Okulary do komputera – jak chronić oczy?

Okulary do komputera – jak chronić oczy?

Strona główna / Ekspert radzi

Praca przy komputerze, szczególnie przez kilka godzin dziennie, jest szkodliwa i będzie mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Powodowane jest to przez niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów, które wymaga od naszego wzroku bardzo dużego skupienia. Pierwszymi zauważalnymi efektami będzie pieczenie i suchość oczu, zmęczenie, a nawet ból głowy. Aby zaradzić takim konsekwencjom pracy przy komputerze, należy stworzyć barierę pomiędzy oczami a ekranem. Najlepszą tego typu barierą są okulary.

Osoby, które mają wady wzroku i na co dzień noszą okulary zazwyczaj nie borykają się z tym problemem. Mają idealnie dobrane soczewki okularowe, które nie tylko chronią oczy przez szkodliwym działaniem monitora, ale również powodują niezbędną korekcję wady wzroku. Osoby, które nie mają wady wzroku mogą w tym momencie zastanawiać się, co z nimi? W jaki sposób mogą ochronić swoje oczy? Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednich okularów zerówek.

Okulary zerówki to oprawki, w środku których znajdują się szkła – przezroczyste, nie posiadające wartości korekcyjnej. Stąd też pochodzi potoczna nazwa tych okularów – zerówki, ponieważ korekcja w szkłach wynosi właśnie 0. Takie okulary mogą mieć kilka zastosowań. Przez wiele osób są one elementem mody i stylizacji. Osoby, które na co dzień nie muszą nosić okularów, chętnie sięgają po nie, aby urozmaicić look i zmienić swój wygląd. Ciekawe okulary z kolorowymi oprawkami pomagają się przeobrazić w osobę inną, niż jesteśmy zazwyczaj. Wiele osób uważa również, że noszenie okularów dodaje powagi i tzw. mądrego wyglądu. Jeśli zależy nam na wywarciu takiego wrażenia na drugiej osobie, warto postawić na okulary zerówki. Drugą funkcją takich okularów jest właśnie funkcja ochronna. Dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok mogą one chronić przed światłem słonecznym, wiatrem, czy wspomnianym szkodliwym wpływem ekranu komputera.

Okulary zerówki do komputera

Okulary zerówki do komputera powinny być wzbogacone o odpowiednie powłoki, które zneutralizują niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów. Najlepszym wyborem będą okulary zerówki z antyrefleksem. Na rynku dostępne są dwa rodzaje okularów z antyrefleksem. Jest to antyrefleks zielony i niebieski. Zielony antyrefleks nie jest wystarczający do pracy przy komputerze. W tym przypadku będzie on jedynie wygaszał odbicie sztucznego światła. W przypadku pracy przy monitorze jest to tylko efekt placebo.

Do pracy przy ekranie komputera najlepiej sprawdzą się okulary z soczewkami pokrytymi niebieskim antyrefleksem, czyli tzw. powłoką blue. Tylko zastosowanie tego antyrefleksu będzie niwelować szkodliwe niebieskie światło emitowane przez monitory. Przy okazji warto zaznaczyć,  że ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło ułatwia zasypianie i pozwala na zdrowszy sen. Dlatego też nie zaleca się korzystania z komputerów, telefonów, czy tabletów nawet na dwie godziny przed snem.

Podsumowując, zakładanie okularów zerówek z antyrefleksem do komputera ma kilka podstawowych zalet:

  • chroni przed bólem głowy i zmęczeniem,
  • chroni oczy przed podrażnieniem, zaczerwienieniem i suchością,
  • daje lepszy kontrast widzenia,
  • niweluje problemy związane ze skupieniem,
  • chroni przed pojawianiem się przed oczami „plamek”.

Okulary zerówki nie tylko do komputera

Należy pamiętać, że niebieskie światło emitują nie tylko monitory komputerów, ale również telefony typu smartphone, tablety i telewizory. Dlatego też warto zakładać okulary z antyrefleksem również do oglądania telewizji, czy podczas dłuższego korzystania z telefonu.

