Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Strona główna / Ekspert radzi

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Można je nosić podczas aktywności, uprawiania sportów, czy w parze z ulubionymi okularami przeciwsłonecznymi. Zapewniają wyraźne i pełne widzenie, nie zsuwają się, nie zmieniają naszego codziennego wyglądu. Najważniejsze jednak, że umożliwiają korekcję różnych, nawet skomplikowanych wad wzroku. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób coraz częściej sięga po soczewki kontaktowe.

Wyróżnia się kilka rodzajów soczewek kontaktowych, a ich odmiany zależą od materiału wykonania, korygowanej wady oraz trybu noszenia.

Podział soczewek – materiał wykonania

Pierwszym kryterium podziału soczewek jest materiał, z jakiego są one wykonane. Wyróżnia się miękkie soczewki kontaktowe i twarde soczewki kontaktowe. Soczewki twarde stosowane są w szczególnych przypadkach i schorzeniach oczu. Zaliczamy do nich stożek rogówki, a także duże i skomplikowane wady wzroku. Twarde soczewki kontaktowe są również polecane osobom cierpiącym na zespół suchego oka. Ten typ szkieł kontaktowych charakteryzuje się dużą przepuszczalnością tlenu, są one trwałe, a niektóre rodzaje można nosić nawet do 2 lat. Twarde soczewki są produkowane indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego też są droższe niż miękkie soczewki kontaktowe.

Miękkie soczewki kontaktowe to najbardziej popularne szkła kontaktowe wśród użytkowników. Bez problemu można je kupić w salonach optycznych, czy w sklepach internetowych. Dzięki swojej elastycznej strukturze łatwo dopasowują się do oczu, są produkowane masowo, a tym samym są o wiele tańsze. Taka struktura materiału sprawia jednak, że są one mniej trwałe niż twarde soczewki kontaktowe. Miękkie soczewki kontaktowe można nosić maksymalnie przez kilka miesięcy, w zależności od zaleceń producenta. Wśród miękkich soczewek kontaktowych wyróżnia się: soczewki hydrożelowe i soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Soczewki hydrożelowe produkowane są z różnych materiałów. Na początku stosowano polimer HEMA, a w dalszych latach wprowadzono również polimer PHEMA, często w połączeniu z dwumetakrylanem glikolu etylowego EDGMA, PVP (poliwinylopirolidyna), NVP (N – winylopirolidyna) + MMA (metakrylan metylu) oraz BMA (metakrylan butylu). Materiały różnią się między sobą zawartością wody, co ma bardzo istotny wpływ na przepuszczalność tlenu. Im wyższy poziom uwodnienia soczewki kontaktowej, tym wyższy współczynnik przepuszczalności tlenu. Miękkie soczewki hydrożelowe w większości przypadków wyróżniają się wysoką zawartością wody, przekraczającą 50%. Użytkownicy chwalą je za miękkość i delikatność.

Miękkie soczewki silikonowo-hydrożelowe dodatkowo w składzie posiadają silikon. Z jednej strony sprawia on, że takie soczewki przepuszczają do oczu więcej tlenu, a także utrzymują taki sam jego poziom przez cały dzień. Z drugiej zaś silikon powoduje, że soczewki są sztywniejsze, łatwiej zakłada się je na oko, a w rezultacie są również bardziej wytrzymałe. O ile soczewki hydrożelowe to obecnie najczęściej soczewki jednodniowe, soczewki silikonowo-hydrożelowe można z powodzeniem nosić przez dłuższy czas.

Soczewki kontaktowe a korygowane wady wzroku

Kolejny podział soczewek kontaktowych wskazuje na to, jakie wady wzroku mogą być korygowane za ich pomocą. Do najczęściej stosowanych miękkich soczewek kontaktowych zalicza się soczewki sferyczne, toryczne oraz multifokalne.

Soczewki kontaktowe sferyczne to najbardziej popularny typ soczewek miękkich, służący do korygowania krótkowzroczności i nadwzroczności. Sama nazwa tego rodzaju soczewek wynika z ich kształtu, który przypomina wycinek kuli, co nie jest przypadkowe. Ich zadaniem jest korygowanie nieprawidłowego załamywania się promieni świetlnych w taki sposób, aby skupiały się one na siatkówce, a nie przed nią lub za nią. Soczewki korygujące krótkowzroczność to szkła rozpraszające o mocy sferycznej ujemnej. Soczewki dla osób z nadwzrocznością natomiast to szkła skupiające o mocy sferycznej dodatniej.

