Problem suchości oczu a praca przy komputerze

Problem suchości oczu a praca przy komputerze

Strona główna / Ekspert radzi

Z urządzeń elektronicznych korzystamy przez kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin dziennie. Coraz trudniej jest nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez dostępu do laptopa, telefonu, tabletu, czy telewizora. Na ekrany patrzymy w pracy, w szkole, a także w czasie wolnym. To sprawia, że nasze oczy są zmęczone, przeciążone, a problem cyfrowego zmęczenia oczu staje się coraz bardziej powszechny. Jak zatem chronić oczy przed szkodliwym działaniem ekranów, a tym samym cieszyć się zdrowym i wyraźnym widzeniem?

Cyfrowe zmęczenie oczu – co to takiego?

Cyfrowe zmęczenie wzroku wynika z wielogodzinnego patrzenia w ekrany urządzeń elektronicznych. W efekcie nasze oczy są zaczerwienione, podrażnione, zmęczone, a dodatkowo pojawia się również pieczenie i niekomfortowe uczucie suchości. To zaś w konsekwencji prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia. Takie zjawisko nazywamy właśnie cyfrowym zmęczeniem oczu.

Podczas długotrwałego wpatrywania się w ekran laptopa, telefonu, czy tabletu dochodzi do przeciążenia mięśni rzęskowych odpowiadających za akomodację oka, czyli proces pozwalający na ostre i wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. To właśnie ten proces pozwala nam na dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, bez konieczności przyzwyczajania wzroku do nowej odległości.

Największy wpływ na cyfrowe zmęczenie oczu ma kilka czynników. Wśród nich jest niedopasowana do oświetlenia pomieszczenia jasność ekranu, skupienie wzroku na jednym punkcie przez dłuższy czas, długie korzystanie (bez przerw) z urządzeń cyfrowych, a także przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy z ekranami.

Jakie są objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

Cyfrowe zmęczenie oczu objawia się na kilka sposobów. W pierwszej kolejności zauważymy zmęczenie oczu, a także spowodowane tym stanem rozmazane widzenie, pieczenie i swędzenie oczu, nadwrażliwość na światło, a także kłucie oraz ból oka. Idąc dalej, stan zmęczenia oczu może doprowadzić do bólu głowy i problemów z koncentracją.

Osoby cierpiące na cyfrowe zmęczenie wzroku nie rzadko zauważają wystąpienie bólu kręgosłupa, spowodowanego nieprawidłową pozycją i przybliżaniem się do monitora. Niebieskie światło ekranów wpływa na pojawienie się bezsenności. Zostaje bowiem zahamowane wydzielanie melatoniny, hormonu pełniącego kluczową funkcję w zasypianiu. Wśród konsekwencji cyfrowego zmęczenia oczu mogą pojawić się również schorzenia i problemy zdrowotne, takie jak obniżenie ostrości wzroku, uszkodzenie siatkówki, a nawet zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem urządzeń cyfrowych?

Pewnym jest, że w obecnych czasach nie jesteśmy w stanie w pełni zrezygnować z ekranów urządzeń cyfrowych. Towarzyszą nam one w pracy, w szkole, w domu, czy w czasie wolnym. Istotnym jest zatem, aby korzystać z nich z umiarem, a także reagować na pierwsze sygnały zmęczenia, jakie dają nam nasze oczy. Zastosowanie zaledwie kilku wskazówek sprawi, że nie będziemy musieli borykać się ze skutkami cyfrowego zmęczenia oczu.

Podstawą zdrowej pracy przy komputerze jest zapewnienie sobie odpowiedniego stanowiska pracy. Niezbędne będzie wygodne biurko spełniające swoim rozmiarem wszelkie wymogi, a także krzesło, które pozwoli nam na zachowanie prawidłowej pozycji przez te kilka godzin dziennie. Monitor komputera powinien być umieszczony między 50 a 70 cm od oczu. Patrząc na ekran, nasz wzrok powinien być skierowany lekko ku dołowi. Najlepszym ustawieniem jest, gdy środek monitora znajduje się 10-20 cm poniżej linii oczu. Dzięki temu nasze oczy są delikatnie przymknięte, a co za tym idzie wolniej się wysuszają.

