Które soczewki kontaktowe wybrać – jednodniowe czy wielokrotnego użytku?

Które soczewki kontaktowe wybrać – jednodniowe czy wielokrotnego użytku?

Strona główna / Ekspert radzi

Na rynku dostępnych jest wiele typów soczewek kontaktowych. Dzielą się one ze względu na budowę, materiał wykonania, przeznaczenie, czy korygowaną wadę wzroku. Dodatkowo, wyróżnia się również kilka typów soczewek ze względu na tryb wymiany. Wśród nich są soczewki: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Czym się one od siebie różnią i które warto wybrać?

Podział soczewek kontaktowych

Podstawowe rozróżnienie soczewek dzieli je na soczewki twarde i soczewki miękkie. Soczewki twarde wykonane są z tworzywa organicznego, o wysokiej twardości i dobrej przepuszczalności tlenu. Produkuje się je indywidualnie dla pacjenta, aby były idealnie dopasowane do jego gałki ocznej. Twarde soczewki kontaktowe stosowane są przy skomplikowanych wadach wzroku lub niektórych schorzeniach, takich jak stożek rogówki. Są to najczęściej roczne soczewki kontaktowe.

Miękkie soczewki kontaktowe stosuje się znacznie częściej. Są tańsze, ponieważ nie wymagają indywidualnej produkcji dla pacjenta. Wykonywane są z miękkich, komfortowych materiałów zapewniających przepuszczalność tlenu. Na rynku dostępne są soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe, różniące się sztywnością i przepuszczalnością tlenu.

Drugi podział soczewek opiera się o rodzaj wad wzroku, jakie mogą być korygowane za ich pomocą. Soczewki sferyczne służą do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności. Soczewki toryczne przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Soczewki multifokalne natomiast to propozycja dla osób ze starczowzrocznością, ponieważ dają one efekt podobny do okularów progresywnych.

Wyróżnia się również różne soczewki ze względu na zastosowanie. Oprócz soczewek kontaktowych korekcyjnych, stosuje się także soczewki lecznicze i soczewki kosmetyczne. Soczewki terapeutyczne służą jako nośniki leków lub opatrunki, gdy mamy do czynienia ze schorzeniami, czy urazami rogówki. Soczewki lecznicze zapewniają oczom ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Soczewki kosmetyczne natomiast to przede wszystkim soczewki kontaktowe kolorowe, które umożliwiają zmianę koloru tęczówki, a także zakrycie widocznej zaćmy poprzez optyczne zmniejszenie źrenicy i zwiększenie tęczówki.

Rodzaje soczewek kontaktowych – tryb wymiany

Soczewki kontaktowe jednodniowe to bardzo wygodny typ soczewek, ponieważ nie wymagają one codziennej pielęgnacji. Soczewki te wyjmujemy przed założeniem z oryginalnego opakowania, na koniec dnia zużyte wyrzucamy do kosza, aby kolejnym razem sięgnąć po nową parę. Soczewki jednodniowe uznawane są za bardzo zdrowe i bezpieczne dla oczu, ponieważ dzięki częstej wymianie są one najmniej podatne na osadzanie się bakterii i wywoływanie infekcji oczu. Dają codzienne uczucie świeżości, a ich zgubienie, czy zetknięcie z wodą nie powoduje większej straty finansowej.

Druga liczna grupa soczewek, to soczewki wielokrotnego użytku. Zaliczamy do nich soczewki dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne. Soczewki wielokrotnego użytku nosi się systematycznie przez określony przez producenta czas – 14, 30 lub 90 dni. Użytkownicy najchętniej sięgają po soczewki dwutygodniowe i miesięczne, ponieważ są one łatwe w pielęgnacji. Najrzadziej natomiast wybierane są soczewki o długim terminie ważności.