Bardzo dobra jakość widzenia jest również ważna podczas prowadzenia samochodu. Nie ma tutaj miejsca na nienaturalne modyfikacje obrazu, cienie i refleksy. Dlatego też, nawet ci kierowcy, którzy nie mają wady wzroku, powinni mieć pod ręką okulary zerówki z antyrefleksem oraz innymi powłokami uszlachetniającymi, na przykład fotochromową. Bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu i innych pojazdów jest niezwykle istotne, dlatego też warto zaopatrzyć się w okulary wysokiej jakości.

Czy noszenie zerówek jest zdrowe?

Wiele osób zastanawia się, czy mimo braku wady wzroku można nosić okulary zerówki i czy jest to zdrowe dla ich oczu. Należy jednak pamiętać o dwóch niezwykle istotnych kwestiach. Pierwszą z nich jest higiena okularów. Musimy dbać o to, żeby soczewki cały czas były czyste, a także nie posiadały żadnych zadrapań. Obraz widziany przez okulary musi być idealny to znaczy taki, jakbyśmy w ogóle nie mieli na nosie szkieł. Nasze oczy widzą

wszelkie niedoskonałości, z których my możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Jeśli będą musiały patrzeć na świat przez zabrudzenia i rysy, to będą znacznie szybciej się męczyć, a w efekcie wzrok może się nawet pogorszyć. Dlatego też warto dbać o swoje okulary, myć je kilka razy dziennie, przechowywać w specjalnym pokrowcu, a gdy tylko pojawią się rysy – wymienić soczewki na nowe.

Należy również stawiać na oprawki i szkła wysokiej jakości. Najlepiej jest kupować okulary zerówki w profesjonalnym salonie optycznym. Specjaliści w sklepie dobiorą również powłoki szlachetne odpowiednie do naszych potrzeb. Okulary zakupione z niepewnego źródła, często od chińskich producentów, mogą mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Z pewnością nie będą one posiadać antyrefleksu, a jakość wykonania i widzenia może pozostawiać wiele do życzenia.

Podsumowując, tak – noszenie okularów zerówek jest zdrowe, a bynajmniej nie jest szkodliwe dla naszych oczu, ale pod warunkiem, że są zakupione w dobrym salonie optycznym, posiadają odpowiedni antyrefleks, a właściciel o nie dba każdego dnia.

Okulary zerówki – jesteśmy na tak!

Okulary zerówki mają wiele zalet. Są supermodne i podkreślają naturalną urodę noszącego. Dzięki nim możemy w zaledwie kilka sekund zmienić swój wygląd oraz urozmaicić swoją stylizację. Okulary dodają powagi, więc możemy założyć zerówki w wymagających tego sytuacjach, na przykład podczas rozmów rekrutacyjnych, czy spotkań biznesowych. Dodatkowo chronią nasze oczy przed szkodliwym wpływem niebieskiego światła emitowanego przez monitory komputerów, telefony, czy telewizory.

Ale to nie wszystko. Okulary mają jeszcze jedną zaletę, która jest niezwykle istotna w dobie szalejącej epidemii koronawirusa. Badacze mówią, że noszenie okularów przez większą część dnia może nas ochronić przed zakażeniem wirusem wywołującym chorobę COVID-19. Dzieje się to w dwojaki sposób. Po pierwsze okulary stanowią barierę chroniącą oczy przed obecnymi w powietrzu cząsteczkami wirusa. Jeśli zakażona osoba przy nas kichnie lub kaszlnie, istnieje duża szansa, że wirus zatrzyma się na okularach, nie docierając do naszych oczu. Z drugiej strony okulary niwelują nawyk dotykania do oczu i ich okolic. O ile osoby nie noszące okularów nie mają w tym przeszkód, o tyle okularnicy nie dotykają oczu, aby przy okazji nie pobrudzić, czy nawet nie strącić okularów z nosa. Dlatego też warto nosić okulary, nawet zerówki, gdy idziemy w miejsce publiczne, gdzie spotkamy się z dużą liczbą obcych nam osób.