Kiedy można zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Kiedy można zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Strona główna / Ekspert radzi

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna i korzystna cenowo alternatywa dla okularów korekcyjnych. Nic zatem dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Użytkownicy korzystają z nich zamiennie z okularami lub rezygnują całkowicie z oprawek, nosząc na co dzień wyłącznie soczewki kontaktowe. Dobrą wiadomością jest to, że soczewki kontaktowe mogą nosić osoby w każdym wieku – dzieci, młodzież i dorośli.

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Specjaliści mówią, że dolną granicą wiekową noszenia soczewek u dzieci jest 8. rok życia. To właśnie wtedy oko jest już odpowiednio rozwinięte, co umożliwia korygowanie wzroku za pomocą soczewek. Co więcej, dziecko powyżej ósmego roku życia jest na tyle świadome i dojrzałe, że może poradzić sobie z pielęgnacją soczewek, ich zakładaniem oraz zdejmowaniem. Decyzja o noszeniu soczewek u dzieci zawsze powinna konsultowana ze specjalistą.

W przypadku wystąpienia niektórych chorób okulistycznych soczewki kontaktowe zakłada się już nawet niemowlakom. Przykładem takiego schorzenia jest zaćma wzrodzona. Soczewki u małych dzieci pomagają również w korygowaniu różnowzroczności i wysokich wad wzroku, umożliwiając prawidłowy rozwój widzenia. Soczewki kontaktowe stwarzają bardzo dobre warunki do prawidłowego rozwoju wzroku u dzieci, ponieważ zapewniają naturalny obraz widzianych przedmiotów. U niemowlaków i bardzo małych dzieci za zakładanie, zdejmowanie oraz pielęgnację soczewek odpowiadają rodzice lub opiekunowie.

Decyzję o noszeniu soczewek kontaktowych u dzieci z zaćmą wrodzoną, wysoką wadą wzroku lub różnowzrocznością podejmuje specjalista, który jednocześnie zaproponuje najlepszy sposób na korekcję wzroku. Soczewki kontaktowe mogą u najmłodszych służyć jako opatrunek medyczny. Ważnym jest, aby rodzice lub opiekunowie opanowali aplikację oraz pielęgnację soczewek, aby bezpiecznie i skutecznie mogły służyć one ich pociechom. Należy również pamiętać o regularnej wymianie soczewek po ich terminie ważności.

O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, dzieci w wieku powyżej 8 lat mogą z powodzeniem nosić soczewki kontaktowe. Narząd wzroku u tych dzieci jest już na tyle rozwinięty, że pozwala na noszenie soczewek, a same dzieci wystarczająco świadome, żeby zrozumieć zasady higieny soczewek i ich użytkowania. Warto jednak kontrolować pociechy i sprawdzać czy przestrzegają one tych wszystkich reguł, ponieważ nieprawidłowa pielęgnacja może mieć negatywny wpływ na ich oczy.

Soczewki kontaktowe dla nastolatków

Osoby w wieku nastoletnim bardzo chętnie sięgają po soczewki kontaktowe. Powodów jest wiele, ale najważniejszym jest kwestia estetyki. Soczewki, w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych, nie zmieniają wyglądu. Wiek nastoletni jest szczególnym okresem w życiu człowieka, kiedy to zaczyna on zwracać uwagę na swój wygląd, łączy go z poczuciem własnej wartości oraz obrazem swojej osoby w oczach innych. W związku z tym nie każdy nastolatek jest gotowy pogodzić się z koniecznością noszenia okularów korekcyjnych. Jeśli nie akceptuje siebie w oprawkach, będzie wstydził się je nosić, a złe samopoczucie może mieć negatywny wpływ na kontakt z rówieśnikami. Warto przekonywać dzieci do noszenia okularów korekcyjnych. Kiedy jednak taka zmiana jest zbyt trudna dla nastolatka, można wspomóc się soczewkami kontaktowymi, aby dziecko cieszyło się wyraźnym widzeniem oraz dobrym samopoczuciem.

