Soczewki kontaktowe a pływanie – czy można pływać w soczewkach?

Soczewki kontaktowe a pływanie – czy można pływać w soczewkach?

Strona główna / Ekspert radzi

Noszenie soczewek kontaktowych w niektórych okolicznościach może budzić wątpliwości. Osoby, które na co dzień zakładają soczewki kontaktowe lub chcą z nich skorzystać tylko w niektórych sytuacjach, zastanawiają się kiedy ich noszenie jest bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie oczu. Jedną z takich okoliczności jest pływanie.

Wiele organizacji, w tym Agencja ds. Żywności i Leków oraz Amerykańskie Towarzystwo Optometrii mówi, że do pływania nie powinno się zakładać soczewek kontaktowych, niezależnie od tego z jakiego akwenu chcemy skorzystać. Zarówno w morzu, jeziorze, basenie, jak i prysznicem, korzystanie z soczewek może mieć negatywny wpływ na nasze oczy. Jednakże pływanie, szczególnie przy dużej wadzie wzroku, bez jakiekolwiek korekcji może być niewygodne, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne. Czy da się zatem bez ryzyka pływać w soczewkach?

Dlaczego nie powinno się pływać w soczewkach?

Każda woda, nawet ta krystalicznie czysta, czy woda z kranu, zawiera w sobie wiele niewidocznych dla oka zagrożeń. W wodzie żyje wiele mikroorganizmów, które podczas kontaktu z gałką oczną mogą na niej pozostać i osiedlić się pod soczewce kontaktowej. O ile po pływaniu zdejmiemy soczewkę (i wyrzucimy do kosza) i przemyjemy oko kroplami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozbędziemy się większości zanieczyszczeń. Umycie soczewki w płynie do soczewek nie będzie w tym przypadku wystarczające. Założenie ponownie zabrudzonej soczewki może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia naszych oczu.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń, poza dyskomfortem i podrażnieniem oczu, jest akantoameba, pierwotniak powodujący zapalenie rogówki, a  czasem nawet ziarniakowe zapalenie mózgu. Ten rodzaj ameby występuje w glebie, powietrzu, a także w słonej i słodkiej wodzie. Objawami zakażenia akantoamebą są: uczucie ciała obcego pod powieką, zniekształcone i zamazane widzenie, łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło, zaczerwienienie oraz podrażnienie oczu. Zakażenie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty wzroku. Osoby, które na co dzień nie noszą soczewek kontaktowych nie muszą się obawiać akantoameby, ponieważ nawet jeśli dostanie się ona do oka, to jest szybko wypłukiwana. Dlatego jeśli potrzebujemy używać soczewek kontaktowych w wodzie, warto stosować do pływania jednodniowe soczewki kontaktowe, które nawet w przypadku kontaktu z pierwotniakiem, zostaną szybko zdjęte z oka.

Pływanie w soczewkach kontaktowych

Aby w dość bezpieczny sposób pływać w soczewkach kontaktowych, warto sięgnąć po soczewki kontaktowe jednodniowe. Są one jednorazowe co oznacza, że po wyjściu z wody możemy bez wyrzutów sumienia wyrzucić je do kosza, aby wkrótce sięgnąć po nowe. Po zdjęciu soczewek należy przepłukać oczy kroplami nawilżającymi, aby usunąć z powierzchni gałki ocznej wszelkie zanieczyszczenia i drobnoustroje.

Jeśli nie wyobrażamy sobie pływania bez soczewek lub ciągłego wymieniania soczewek na nowe, możemy postawić na specjalne gogle pływackie. Nie dopuszczą one do kontaktu oka i soczewki z zanieczyszczoną wodą. Takie rozwiązanie pozwoli nam na dobre i wyraźne widzenie oraz bezpieczne pływanie.

Higiena soczewek kontaktowych to podstawa

Niezależnie do tego, czy nosimy soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne, a także czy zakładamy je do pływania, musimy pamiętać o ich prawidłowej higienie. Soczewki kontaktowe powinny być przechowywane w specjalnym pudełku i czyszczone specjalistycznym płynem do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Nie należy przemywać soczewek wodą z kranu, alkoholem lub inną niededykowaną do tego celu substancją. Tylko użycie specjalistycznego płynu pozwoli na usunięcie niebezpiecznych drobnoustrojów. Warto pamiętać również, aby nie nakładać ponownie na oko soczewki, która zsunęła się podczas pływania.

Zawsze, zanim założymy lub zdejmiemy soczewkę, należy umyć ręce mydłem antybakteryjnym. Najlepszą metodą na czyszczenie soczewek jest technika „potrzyj i opłucz”. Oznacza to, że zdejmujemy soczewkę, nakładamy na nią płyn i pocieramy palcami, co pomaga w usunięciu wszelkich zanieczyszczeń. Należy stosować się do wszelkich zaleceń, jakie przekaże specjalista podczas zakupu soczewek kontaktowych. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, dyskomfort, czy ból oczu, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub specjalistą wykwalifikowanym w dziedzinie wzroku.