Oprawki szylkretowe – idealne na jesień

Oprawki szylkretowe – idealne na jesień

Strona główna / Ekspert radzi

Oprawki szylkretowe – niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za tą tajemniczą nazwą kryją się niezwykle popularne, a przede wszystkim zawsze modne oprawki okularowe. Niektórym kojarzą się one z bursztynem, innym z panterką, a tak naprawdę charakteryzują się one nierównomiernymi plamkami w kolorze brązu, czerni i w różnych odcieniach pomarańczu. Skąd się wzięła nazwa, wzór i tak ogromna popularność tych oprawek? Sprawdźcie poniżej.

Szylkret a okulary szylkretowe

Nazwa oprawek szylkretowych nie wzięła się znikąd i jest ściśle związana z szylkretem, czyli materiałem, z którego pierwotnie były one wykonywane. Już w czasach starożytnych do produkcji biżuterii, szkatułek, dodatków, a później również okularów, wykorzystywany był właśnie szylkret, czyli materiał pozyskiwany z pancerzy żółwi szylkretowych. Z ich skorupy tworzono masę rogową o ciekawych kolorach i teksturach, aby mogła ona wzbogacić codzienne stylizacje. Dodatkowo, materiał ten był bardzo trwały.

Jeśli niektórym z Was szylkret kojarzy się z kotami, to nie jesteście w błędzie. Co prawda koty nigdy nie brały udziału w procesie tworzenia dodatków biżuteryjnych, ale z szylkretem łączy ich kolor i sposób umaszczenia. Rudo-kremowo-czarne i rudo-kremowo-brązowe plamy, rozłożone na sierści w nierównomierny sposób, przypominają właśnie wzór skorupy żółwia, dlatego też sierść tego kota otrzymała taką nazwę.

Na szczęście obecnie okulary szylkretowe mają niewiele wspólnego z żółwiami i innymi zwierzętami, a jest to tylko „żółwiowy” kolor i nazwa. Żółwie szylkretowe są objęte ochroną jako gatunek zagrożony wyginięciem, a dodatki tworzy się z masy sztucznej, imitującej pierwotny szylkret.

Okulary szylkretowe – jaki mamy wybór?

Najbardziej klasyczne oprawki szylkretowe to te, które łączą w sobie kolory: pomarańczowy, brązowy i czarny. Przeplatają się one w różny sposób, tworząc nierównomierne plamki i kształty. Z racji tego, że okulary szylkretowe są obecnie produkowane z akrylu, do dyspozycji mamy wiele ciekawych miksów kolorystycznych, od tych stonowanych, po oryginalne i bardzo odważne wzory.

Okulary szylkretowe dają wiele możliwości i właśnie to sprawia, że nigdy nie wychodzą z mody, a ich popularność stale rośnie. Z roku na rok mogą zmieniać się kształty, wielkość i szerokość oprawek, a także sam ich kolor, ale oprawki szylkretowe znajdziemy właściwie w każdym sezonie. Dzięki nowoczesnym akrylowym zamiennikom możemy cieszyć się wzornictwem okularów szylkretowych i dopasowywać je do naszych codziennych stylizacji.

Korekcyjne okulary szylkretowe

Dzięki bogatemu wzornictwu i kolorystyce, współczesne okulary szylkretowe pasują do każdego typu urody. Producenci okularów przygotowują oprawki zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Do wyboru są okulary prostokątne, okrągłe, duże, małe, czy kocie. Szylkret prezentuje się dobrze w każdym kształcie i kolorze. Te osoby, które na co dzień nie noszą okularów, a również chciałyby mieć szylkretowe oprawki w swojej szafie, mogą wybrać okulary zerówki, czyli te bez szkieł korygujących wzrok. Takie okulary z pewnością dopełnią look, dodadzą mu niepowtarzalnego charakteru a poza tym mogą zawierać filtry, chroniące nasz wzrok przed szkodliwymi czynnikami, na które jesteśmy narażeni takimi jak promieniowanie UV, czy szkodliwe światło ekranów.

Przeciwsłoneczne okulary szylkretowe

W przypadku kolekcji przeciwsłonecznych również mamy do czynienia z bogactwem wzorów i kolorów. Do tego dochodzą również szkła okularowe barwione, wyposażone dodatkowo w odpowiednie filtry ochronne. Niezależnie od tego, czy wybierzemy okulary owalne, oversize, kwadratowe, czy aviatory – we wzorze szylkretowym będą one się zawsze dobrze prezentować.

Dlaczego okulary szylkretowe na jesień? Ponieważ klasyczne odcienie tego wzoru, czyli brązy, rudości i czernie kojarzą się nam właśnie z jesienią. To o tej porze roku liście drzew zmieniają swoje kolory na ciepłe pomarańcze i czerwienie. Standardowe okulary szylkretowe będą pasować nie tylko do tej pięknej pory roku, ale również do osób o typie urody określanym jako jesień. Charakteryzuje go oliwkowa lub brzoskwiniowa skóra, brązowe lub zielone oczy, a także włosy w odcieniach od blondu po kasztan.

Aby wybrać najlepsze okulary szylkretowe, warto udać się do profesjonalnego salonu optycznego, który nie tylko dysponuje dużym wyborem oprawek, ale również doświadczonym zespołem pomagającym w dokonaniu najlepszego wyboru.