Okulista czy optometrysta – jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Okulista czy optometrysta – jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Strona główna / Ekspert radzi

Każdy, kto staje przed koniecznością zakupu okularów korekcyjnych zastanawia się, do jakiego specjalisty najlepiej się w tym celu udać. Przed  zakupem konieczne jest wykonanie profesjonalnego badania wzroku, po którym będziemy wiedzieli jaką mamy wadę wzroku oraz jakie szkła korekcyjne powinniśmy kupić.

Badanie wzroku – do kogo się udać?

Wiele osób, odpowiadając na to pytanie, bardzo szybko powie – to oczywiste, do okulisty! Czy aby na pewno? Okulista oczywiście zbada wzrok i wystawi odpowiednią receptę do zrealizowania w salonie optycznym. Jednak lepszym wyborem będzie zbadanie wzroku u optometrysty. Dlaczego ? Bo, okulista to specjalista, który jest odpowiedzialny za diagnozowanie i leczenie chorób oczu. To właśnie do okulisty zgłaszamy się, gdy tylko poczujemy, że z naszymi oczami dzieje się coś niedobrego. Takie objawy, jak ból głowy, ból gałek ocznych, problemy z widzeniem, czy zmiany w obrębie układu wzrokowego powinny być dla nas znakiem, że to czas na wizytę u okulisty.

Optometrysta natomiast  to osoba odpowiedzialna  za diagnozowanie korekcję wad wzroku. To właśnie optometrysta dobiera odpowiednie dla pacjenta korekcje optyczne, wykorzystywane w okularach korekcyjnych, czy soczewkach kontaktowych. Co więcej, specjalista ten podpowie jakie rodzaje soczewek korekcyjnych i z jakimi filtrami czy powłokami np. antyrefleksyjną  mogą jeszcze dodatkowo poprawić nam jakość i komfort widzenia.  Optometrysta wykona też badanie wzroku pod kątem doboru soczewek kontaktowych i nauczy nas jak je prawidłowo zakładać i użytkować.

Optometrysta – specjalista pierwszego kontaktu?

Działalność optometrysty jest bardzo ważna dla zdrowia naszych oczu. To właśnie ten specjalista, gdy zauważy pewne nieprawidłowości, kieruje nas na wizytę u okulisty, który prowadzi dalsze badania, czy proponuje  odpowiednie leczenie. Warto zatem podkreślić, że optometrysta to nie tylko osoba dobierająca nam okulary. Zasięg specjalizacji jest znacznie szerszy:

  1. Badanie funkcji wzroku – pomiar ostrości wzroku, pola widzenia, czy ruchu gałki ocznej
  2. Badanie oczu pod kątem wykrycia problemów i nieprawidłowości związanych ze wzrokiem
  3. Wykrywanie chorób oczu
  4. Nauka ćwiczeń oczu, które mają na celu koordynację ruchu gałek ocznych i skupienia wzroku
  5. Udzielanie porad dotyczących dbania o wzrok, pielęgnacji okularów i soczewek kontaktowych

Niezależnie od tego, którego specjalistę wybierzemy i powodu naszej  wizyty pamiętajmy, aby zawsze stawiać na osoby kompetentne, z adekwatnym doświadczeniem i wykształceniem. Źle przeprowadzona diagnoza, a tym samym nieodpowiednio dobrane okulary, mogą przynieść więcej szkód niż pożytku, a także zniechęcić do dalszej korekcji wzroku. Dobry specjalista wie, co leży w zakresie jego działalności i w razie braku wiedzy z danej dziedziny, skieruje pacjenta do innej osoby.

W salonach Lynx Optique oferujemy naszym klientom profesjonalne badanie wzroku w celu doboru okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Badanie trwa   około 30 minut, a w przypadku badania pod kątem doboru soczewek kontaktowych do 1 godziny. Zwykle potrzebne jest drugie badanie kontrolne, tak aby sprawdzić czy pacjent „radzi  sobie” z aplikacją soczewek kontaktowych i jak soczewki „leżą” na oku. Klienci, którzy zakupią kompletną parę okularów badanie wzroku otrzymują w prezencie i to nie tylko dla siebie, ale również dla osoby towarzyszącej bez obowiązku zakupu okularów. W naszych salonach przeprowadzamy również bezpłatne przesiewowe badanie wzroku dla dzieci, w czasie którego optometrysta jest w stanie wykryć ewentualną wadę wzroku i zaproponować  ćwiczenia lub skierować na dalszą konsultację u dziecięcego lekarza okulisty.