Soczewki kontaktowe a okulary przeciwsłoneczne

Soczewki kontaktowe a okulary przeciwsłoneczne

Strona główna / Ekspert radzi

Niezależnie od tego, czy mamy wadę wzroku czy nie, konieczna jest ochrona oczu przed działaniem promieni słonecznych. Jeśli nasze oczy na co dzień nie wymagają korekcji wzroku, możemy swobodnie w dowolnej chwili zakładać okulary przeciwsłoneczne. To właśnie one zabezpieczają oczy przed działaniem promieniowania UVA i UVB. Inaczej jest natomiast u tych osób, które mają wadę wzroku i muszą nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Jak skutecznie chronić oczy przed słońcem, gdy nosimy soczewki kontaktowe?

Wpływ promieniowania słonecznego na wzrok

Promieniowanie UV towarzyszy nam przez cały rok, niezależnie od pory roku, czy pogody. W większości przypadków okulary przeciwsłoneczne najchętniej nosimy latem, gdy słońce jest wysoko, zmniejsza komfort, ogranicza widzenie i zmusza do mrużenia oczu. Warto jednak pamiętać, że promienie słoneczne docierają do nas nie tylko podczas słonecznego dnia. Są również bardzo niebezpieczne nad wodą, czy zimą, gdy odbijają się od powierzchni wody oraz od śniegu. Długotrwałe działanie silnych promieni UV naraża nas na uszkodzenie wzroku, dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie.

Negatywny wpływ promieniowania słonecznego na organizm człowieka, przede wszystkim na oczy i skórę, jest coraz częściej komentowany i nagłaśniany. Dzięki temu rośnie świadomość jego szkodliwości. Mimo to wciąż wielu z nas zapomina o odpowiedniej ochronie oczu, której zaniedbanie może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Wyróżnia się trzy typy promieniowania ultrafioletowego, w zależności od długości fali. Są to:

  • promieniowanie UVA – 315 – 380 nm,
  • promieniowanie UVB – 280 – 315 nm,
  • promieniowanie UVC – 200 – 280 nm.

Do powierzchni ziemi docierają dwa z trzech wyżej wymienionych promieniowań: UVA i UVB. To właśnie one stanowią największe niebezpieczeństwo dla oczu i skóry. Promieniowanie UVA jest absorbowane w soczewce oka, a UVB – w rogówce. Podczas tego procesu energia przekazywana jest w tkance, co w konsekwencji może powodować jej uszkodzenie. Organizm ludzki posiada naturalne mechanizmy ochronne, takie jak mrużenie oczu, zwężanie powieki, jednak przy wysokim poziomie promieniowania nie są one wystarczające. Na działanie promieni słonecznych najbardziej narażone są osoby o jasnych tęczówkach oraz dzieci.

Długotrwałe działanie silnego promieniowania UVA i UVB może przyczyniać się do wystąpienia chorób oczu. Zalicza się do nich:

  • zaćmę
  • uszkodzenie plamki żółtej
  • AMD – zwyrodnienia plamki żółtej
  • posłoneczne uszkodzenie rogówki
  • skrzydlik
  • czerniaka naczyniówki

W związku z tym, aby cieszyć się dobrym widzeniem i narządem wzroku wolnym od chorób, warto na co dzień dbać o ochronę przeciwsłoneczną. Odczuwanie takie objawów, jak suchość oczu, zaczerwienienia, czy uczucie piasku pod powiekami, powinno dodatkowo zachęcić nas do zakupu wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych.

Ochrona przeciwsłoneczna dla osób z wadą wzroku

Niezależnie do tego, czy nosimy okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe, powinny być one wyposażone w wysokiej jakości filtr UV. Użytkownicy okularów mają wiele możliwości ochrony oczu. Mogą korzystać z okularów korekcyjnych z filtrem UV, a także z okularów fotochromowych oraz korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. Okulary korekcyjne z filtrem UV będą wystarczające w pochmurny dzień, gdzie ilość docierających do oka promieni nie jest duża.