Soczewki kontaktowe toryczne przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Korygują one krótkowzroczność i nadwzroczność, podobnie jak soczewki sferyczne, ale dodatkowo posiadają cylindry, niezbędne do korygowania astygmatyzmu. Astygmatyzm to wada wzroku, której przyczyną jest zniekształcenie rogówki oka. Rogówka astygmatyka ma krzywiznę niesymetryczną, a w oku bez tej wady przyjmuje ona symetryczny kształt. Zniekształcenie rogówki powoduje, że promienie świetlne wpadające do oka nie rozpraszają się w sposób prawidłowy i powodują, że widziany obraz jest nieostry i niewyraźny.

Soczewki kontaktowe multifokalne stosowane są w korygowaniu problemów z widzeniem wynikających ze starczowzroczności. Prezbiopia pojawia się u osób po 40 roku życia. Schorzenie to związane jest ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi z wiekiem w organizmie człowieka. Soczewka wewnątrzgałkowa traci swoją sprężystość, co jest kluczowe dla procesu akomodacji, czyli dostosowania wzroku do patrzenia z różnych odległości. Gdy soczewka w oku sztywnieje, zdolność do akomodacji zmniejsza się, skutkując tym samym problemem z dostosowaniem ostrości widzenia.

Warto wspomnieć również, że korygowanie wad wzroku to nie jedyna funkcja soczewek. Mogą być one stosowane jako soczewki opatrunkowe i kosmetyczne, używane ze względów leczniczych oraz estetycznych. Soczewki kosmetyczne to te zmieniające kolor oczu, inaczej nazywane kolorowymi soczewkami kontaktowymi. Zazwyczaj są to soczewki „zerówki” nie posiadające żadnej mocy sferycznej, ale zmieniające kolor tęczówki. Mogą występować w różnych wariantach, jako soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, czy miesięczne. Przed zakupem kolorowych soczewek kontaktowych należy skonsultować się ze specjalistą, który wykluczy wszelkie przeciwskazania do ich noszenia.

Typ soczewek kontaktowych a tryb noszenia

Wyróżnia się kilka rodzajów soczewek kontaktowych ze względu na tryb ich noszenia. Jest on określony czasem, w jakim soczewka jest zdatna do użytku i bezpieczna dla oka. Do najpopularniejszych typów soczewek zalicza się: soczewki kontaktowe jednodniowe, soczewki kontaktowe miesięczne oraz dwutygodniowe soczewki kontaktowe.

Jednodniowe soczewki kontaktowe to soczewki jednorazowe. Oznacza to, że używa się ich tylko raz, a po każdym założeniu wyrzuca, aby przy kolejnej okazji założyć zupełnie nowe szkła. Takie soczewki są szczególnie polecane osobom, które noszą soczewki sporadycznie, na przykład do aktywności fizycznej, czy podczas wakacji, a także tym, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy ich codzienną higieną. Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji – czyszczenia, przechowywania w pudełku i płynie do soczewek. Rytuał pielęgnacyjny trzeba powtarzać przed każdym założeniem i po zdjęciu soczewek, aby odpowiednio służyły oraz były zdrowe dla oczu.

Soczewki kontaktowe wielokrotnej wymiany, jak inaczej są określane soczewki dwutygodniowe i miesięczne, nosi się przez określony czas. W przypadku soczewek dwutygodniowych jest to 14 dni, a w przypadku miesięcznych – 30 dni od momentu otwarcia oryginalnego opakowania. Takie soczewki wymagają regularnej pielęgnacji, czyszczenia oraz przechowywania w pudełku na soczewki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ na soczewkach zbierają się bakterie i osady białkowe, które regularnie należy usuwać. Ważnym jest, aby soczewek nie nosić dłużej niż zaleca producent. Tracą one wtedy swoje właściwości, a także mogą powodować wystąpienie infekcji oczu. W soczewkach kontaktowych nie należy spać, o ile nie zakupiliśmy soczewek typu day&night, które można nosić przez całą dobę.

Soczewki kontaktowe w Lynx Optique

W salonach stacjonarnych i sklepie internetowym Lynx Optique dostępne są soczewki sferyczne, toryczne oraz multifokalne. Wśród nich znajdują się soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Wszystkie soczewki pochodzą od renomowanych producentów: Acuvue oraz Cooper Vision. Kupując soczewki kontaktowe warto wybrać się do salonów Lynx Optique, gdzie na miejscu przeprowadzane jest badanie wzroku pod kątem doboru soczewek kontaktowych.