Jaką lupę wybrać?

Jaką lupę wybrać?

Strona główna / Ekspert radzi

Wybór odpowiedniej lupy nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeśli ma ona służyć osobie słabowidzącej jako pomoc optyczna. Najskuteczniej pomoże w tym optometrysta – specjalista od słabowidzenia. Bardzo ważne jest, aby lupa, oprócz odpowiedniego powiększenia, miała doskonałe właściwości optyczne i precyzyjnie odzwierciedlała obraz, bez bocznych zniekształceń. Pomoc optyczna musi być dostosowana do jakości widzenia oraz do tego, co osoba słabowidząca chciałaby widzieć.

Profesjonalny wybór lupy odbywa się według następującego schematu:

1. Punktem wyjścia jest zapoznanie się ze stanem układu wzrokowego zdiagnozowanym przez okulistę.
2. Pokazujemy osobie słabowidzącej, w jaki sposób może sobie pomóc w dostosowaniu się do nowego widzenia. Dopiero w drugiej kolejności zajmujemy się doborem odpowiedniej pomocy optycznej.
3. Przed doborem lupy dobieramy okulary, by maksymalnie wyostrzyć obraz. Powiększenie zamazanego obrazu za pomocą lupy jest nieskuteczne, bo nadal mamy zamazanie. Dobór okularów odbywa się za pomocą standardowych procedur, jednakże dostosowanych do osób słabowidzących.
4. Dobieramy optymalną lupę lub inną pomoc optyczną, uwzględniając, jakie czynności pacjent chciałby wykonywać. Oceniamy potrzebną ostrość wzroku, kontrast i odległość patrzenia i do tych warunków dobieramy powiększenie lupy, ewentualnie odpowiedni zestaw pomocy. Poprawę widzenia mogą też dawać filtry barwne.

Czasem wystarczają tylko okulary lub tylko lupa, ale często najlepszy efekt uzyskujemy, stosując jednocześnie okulary i lupę.

W salonach Lynx Optique pracują wykwalifikowani optometryści – specjaliści od słabowidzenia, którzy, przeprowadzając badanie wzroku i oceniając potrzeby pacjenta, dobiorą optymalne powiększenie lupy, doradzą w kwestii odpowiedniego oświetlenia, pomogą w doborze filtrów zwiększających kontrast i nauczą, jak z tych pomocy korzystać. Zapraszamy do naszego salonu w CH Arkadia w Warszawie.