Okulary dla drobnej twarzy – gdzie je znaleźć i jak je dobierać?

Okulary dla drobnej twarzy – gdzie je znaleźć i jak je dobierać?

Strona główna / Ekspert radzi

Problem z doborem odpowiednich oprawek okularowych dotyczyć może zarówno tych osób, które poszukują okularów dużych, jak i okularników o drobnych twarzach. Znaczna większość produktów, w tym również oprawki, tworzone są na podstawie średnich wymiarów osób robiących zakupy na danym rynku, na przykład europejskim. Takie wymiary otrzymuje się dzięki antropometrii, czyli metodyce dokonywania pomiarów u ludzi. Uśrednione wyniki takich badań wykorzystuje się w różnych branżach – odzieżowej, obuwniczej, jak i również optycznej.

Na podstawie danych statycznych opracowuje się rozmiary oprawek okularowych tak, aby pasowały one na przeciętnego okularnika, a tym samym były odpowiednie dla znacznej większości osób. Wśród standardowych rozmiarów znajdziemy te dla dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn. O ile mieścimy się w średniej, nie powinniśmy mieć problemu z doborem oprawek. Trudność może się pojawić wtedy, gdy znajdujemy się powyżej lub poniżej tej wartości. Jak zatem dobrać oprawki okularowe do drobnej twarzy, aby wyglądać korzystnie i modnie?

Okulary dla drobnej twarzy – na co zwrócić uwagę?

Każda twarz, również ta drobna, różni się od siebie kształtem i proporcjami. Niektóre z nich mogą być wąskie i długie, inne zaś krótsze i szersze. Te proporcje będą miały wpływ na to, na jakie oprawki okularowe powinniśmy postawić. Inny kształt sprawdzi się przy buzi pociągłej, a inny przy okrągłej. Dlatego też tak istotne jest, aby zawsze oprawki dobierać indywidualnie, po przeprowadzeniu analizy kształtu i proporcji własnej twarzy.

Kształt

Okularnicy obdarzeni drobnymi buziami często decydują się na okulary prostokątne, jednakże nie zawsze będzie to korzystny wybór. W przypadku okularów prostokątnych, nawet jeśli mamy je w mniejszym rozmiarze, ramka oprawki będzie wychodzić poza obrys twarzy, a tym samym optycznie podkreśli drobną twarz. Możemy w ten sposób uzyskać niekorzystny, karykaturalny efekt.

Przy szczupłej buzi najlepiej sprawdzą się oprawki: okrągłe, kwadratowe, kocie, a także te w kształcie odwróconego trapezu. Niestety, osoby o drobnych twarzach nie powinny stawiać na modne w tym sezonie okulary oversize. Nie będą one wyglądały szczególnie korzystnie. Wyjątkiem są okulary przeciwsłoneczne, ale również musimy pamiętać, że nie mogą być one zbyt duże.

W doborze okularów dla drobnej twarzy najważniejsze jest to, aby postawić na te oprawki, których fronty nie są zbyt duże – za szerokie lub za długie w stosunku do twarzy. Jeśli okulary będą za duże, twarz optycznie będzie wyglądać na jeszcze mniejszą. Dodatkowo, uzyskamy efekt groteskowy równy temu, gdy dziecko zakłada okulary osoby dorosłej, rodziców, czy dziadków.

Szerokość oprawek

Przy drobnej twarzy nie sprawdzą się oprawki masywne. Nie powinniśmy małej buzi przysłaniać dużymi lub szerokimi oprawkami. Takie okulary zmienią proporcje twarzy i sprawią, że będzie się ona wydawała smutna, przytłoczona, a nawet przerysowana. Delikatne i wąskie oprawki będą najlepszym rozwiązaniem.

Kolor

Nie bez znaczenia będzie również kolor oprawek. Im jaśniejsze, tym lepsze, ponieważ wpłyną pozytywnie na wyrównanie proporcji twarzy. Podobnie, jak w przypadku masywnych oprawek, te ciemne przytłoczą twarz i nadadzą jej poważnego wyglądu. Przy wyborze koloru oprawek nie można zapominać o odcieniu karnacji i oprawie oczu. Do ciepłych karnacji najbardziej będą pasować okulary w odcieniach bieli, beżu, nude, złota, czy delikatnych brązów. Dla cery zimnej natomiast przeznaczone są takie kolory, jak fiolety, róże, granaty, błękity, czy szmaragdowa zieleń.

Gdzie kupić okulary dla drobnej twarzy?

Przede wszystkim, po zakup okularów korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych warto udać się do profesjonalnego salonu optycznego. W takich miejscach pracują doświadczone osoby, które pomogą w dokonaniu najlepszego wyboru, a także dopasują oprawki do potrzeb klienta.

Pracownicy salonów Lynx Optique doskonale znają też marki dostępne w ich salonach- wiedzą więc, które z nich robią statystycznie mniejsze lub węższe oprawki. Należy też pamiętać, że pracownicy mogą też zaoferować nam oprawki, które nie są wystawione w salonie, natomiast są dostępne w magazynie.