyle do określenia pozostałych parametrów konieczna jest specjalistyczna wiedza oraz profesjonalny sprzęt.

Odpowiedź na pytanie: jak dobrać soczewki kontaktowe? jest jedna – należy udać się do specjalisty. Próby samodzielnego dopasowania soczewek mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim mogą okazać się niewygodne, a w efekcie spowodują nieprawidłowe widzenie, złą ostrość, częste mruganie i łzawienie oczu. Nieodpowiednio dopasowane soczewki kontaktowe będą niekorzystnie wpływać na zdrowie oczu. Możemy odczuwać ból głowy, ból oczu, narażamy się również , na większe ryzyko powikłań.

Gdzie dobrać soczewki kontaktowe?

Najlepszym miejscem będzie profesjonalny salon optyczny, który oprócz zakupu okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych, mają również w ofercie usługi optometrysty. Co więcej, warto wybierać te salony, które oferują specjalne warunki cenowe. Salon Lynx Optique proponuje swoim klientom specjalistyczne badanie pod soczewki kontaktowe, które obejmuje dobranie i dopasowanie soczewek kontaktowych, naukę zakładania i zdejmowania soczewek , sposobów pielęgnacji ,  jak również darmową wizytę kontrolna. Samo badanie kosztuje zaledwie 1zł, jeśli jednocześnie zakupimy w salonie 3 opakowania soczewek lub kompletną parę okularów korekcyjnych. Jest to bardzo wygodna propozycja, ponieważ można w skrócie powiedzieć, że w cenie zakupu soczewek mamy również badanie. Takie rozwiązanie niweluje konieczność poniesienia kosztów wizyty u specjalisty i odpowiednich soczewek kontaktowych. Większość opakowań soczewek miesięcznych zawiera 3 lub 6 sztuk, dzięki czemu zyskujemy zapas soczewek nawet na kilka miesięcy.

Podsumowując, samodzielny dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów lub recepty na okulary nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji, od braku komfortu, przez niestabilne widzenie, po powikłania zdrowotne. Konieczne jest określenie kilku ważnych parametrów i wykluczenie przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, co możliwe jest jedynie pod okiem doświadczonego specjalisty.