Okulary dla kierowców – jakie wybrać?

Okulary dla kierowców – jakie wybrać?

Strona główna / Ekspert radzi

Okulary dla kierowców – jakie wybrać?

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wyraźne widzenie drogi, pobocza oraz elementów otoczenia w trakcie podróży. W czasie jazdy słońce potrafi oślepiać bezpośrednio, ale również odbijać się od powierzchni aut, jezdni, czy np. śniegu w zimowe dni. Dodatkową trudnością jest prowadzenie samochodu po zmierzchu, nocą czy też w deszczowe dni . Wówczaspojawia się wiele okoliczności, które negatywnie wpływają na widoczność, a w konsekwencji mogą doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Ograniczona długość światła reflektorów, czy oślepiające światła innych pojazdów to zaledwie kilka problemów, jakie pojawiają się podczas nocnej jazdy. Rozwiązaniem takich problemów mogą być soczewki okularowe specjalnie dostosowane do potrzeb kierowców do jazdy w dzień jak i nocą. Czym one są i jakie wybrać? Przedstawiamy poniżej.

Rozwiązanie dla kierowców – okulary fotochromowe

Wielu kierowców, szczególnie tych spędzających za kółkiem wiele godzin dziennie, decyduje się na zakup okularów fotochromowych. Okulary te wyposażone są w specjalne szkła fotochromowe, które dopasowują swój kolor i stopień zaciemnienia to warunków zewnętrznych oraz otaczającego nas oświetlenia. Soczewka w takich okularach staje się ciemniejsza przy kontakcie z jasnym światłem, na skutek promieniowania ultrafioletowego. Gdy osoba nosząca takie okulary uda się w miejsce zacienione, szkła okularów samodzielnie rozjaśnią się, aby patrzenie przez nie było jak najbardziej komfortowe w danym momencie. Przy zakupie okularów fotochromowych należy jednak zaznaczyć, że potrzebujemy soczewek, które zacieniają się w samochodzie. Ponieważ przednia szyba auta posiada wbudowane filtry UV, nie wszystkie fotochromy spełnią swoją funkcję. Dlatego przy zakupie takich okularów warto wybrać się do zaufanego optyka, który zwróci uwagę na potrzeby klienta i zaproponuje odpowiednie rozwiązania.

Polaryzacja w okularach do samochodu

Popularnym wśród kierowców rozwiązaniem są również okulary z polaryzacją. Filtr polaryzacyjny chroni nasze oczy przez padającymi poziomo promieniami światła, które odpowiedzialne są za tworzenie odbijających się w soczewkach refleksów. To właśnie one najbardziej oślepiają kierowców podczas prowadzenia pojazdu, szczególnie w nocy. Zadaniem filtru polaryzacyjnego jest wyprostowanie tego światła, dzięki czemu obraz staje się bardziej wyraźny, a tym samym niezakłócony refleksami. Dzięki okularom polaryzacyjnym, podczas jazdy, nasze oczy nie są narażone na dokuczliwe odblaski, powodowane przez wodę, deszcz, czy śnieg.

Czym są okulary do jazdy nocą?

W tzw. okularach do jazdy nocą, bardzo często stosowane są specjalne soczewki, które rozjaśniają obraz. Najczęściej spotkamy się z takimi o żółtej barwie. Szkła do nocnej jazdy mogą występować zarówno w okularach „zerówkach” dla tych, którzy prowadzą samochód w soczewkach kontaktowych lub szczęśliwców nieposiadających wad wzroku, jak i w okularach korekcyjnych.

Tym, czego nie może zabraknąć w okularach do jazdy nocnej, jest powłoka antyrefleksyjna. Głównym zadaniem tego filtru jest podniesienie jakości soczewki, a także zmniejszenie liczby odbić światła, czy zwiększenie poziomu przepuszczalności światła. Antyrefleks sprawia, że na soczewkach okularowych nie pojawiają się odbicia innych elementów oraz błyski. Obraz staje się również znacznie wyraźniejszy, dzięki podniesieniu poziomu kontrastu obrazu. Dodatkowo, powłoka antyrefleksyjna sprawia, że soczewki okularowe są znacznie bardziej odporne na zarysowania oraz zanieczyszczenia.

Powłoka antyrefleksyjna jest doceniana przez każdego okularnika, nie tylko przez kierowców. Poprawia ona koncentrację widzenia oraz kontrast, ale przede wszystkim niweluje obijanie się w okularach różnych elementów, na przykład reflektorów innych pojazdów obecnych na drodze.

Okulary dla kierowców

Dzięki rozwojowi technologii tworzenia okularów, mamy do wyboru coraz ciekawsze i skuteczniejsze rozwiązania. Nie inaczej jest również w przypadku okularów dla kierowców. Najlepszymi okularami do prowadzenia pojazdów będą te posiadające opisane wcześniej powłoki i filtry: antyrefleks, fotochrom oraz polaryzację. Jednak warto nie zapominać również o żółtych soczewkach okularowych, które mogą być stosowane również przez osoby nieposiadające wad wzroku. Specjalna barwa szkieł wpływa na znaczne polepszenie widoczności po zmroku i rozjaśnienie obrazu.

Wybierając okulary do jazdy warto udać się do autoryzowanego salonu optycznego, gdzie specjaliści pomogą w doborze najbardziej potrzebnych filtrów i powłok. Korzystając z profesjonalnych usług będziemy mieli pewność, że zastosowane w okularach rozwiązania są wysokiej jakości, a szkła będą nam służyć zgodnie z ich przeznaczeniem.