Okulary fotochromowe, które również posiadają ten filtr, same dopasowują stopień zaciemnienia szkła w zależności od natężenia światła słonecznego. Dzięki temu możemy korzystać z jednej pary okularów będąc w pomieszczeniu i na powietrzu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zastępuje dwie pary okularów. Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne to oprawki o barwionych szkłach wyposażone w filtr UV i jednocześnie posiadające odpowiednią korekcję wady wzroku. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się wyraźnym widzeniem i ochroną oczu bez konieczności zakładania soczewek kontaktowych. Niektóre marki okularów korekcyjnych oferują okulary z nakładkami przeciwsłonecznymi. To również bardzo wygodne rozwiązanie.

Soczewki kontaktowe dają użytkownikowi duży komfort. Zapewniają wyraźne widzenie, nie zmieniają wyglądu, a także można razem z nimi swobodnie nosić okulary przeciwsłoneczne. Wybierając soczewki kontaktowe warto kupować te, które mają wysokiej jakości filtr UV. Taki filtr posiadają na przykład soczewki marki Acuvue® produkowane przez firmę Johnson&Johnson. Blokują one powyżej 90% promieni UVA i UVB. Na pierwszy rzut oka soczewki z filtrem nie różnią się od tych bez filtra. Stosuje je się tak samo, zachowując regularną pielęgnację i trzymając się terminu ważności. Warto zatem przed zakupem upewnić się czy wybrany model soczewek posiada wysokiej jakości filtr UV.

W słoneczne dni idealnym połączeniem będą soczewki kontaktowe i okulary przeciwsłoneczne. Te pierwsze zadbają o wyraźne widzenie, drugie zaś wzmocnią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Takie połączenie zapewnia 100% ochrony oczu. Jest wygodne w podróży, na plaży, podczas aktywności, ale i na co dzień w drodze do pracy, czy na spacerach. Dobrym wyborem jest zakup okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją. Polaryzacja odpowiada za eliminację odblasków, a tym samym zapewnia doskonałe widzenie, wysoki kontrast i przejrzystość obrazu. Okulary z polaryzacją chętnie wybierane są przez kierowców, czy osoby przebywające i pracujące nad wodą (np. ratownicy).

Zarówno soczewki kontaktowe z filtrem UV, jak i okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy kupować w profesjonalnych sklepach optycznych. Wybierając tańsze zamienniki z sieciówek odzieżowych, niesprawdzonych sklepów internetowych, czy bazarów ryzykujemy zakup niepełnowartościowych produktów. Takie okulary przeciwsłoneczne mogą posiadać niskiej jakości filtr lub, co gorsza, nie posiadać go wcale. Warto pamiętać, że to nie kolor szkła odpowiada za ochronę oczu, a zastosowany w okularach filtr UV.

Soczewki kontaktowe i ochrona przeciwsłoneczna w Lynx Optique

Salony optyczne i sklep internetowy Lynx Optique to nowoczesna sieć należąca do grupy Medicover, oferująca szeroką gamę produktów optycznych. Wśród nich znajdują się okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne, soczewki kontaktowe oraz akcesoria: etui do okularów, łańcuszki do okularów, płyny i pojemniki do soczewek oraz krople do oczu. W sklepie dostępne są soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne, o różnym trybie wymiany: jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Są to produkty renomowanych marek: Cooper Vision i Johnson&Johnson. Okulary przeciwsłoneczne to propozycje od znanych marek i luksusowych domów mody, m.in. Prada, Versace, Oakley, Guess, Dolce&Gabbana, Puma, czy Dior. Wszystkie modele posiadają wysokiej jakości filtr UV. Dodatkowo, w każdym salonie optycznym Lynx Optique można skorzystać z usług optometrysty, który przeprowadzi badania wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych.