Ortokorekcja – soczewki na noc. Co to takiego?

Ortokorekcja – soczewki na noc. Co to takiego?

Strona główna / Ekspert radzi

Krótkowzroczność jest uciążliwą wadą wzroku, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przy tego typu wadzie konieczne jest codzienne jej korygowanie poprzez noszenie okularów lub miękkich soczewek kontaktowych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom współczesnej medycyny, krótkowzroczność można usunąć podczas laserowego zabiegu korekcji wzroku. Jednakże niekiedy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu, więc nie każdy pacjent będzie mógł w ten sposób zniwelować występującą u niego wadę wzroku. Jednym z rozwiązań dla tych, jak i pozostałych okularników, może być ortokorekcja, czyli metoda zapobiegania progresji krótkowzroczności.

Ortokorekcja – na czym polega?

Ortokorekcja idzie z pomocą tym osobom, które nie mogą lub nie chcą poddać się zabiegowi laserowego usuwania krótkowzroczności, a jednocześnie chciałyby pożegnać się z okularami korekcyjnymi i standardowymi soczewkami kontaktowymi. Technika ta polega na zakładaniu na noc, na czas snu, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych celem modelowania rogówki.

Ortokorekcja wzroku jest polecana osobom, które borykają się z krótkowzrocznością. Pogłębianie się tej wady powoduje bowiem wydłużanie się gałki ocznej, specjalistyczne soczewki mogą spowolnić ten proces.

Ortokeratologia – dla kogo?

Soczewki ortokorekcyjne mogą być stosowane zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci. Skierowane są głównie do tych maluchów, u których krótkowzroczność pogłębia się z prędkością 0,75 dioptrii na rok, ale nie tylko. Dzięki ortokorekcji niektórzy pacjenci mogą pożegnać się z codziennym noszeniem okularów korekcyjnych i miękkich soczewek kontaktowych. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób aktywnych fizycznie, a także dla tych, które na co dzień pracują w trudnych warunkach (pomieszczenia zadymione, zapylone) gdyż ta metoda może powodować krótkotrwałą redukcję krótkowzroczności oraz ograniczać progresję wady.

Soczewki te noszone są przez pacjenta w trybie nocnym, podczas snu. W tym czasie działa ona na odnawiający się nabłonek rogówki jako pewnego rodzaju foremka. W efekcie rogówka przybiera bardziej płaski kształt, tym samym redukując krótkowzroczność. Pacjent, po zdjęciu soczewek po przebudzeniu, może cieszyć się wyraźnym widzeniem przez cały dzień.

Czy ortokorekcja jest bezpieczna?

Aby ortokorekcja mogła być w pełni bezpieczna i skuteczna, konieczne jest optymalne i indywidualne dobieranie soczewek dla każdego pacjenta. W tym celu należy udać się do optometrysty lub okulisty. Specjalista wykona odpowiednie badania, w tym: topografię rogówki, badanie przedniego odcinka oka, a także sprawdzi aktualną wadę wzroku. Na podstawie wyników tych badań zostaną dobrane odpowiednie soczewki. Czas oczekiwania na gotowe soczewki to około 4 tygodnie. Po ich odbiór warto udać się do specjalisty, aby pod jego nadzorem nauczyć się ich aplikacji i pielęgnacji. Wizyty kontrolne odbywają się po jednej nocy, po pierwszym tygodniu stosowania soczewek, a następnie, w przypadku braku komplikacji, co 3 miesiące.

Warto pamiętać, że stosowanie soczewek ortokorekcyjnych u dzieci i młodzieży zawsze powinno odbywać się pod kontrolą rodziców lub opiekunów. Jest to znacznie łatwiejsze niż w przypadku standardowych soczewek kontaktowych, ponieważ ortosoczewki są zakładane, noszone i zdejmowane w domu. Ułatwione jest zatem kontrolowanie samego użytkowania soczewek, jak i ich codziennej pielęgnacji.

Ortokorekcja – przeciwwskazania i możliwe powikłania

Ortokorekcja jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą, jednak istnieją przeciwwskazania do noszenia specjalistycznych soczewek.

Zaliczamy do nich:

  • choroby ogólne oczu – jaskra, zaćma,
  • zakażenia rogówki,
  • stany zapalne powiek i brzegów powiek,
  • nieleczone choroby autoimmunologiczne,
  • stożek rogówki, blizny na rogówce i urazy oczu.

Nieodpowiednio dobrane soczewki ortokorekcyjne mogą prowadzić do pojawienia się powikłań, takich jak infekcje rogówki, uszkodzenie nabłonka rogówki, czy nowotwórstwo naczyń rogówki. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby dobierać soczewki ortokorekcyjne i stosować je zawsze pod okiem doświadczonego specjalisty.