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna, gdy na co dzień pracujemy w pozycji siedzącej. Nie powinniśmy zatem zapominać również o ćwiczeniach oczu, które pozwolą nam na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Należy pamiętać, że w pracy przy komputerze przysługują nam 5 minutowe przerwy, nie rzadziej niż raz na godzinę. Co więcej, warto włączyć do tego dodatkowe przerwy zgodnie z zasadą 20-20-20. Oznacza to, że co 20 minut odrywamy wzrok od komputera i patrzymy na obiekt znajdujący się od nas w odległości nie mniejszej niż 6 metrów (20 stóp anglosaskich), nie krócej niż 20 sekund. Patrząc na przedmioty znajdujące się w takiej odległości powodujemy wyłączenie akomodacji, a tym samym rozluźnienie mięśni, co daje odpoczynek naszym oczom.

Przerwy od patrzenia na ekran powinny być systematyczne, możemy dołączyć do nich krótki spacer po biurze, czy ćwiczenia rozciągające. Ważnym jest, aby nie zamieniać ekranu komputera na inny, na przykład ten od telefonu. Taka przerwa nie sprawi, że nasze oczy odpoczną. Nie możemy również zapominać o regularnym mruganiu. To właśnie mruganie sprawia, że oczy są nawilżone. Gdy zapominamy o tej czynności, pojawia się suchość wywołująca zaczerwienienie, podrażnienie oczu oraz pogorszenie widzenia. Podczas przerw warto skupić się na świadomym mruganiu – ta prosta czynność może znacznie zredukować ryzyko wystąpienia cyfrowego zmęczenia oczu.

Podczas pracy biurowej nie możemy zapominać o właściwym oświetleniu. Światło emitowane przez ekran nie może być najjaśniejszym punktem w pokoju. Z drugiej zaś strony nie może być on również zbyt ciemny. Zarówno ekran, jak i klawiaturę, należy dodatkowo oświetlić lampką na biurko. Urządzenia cyfrowe powinny mieć ustawiony filtr światła niebieskiego.

Okulary do pracy przy komputerze

Bardzo skutecznym sposobem na ochronę oczu przed szkodliwym działaniem ekranów urządzeń cyfrowych są okulary. Warto postawić na soczewki z ochroną przed światłem niebieskim, czyli te wyposażone w powłokę antyrefleksyjną oraz filtr blokujący światło niebieskie. Nawet jeśli nie mamy żadnej wady wzroku i nie nosimy okularów korekcyjnych, możemy wyposażyć się w tzw. okulary zerówki, które nie mają mocy, ale posiadają niezbędne filtry i powłoki, chroniące nasze oczy.

Producenci soczewek kontaktowych również zadbali o użytkowników komputerów i proponują im soczewki specjalnie dedykowane do pracy z ekranami urządzeń cyfrowych. Takie soczewki przepuszczają więcej tlenu, mają wysoki poziom zawartości wody, a także – podobnie jak okulary – blokują światło niebieskie emitowane przez monitory oraz regulują dopływ światła do oczu.

W ofercie salonów stacjonarnych i sklepu internetowego Lynx Optique dostępne są zarówno okulary do pracy przy komputerze, jak i soczewki kontaktowe dla użytkowników ekranów. Wśród szerokiej gamy modnych i nowoczesnych oprawek optycznych można znaleźć te, które nie tylko podkreślą nasz charakter, ale również pomogą w ochronie oczu. Szkła okularowe proponowane przez Lynx Optique posiadają wysokiej jakości powłoki, w tym powłokę antyrefleksyjną oraz filtr blokujący światło niebieskie.