Jak poprawnie założyć soczewki kontaktowe?

Jak poprawnie założyć soczewki kontaktowe?

Strona główna / Ekspert radzi

Zakładanie soczewek kontaktowych – dla jednych bardzo proste, dla innych trudne i przerażające. Nic w tym dziwnego, w końcu, aby założyć soczewkę na gałkę oczną trzeba jej dotknąć co nie dla każdego będzie na początku łatwe. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z noszeniem soczewek kontaktowych nie powinny obawiać się ich zakładania i zdejmowania. Specjalista optometrysta lub kontaktolog, który przeprowadził badanie wzroku i dobrał odpowiednie soczewki, poinstruuje i pokieruje podczas pierwszej aplikacji soczewek.

Badanie wzroku i dobór soczewek kontaktowych

Proces zakupu pierwszych soczewek kontaktowych powinien rozpoczynać się od przeprowadzenia profesjonalnego badania wzroku pod kątem doboru soczewek. Nigdy nie powinniśmy dobierać ich samodzielnie, czy też na podstawie recepty na okulary. Soczewki kontaktowe to nie tylko moc, ale również inne ważne parametry, takie jak średnica soczewki, krzywizna, a także cylinder, oś astygmatyzmu, czy addycja. Aby je określić, konieczne jest przeprowadzenie badania z użyciem odpowiedniego sprzętu.

Lynx Opique to sieć salonów optycznych zlokalizowanych w wielu miastach w Polsce, gdzie poza szeroką gamą okularów korekcyjnych, okularów przeciwsłonecznych, soczewek kontaktowych oraz akcesoriów, oferujemy również możliwość wykonania badania pod kątem doboru okularów i soczewek kontaktowych. Badania te przeprowadzane są przez kwalifikowanych specjalistów – optometrystów i kontaktologów. Do badania wykorzystujemy najnowocześniejszą aparaturę – urządzenie Visioffice pozwalające na mierzenie parametrów oczu i wykonanie dynamicznego pomiaru w technologii 3D.

Badanie wzroku pod kątem doboru soczewek kontaktowych w Lynx Optique składa się z dwóch wizyt. Na pierwszej przeprowadzany jest wywiad z pacjentem i badanie z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Optometrysta, po zapoznaniu się z uzyskanymi informacjami, dobierze i zamówi najlepsze soczewki kontaktowe. Na kolejnej wizycie pacjent zostanie poinstruowany jak zakładać i zdejmować soczewki, a także jak o nie dbać na co dzień. Specjalista pomoże również w pierwszym założeniu soczewek, a następnie oceni ich dopasowanie.

Soczewki muszą dobrze leżeć na oku i zapewniać wyraźne widzenie. Optometrysta ocenia: ostrość widzenia, ruchomość podczas mrugania, ruchomość podczas patrzenia w różnych kierunkach, centrowanie i pokrywanie rąbka rogówki oraz ogólny komfort użytkowania. Jeśli coś jest nie tak, możemy od razu zainterweniować i zamówić inny typ soczewek. Zakładanie soczewek w obecności specjalisty znacznie ułatwia proces nauki. Może on bowiem na bieżąco monitorować działanie pacjenta i korygować ewentualne błędy.

Standardowa cena badania wzroku pod kątem soczewek kontaktowych w Lynx Optique to 159 zł. Osoby, które zdecydują się na zakup w salonie kompletnej pary okularów korekcyjnych (oprawki + 2 soczewki) lub 3 opakowań soczewek kontaktowych, za wizytę zapłacą zaledwie 1 zł. Druga wizyta jest bezpłatna, a pacjent dodatkowo otrzymuje w prezencie 10 szt. soczewek jednodniowych lub parę soczewek dwutygodniowych/miesięcznych.

Zakładanie soczewek kontaktowych – przygotowanie

Aby skutecznie i komfortowo założyć soczewki, należy się odpowiednio przygotować do tej czynności. Przede wszystkim musimy pamiętać o higienie. Zakładanie soczewek kontaktowych wiąże się z dotykaniem oka, dlatego najpierw należy dokładnie umyć ręce delikatnym mydłem i ciepłą wodą, a następnie osuszyć je czystym ręcznikiem najlepiej takim, który nie pozostawia pyłków. W dalszej kolejności wyjmujemy soczewkę z pudełka i czyścimy ją płynem do soczewek. W tym celu nalewamy kilka kropel płynu na wnętrze jednej dłoni, umieszczamy w nim soczewkę, a opuszkiem palca drugiej dłoni delikatnie pocieramy soczewkę przez kilka sekund. W ten sposób usuwamy zabrudzenia i osady białkowe.