Soczewki kontaktowe to idealne rozwiązanie dla aktywnych nastolatków. Są niezastąpione podczas uprawiania sportów, czy przy spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Soczewki zapewniają pełną swobodę ruchów, pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku i są bezpieczne. Okulary, podczas gry w piłkę czy w trakcie biegania, mogą zsunąć się, ulec uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu. Uprawianie sportów bez korekcji wzroku jest natomiast niekomfortowe, a czasem może być nawet niebezpieczne. Dlatego też soczewki kontaktowe są bardzo dobrą propozycją dla aktywnych nastolatków.

Soczewki kontaktowe dla osób dorosłych i seniorów

O ile nie występują przeciwwskazania medyczne, nie ma górnej granicy wiekowej noszenia soczewek kontaktowych. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii, nawet osoby ze starczowzrocznością mogą nosić soczewki kontaktowe i cieszyć się wyraźnym widzeniem. Dla takich osób przeznaczone są soczewki multifoklane, które są bardzo dobrą alternatywą dla okularów progresywnych. Okulary dwuogniskowe pozwalają na patrzenie na przedmioty znajdujące się blisko i daleko równie wyraźnie, bez konieczności sięgania po dwie różne pary okularów korekcyjnych. Podobnie działają soczewki multifokalne. Zastępują one jednocześnie okulary do bliży i dali, umożliwiając wyraźne oraz komfortowe widzenie z każdej odległości.

Zakup soczewek kontaktowych – od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy kupujemy soczewki kontaktowe dla dziecka, nastolatka, osoby dorosłej, czy seniora, ich wybór powinna poprzedzić wizyta u okulisty lub optometrysty. Soczewki nie mogą być dobierane samodzielnie, czy na podstawie recepty na okulary. Należy pamiętać, że soczewki posiadają kilka istotnych parametrów, nie tylko moc. Określenie ich jest możliwe wyłącznie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Na wizycie optometrysta przeprowadzi badanie wzroku. Podczas niego zdiagnozuje wadę wzroku, określi najlepszą dla pacjenta moc soczewek, a także ich średnicę i krzywiznę. Parametry te są indywidualne dla każdego człowieka, dlatego też muszą być sprawdzone przed kupnem i założeniem soczewek. Dodatkowo, specjalista przeprowadzi krótkie szkolenie, podczas którego nauczy pacjenta jak zdejmować i zakładać soczewki, a także przedstawi zasady ich pielęgnacji.

W większości przypadków dopasowanie i przepisanie soczewek kontaktowych będzie możliwe. Istnieje niewielka liczba schorzeń, która uniemożliwia noszenie soczewek. Przeciwwskazania te wykluczają kilka procent populacji, które cierpi na zaawansowane, chroniczne alergie, zespół suchego oka oraz cukrzycę. Wykluczenie przeciwwskazań możliwe jest podczas przeprowadzania wywiadu oraz badań wzroku.

Każdy użytkownik soczewek musi pamiętać o regularnej i odpowiedniej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Wyjątkiem są soczewki kontaktowe jednodniowe, które po jednym założeniu są wyrzucane do kosza, by kolejnym razem sięgnąć do oryginalnego opakowania po nową parę. Soczewki wielokrotnego użytku, jakimi są soczewki dwutygodniowe i miesięczne, wymagają systematycznego czyszczenia i przechowywania z odpowiednim pojemniku. Soczewki należy myć specjalistycznym płynem do soczewek przed założeniem oraz po ich zdjęciu. Gdy soczewek nie nosimy, muszą być one umieszczone w pojemniku, w pełni zanurzone w płynie. Tylko tak pielęgnowane soczewki będą komfortowe i bezpieczne dla oczu.

Salony optyczne Lynx Optique – dla dzieci i dorosłych

Idealnym miejscem dla tych, którzy już noszą soczewki lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nimi, są salony optyczne Lynx Optique. Jest to ogólnopolska sieć salonów i sklep internetowy, w którym dostępne są okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne, soczewki kontaktowe oraz akcesoria. W asortymencie znajdują się soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Soczewki dla siebie dopasują tutaj osoby poszukujące soczewek sferycznych, torycznych oraz multifokalnych. Dzięki tak szerokiemu wyborowi, z  łatwością dobierzemy soczewki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W salonach stacjonarnych Lynx Optique przeprowadzamy również profesjonalne badanie wzroku. Doświadczeni optometryści, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, zdiagnozują wadę wzroku, a także dobiorą najlepszą metodę korekcji.