Soczewki kontaktowe a podróż samolotem

Soczewki kontaktowe a podróż samolotem

Strona główna / Ekspert radzi

Większości z nas trudno jest wyobrazić sobie życie, zawodowe oraz prywatne, bez podróży samolotem. Niektórzy korzystają z tego środka transportu sporadycznie, raz do roku udając się na wakacje, inni latają w celach biznesowych lub turystycznych nawet kilka razy w miesiącu. Osoby, które noszą na co dzień soczewki kontaktowe zastanawiają się, jak podróżować z soczewkami, co ze sobą zabrać, a także kiedy lepiej jest wybrać okulary korekcyjne zamiast szkieł kontaktowych. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących podróżowania samolotem w soczewkach kontaktowych.

Soczewki kontaktowe – co jest dostępne w sklepach optycznych?

Osoby z wadami wzroku, które decydują się na noszenie soczewek kontaktowych, mogą wybierać spośród kilku ich rodzajów. Pierwszy podział szkieł kontaktowych wynika z materiału, z jakiego zostały one wykonane. Najpopularniejsze i najwygodniejsze są soczewki kontaktowe z polimeru, inaczej nazywanego hydrożelem lub hydrożelem silikonowym, które po nawodnieniu stają się miękkie i elastyczne. W soczewkach hydrożelowych to woda odpowiedzialna jest za przepuszczalność tlenu. W szkłach silikonowo-hydrożelowych jest to silikon.

Drugi podział natomiast określa czas użytkowania soczewek kontaktowych. Najczęściej mamy do czynienia z soczewkami jednodniowymi, dwutygodniowymi oraz miesięcznymi. Soczewki jednodniowe są skierowanie głównie do osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, a z soczewek korzystają sporadycznie, do sportowców oraz tych, którzy nie chcą sobie zaprzątać głowy ich codzienną pielęgnacją. Soczewki jednodniowe zdejmujemy na koniec dnia i wyrzucamy do kosza, by następnym razem sięgnąć po nowe szkła.

Soczewki kontaktowe dwutygodniowe i miesięczne nosi się odpowiednio 14 i 30 dni. Jest to wygodna i przystępna cenowo opcja dla tych, którzy noszą szkła codziennie lub prawie codziennie. Tego typu soczewki wiążą się z dwoma istotnymi kwestiami. Pierwszą z nich jest codzienna, systematyczna pielęgnacja soczewek, czyli ich czyszczenie przed założeniem i po zdjęciu, a także przechowywanie w specjalnym pudełku oraz płynie do soczewek. Ważnym jest, aby regularnie usuwać ze soczewek zabrudzenia i osady białkowe, które mogą wywoływać podrażnienia oraz infekcje oczu. Druga kwestia wiąże się z pilnowaniem terminu ważności soczewek. Nigdy nie należy nosić soczewek kontaktowych dłużej niż zaleca producent. Soczewki dwutygodniowe wymieniamy na nowe po 14 dniach od otwarcia oryginalnego opakowania, a miesięczne – po 30.

Podróżowanie w soczewkach kontaktowych

Wybierając się w podróż w soczewkach kontaktowych, niezależnie od środka transportu, trzeba pamiętać o wszystkich akcesoriach oraz zapasowych soczewkach kontaktowych. Zawsze powinniśmy mieć ze sobą pudełko na soczewki, płyn do soczewek oraz nawilżające krople do oczu. Warto zabrać ze sobą dodatkowe soczewki, w przypadku dwutygodniowych i miesięcznych – minimum jedną parę, a w przypadku jednodniowych – kilka par. Soczewki mogą mieć kontakt z wodą, ulec uszkodzeniu (rysy, uszkodzone brzegi, zmiana kształtu) co wymaga ich natychmiastowej zmiany lub po prostu możemy je zgubić.

Podróże samolotem w soczewkach kontaktowych różnią się od tych realizowanych innymi środkami transportu z kilku powodów. W samolotach jest suche powietrze, a możliwości spakowania bagażu ograniczone. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą na swobodne i bezpieczne latanie samolotem w soczewkach kontaktowych.