Soczewka jest już prawie gotowa, ale zanim ją założymy na oko musimy upewnić się, że jest ona na prawidłowej stronie i nie posiada żadnych uszkodzeń. Najłatwiejszym sposobem jest tutaj ułożenie soczewki na czubku palca wskazującego i skierowanie jej do światła. Dzięki temu w łatwy sposób możemy zaobserwować zabrudzenia, które jeszcze pozostały po czyszczeniu, a także uszkodzenia, na przykład uszczerbione brzegi. Tak samo możemy sprawdzić czy soczewka jest na dobrej stronie. Jeśli przyjmuje kształt miseczki, to możemy ją założyć. Natomiast, gdy jest to kształt talerzyka, trzeba ją odwrócić na drugą stronę.

Jeśli soczewka jest zabrudzona, uszkodzona lub założyliśmy ją złą stroną, od razu poczujemy to po aplikacji. Wszystkie te czynniki powodują duży dyskomfort, gorszą jakość widzenia, a czasami również ból. Gdy tylko poczujemy, że coś jest nie tak, niezwłocznie należy zdjąć soczewkę i poszukać przyczyny. Soczewka po 20 sekundach od momentu założenia powinna być niewyczuwalna. W przeciwnym razie możemy mieć pewność, że z naszą soczewką coś jest nie w porządku.

Obserwowanie kształtu soczewki to nie jedyny sposób na określenie tego, czy zakładamy ją odpowiednią stroną. Możemy również zwrócić uwagę na jej brzegi, a także odczytać znaczniki, które producenci coraz częściej umieszczają na tych produktach. Brzegi soczewki oceniamy podczas jej zginania. Trzeba ją umieścić między kciukiem a palcem wskazującym i spróbować zgiąć. Jeśli brzegi zginają się do środka, to soczewka znajduje się na właściwej stronie. Jeżeli natomiast odwijają się na zewnątrz, soczewkę należy odwrócić.

Niektórzy producenci umieszczają na soczewkach specjalne oznaczenia. W przypadku produktów marki Acuvue są to cyfry, na przykład 123. Mogą być to również litery, czy napisy. Jest to dodatkowe ułatwienie w określaniu prawidłowej strony soczewki. Aby skorzystać z tej podpowiedzi, również umieszczamy soczewkę na opuszku palca wskazującego, kierujemy ją do światła, aby sprawdzić, czy oznaczenie jest we właściwej kolejności. Jeśli zaobserwujemy jego odbicie lustrzane, soczewkę trzeba wywinąć na drugą stronę.

Zakładanie soczewek kontaktowych – krok po kroku

Proces zakładania soczewek najlepiej rozpocząć od oka prawego. Soczewkę umieszczamy na suchym czubku palca wskazującego jednej dłoni (do mokrego palca soczewka się przyklei). Palcem środkowym tej samej dłoni odciągamy delikatnie w dół dolną powiekę. Palcem wskazującym lub środkowym drugiej dłoni odciągamy górną powiekę i kładziemy soczewkę na oku. Delikatnie puszczamy powieki i mrugamy. Dzięki temu soczewka odpowiednio układa się na oku. Cały proces powtarzamy na drugie oko. Jeśli soczewki nie uwierają, a widzenie jest wyraźne – soczewka jest założona prawidłowo.

W przypadku dyskomfortu soczewkę trzeba zdjąć, przepłukać płynem do soczewek i założyć ponownie. Soczewka powinna sama ustawić się w pozycji centralnej na oku, jeżeli jednak tak się nie stało możemy jej w tym pomóc. Pierwszym sposobem jest delikatne wmasowanie soczewki przez zamkniętą powiekę na prawidłowe miejsce. Inną techniką zaś jest subtelne uciskanie palcem brzegu dolnej lub górnej powieki, co powoduje przesunięcie się soczewki na odpowiednie miejsce. Nauka zakładania soczewek zawsze zajmuje trochę czasu. Nie należy przejmować się, gdy na początku nie wychodzi nam to za pierwszym razem. Z czasem nabierzemy wprawy, a zakładanie soczewek będzie nam zajmować zaledwie kilka sekund.