Soczewki wielokrotnego użytku wymagają regularnej pielęgnacji. Wykorzystuje się do niej specjalistyczny płyn pielęgnacyjno-dezynfekujący oraz pojemnik na soczewki. Soczewki, przed każdym założeniem i po zdjęciu, powinny być wyczyszczone w płynie, a następnie umieszczone w odpowiednim pojemniku. Ważnym jest, aby soczewki były wtedy również w pełni zanurzone w płynie pielęgnacyjnym. Dbając w ten sposób o soczewki zapewnimy sobie wyraźne i komfortowe widzenie, a soczewki będą bezpieczne dla naszych oczu. Należy regularnie usuwać osady białkowe i inne zanieczyszczenia, ponieważ wywołują one infekcje, co stanowi zagrożenie dla oczu.

Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku dzielą się również na te noszone w trybie dziennym lub całodobowym. Soczewki dzienne muszą być zawsze zdejmowanie do spania. Soczewki całodobowe możemy nosić 24h, bez konieczności zdejmowania, czy przeprowadzania pielęgnacji. Po upływie okresu noszenia wskazanego przez producenta należy zdjąć soczewki i wymienić na nowe. Soczewki całodobowe umożliwiają wyraźne widzenie przez całą dobę, również zaraz po przebudzeniu. Dzięki nim można choć na trochę zapomnieć o swojej wadzie wzroku.

Soczewki jednodniowe a wielokrotnego użytku – co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie soczewki kontaktowe wybrać. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, częstotliwości noszenia soczewek, możliwości finansowych, czy zaleceń medycznych. Soczewki jednodniowe są dobre dla osób, które noszą je sporadycznie, na imprezę, czy podczas aktywności fizycznej. Powinni je wybrać również ci, którzy nie chcą pamiętać o codziennej pielęgnacji soczewek. Co więcej, soczewki jednodniowe pozwalają uniknąć błędów związanych z ich pielęgnacją, które w konsekwencji mogłyby prowadzić do infekcji oczu.

Soczewki wielokrotnego użytku sprawdzą się u osób, które noszą je codziennie lub kilka razy w tygodniu, głównie ze względów finansowych. Soczewki jednodniowe w ogólnym rozrachunku są droższe niż soczewki dwutygodniowe, czy miesięczne. Przy soczewkach wielokrotnego użytku trzeba jednak pamiętać o kupowaniu płynu do soczewek i regularnej wymianie pojemników na soczewki.

Decydując się na konkretny typ soczewek warto zasięgnąć porady specjalisty. Optometrysta lub kontaktolog, po przeprowadzeniu badania, podpowie jakie soczewki sprawdzą się przy konkretnej wadzie wzroku, potrzebach oraz trybie życia pacjenta. Istotnym jest, aby nigdy nie dobierać soczewek kontaktowych samodzielnie. Zakup soczewek zawsze powinna poprzedzać wizyta w profesjonalnym gabinecie optometrycznym.

Dobór soczewek kontaktowych w Lynx Optique

Lynx Optique to sieć nowoczesnych salonów optycznych i sklep internetowy należący do grupy Medicover. Firma ta oferuje szeroką gamę produktów wysokiej jakości takich, jak okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne, soczewki kontaktowe i akcesoria: etui na okulary, łańcuszki do okularów, szampony do mycia okularów, krople do oczu oraz płyny do soczewek. W ofercie dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne, w tym soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne. Naszym klientom proponujemy soczewki takich marek, jak Cooper Vision, czy Johnson&Johnson.

Dodatkowo, w każdym salonie stacjonarnym Lynx Optique istnieje możliwość przeprowadzenia profesjonalnego badania wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Badania wzroku realizowane są przez doświadczonych optometrystów, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu optycznego Visioffice. Badanie wzroku pod kątem doboru soczewek kontaktowych składa się z dwóch wizyt. Podczas pierwszej przeprowadzany jest wywiad z pacjentem oraz diagnostyka, a na drugiej specjalista sprawdza czy wybrane soczewki dobrze leżą, uczy zakładania i zdejmowania soczewek, a także przekazuje szczegółowe instrukcje odnośnie pielęgnacji.

W salonach Lynx Optique takie badanie to koszt 159 zł. Jeśli pacjent zdecyduje się na zakup 3 opakowań soczewek kontaktowych, zapłaci za badanie jedynie symboliczną złotówkę.