Klimatyzacja i suche powietrze

Każdy, kto choć raz leciał samolotem w soczewkach kontaktowych, miał problem z suchym powietrzem. Wilgotność powietrza na pokładzie samolotu spada nawet do 20%, dla porównania w standardowych warunkach jest to 40-50%. W takiej sytuacji wysuszają się zarówno oczy, jak i soczewki, co powoduje spory dyskomfort. Soczewki delikatnie kurczą się, przez co mogą odklejać się od oczu. Daje to wrażenie zamglonego widzenia oraz uczucie, że soczewka może wypaść z oka. Aby temu zapobiec, warto mieć ze sobą krople nawilżające do oczu.

W przypadku 1-2 godzinnych lotów możemy nie doświadczyć problemu suchych oczu, jednak przy dłuższych podróżach jest spora szansa, że się on pojawi. Warto wtedy mieć ze sobą pudełko na soczewki i płyn do soczewek, żeby choć na chwilę zdjąć soczewki, nawilżyć je i założyć ponownie. Planując dłuższy lot lub lot nocny warto pamiętać, że nie można spać, a nawet drzemać w soczewkach. Jeśli zdarza nam się spać w samolocie, należy wcześniej zdjąć soczewki lub od razu zdecydować się na podróż w okularach korekcyjnych.

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

W transporcie lotniczym istnieją ograniczenia odnośnie bagażu podręcznego. Poza limitem wielkości i wagi walizki, są restrykcje dotyczące ilości przewożonych płynów. Nie ma zakazu przewożenia produktów do pielęgnacji soczewek, ale wszelkie płyny muszą być w opakowaniach mniejszych niż 100ml. Warto zatem zakupić na podróż płyn do soczewek oraz krople do oczu w mniejszych opakowaniach. Co więcej, wszystkie akcesoria do soczewek należy mieć przy sobie, w bagażu podręcznym. Nigdy nie wiemy kiedy pojawi się potrzeba nawilżenia oczu, czy zdjęcia soczewek. W bagażu rejestrowanym możemy mieć natomiast zapasowe akcesoria oraz dodatkowe opakowania soczewek.

Jeśli podróżujemy wyłącznie z bagażem podręcznym i nie możemy sobie pozwolić na wzięcie zapasowych płynów, warto wybrać soczewki jednodniowe. Nie ma ograniczeń co do ich ilości w bagażu podręcznym, nie wymagają one zabierania ze sobą pudełka oraz płynu do soczewek. Sprawdzą się idealnie, szczególnie w długiej podróży. Soczewki jednodniowe to dobry wybór w podróży do miejsc, gdzie woda kranowa nie nadaje się do spożycia lub w takiej, gdzie ograniczone są możliwości dbania o higienę soczewek.

Niektóre plastikowe butelki, z powodu ciśnienia w kabinach samolotów, mogą przeciekać. Aby uniknąć zalania bagażu warto zamknąć butelkę z płynem do soczewek i z kroplami do oczu w szczelnej, plastikowej torebce strunowej.

Soczewki kontaktowe w podróży – o czym trzeba pamiętać?

Jadąc na wakacje należy pamiętać, aby unikać słońca i wody w soczewkach kontaktowych. Niektóre szkła kontaktowe są wyposażone w dodatkowy filtr promieniowania UV, niemniej jednak należy mieć również ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które dodatkowo ochronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. W soczewkach kontaktowych nie należy pływać i się kąpać. Nie mogą mieć one kontaktu ani z wodą kranową, ani basenową czy morską. W wodzie obecne są mikroorganizmy, które osiadają na soczewkach, w konsekwencji wywołując podrażnienie, zaczerwienienie, a nawet infekcje oczu. Soczewki, które miały kontakt z wodą, powinny być niezwłocznie zdjęte, wyrzucone do kosza i wymienione na nowe.

Niezwykle istotna jest codzienna pielęgnacja soczewek, o której nie możemy zapominać również w podroży. Soczewki trzeba czyścić, przechowywać w specjalnym pudełku na soczewki, a także wymieniać na nowe, gdy minie ich termin ważności. Pamiętając o tych kilku zasadach będziemy cieszyć się wyraźnym widzeniem oraz zdrowiem oczu.