Soczewki kontaktowe dla dzieci – czy to dobre rozwiązanie?

Soczewki kontaktowe dla dzieci – czy to dobre rozwiązanie?

Strona główna / Ekspert radzi

W przypadku wystąpienia wad wzroku należy zaufać lekarzowi i wprowadzić zalecaną przez niego korekcję, nawet u najmłodszych dzieci, jeśli zajdzie taka potrzeba. Rodzice często zastanawiają się od ilu lat pociechy mogą nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Czy noszenie przez dzieci soczewek jest zdrowe? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Soczewki kontaktowe – ratunek dla oczu

Dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe od najmłodszych lat. Nierzadko zdarza się, że specjalistyczne soczewki zakłada się nawet niemowlakom w przypadku różnych wad wzroku , jak również chorób okulistycznych, takich jak zaćma wrodzona. Co więcej, soczewki mogą być wykorzystywane jako opatrunek medyczny, czy jako sposób na korygowanie różnowzroczności i wysokich wad wzroku, tym samym umożliwiając prawidłowy rozwój widzenia.

To wszystko jest możliwe dzięki temu, że soczewki zapewniają naturalny obraz przedmiotów, dając bardzo dobre warunki do prawidłowego rozwoju funkcji wzrokowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dzieci, które mimo tego, że niejednokrotnie potrafią aplikować sobie soczewki kontaktowe to jednak rodzice lub opiekunowie powinni dbać o zakładanie, zdejmowanie oraz pielęgnację soczewek. Warto od najmłodszych lat uczyć pociechy higieny noszenia soczewek kontaktowych, przypominać o konieczności mycia rąk za każdym razem, gdy chcemy ich dotknąć.

Bezpieczeństwo noszenia soczewek przez dzieci

Aby noszenie soczewek kontaktowych było bezpieczne, należy przede wszystkim dbać o odpowiednią pielęgnację i regularne kontrole u specjalisty.  W przypadku niektórych typów soczewek ważne jest codzienne mycie zarówno samych soczewek, jak i pudełka, w których są przechowywane. Soczewek nie można nosić dłużej niż jest to zalecane, tzn. soczewki miesięczne nosimy przez miesiąc od otwarcia oryginalnego opakowania i ani dnia dłużej. Soczewki wymieniamy na nowe również wtedy, gdy tylko zauważymy na nich uszkodzenia – odkształcenia, rysy, czy nierówne brzegi.

Soczewki, gdy nie są noszone, powinny być przechowywane w specjalistycznym płynie, w pudełku na soczewki (wymienianym każdorazowo przy zakupie nowego płynu , bądź zgodnie z informacji na ulotce.). Takie akcesoria są obecnie łatwo dostępne, ponieważ możemy je kupić w każdym salonie optycznym, ale również w drogeriach. Soczewki powinny być zawsze dobierane przez specjalistę i noszone zgodnie z jego zaleceniami.

Zarówno rodzice, jak i dzieci, powinni pamiętać, że stosowanie każdego wyrobu medycznego, jakim są również soczewki kontaktowe, może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań. W przypadku soczewek kontaktowych istnieje nieco większe ryzyko wystąpienia infekcji oczu, których nie wolno bagatelizować. Istotnym jest również to, aby nigdy nie spać w soczewkach, które nie są przeznaczone do stosowania na noc lub do noszenia 24h na dobę.

Soczewki kontaktowe dla dzieci – od ilu lat?

Tak naprawdę nie ma granic wiekowych, które dotyczyłyby noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci. Wszystko zależy od powodu ich stosowania, wady wzroku, zaleceń lekarza i samego dziecka. Nie każde dziecko będzie gotowe na codzienne zakładanie soczewek, które bądź co bądź wiąże się z dotykaniem gałki ocznej. Jednocześnie – rodzice mogą być bardziej przekonani do noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Stając przed wyborem: okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe dla dziecka, zawsze warto wziąć pod uwagę opinię samej pociechy. Nierzadko noszenie soczewek zamiast okularów będzie miało pozytywny wpływ na samoocenę. Jeśli dziecko, w obawie przed opinią rówieśników, nie będzie chciało nosić oprawek, prawdopodobnie po wejściu do szkoły schowa je do plecaka. W takim przypadku znacznie lepszym wyborem będą soczewki kontaktowe.

Jakie soczewki kontaktowe dla dziecka?

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych, a ich ostateczny wybór zależy od korygowanej wady wzroku i od decyzji specjalisty. Poza sposobem działania, produkty te różnią się od siebie okresem stosowania, materiałem i ceną. Najbardziej popularne są soczewki miękkie. Łatwo się je zakłada i szybko dopasowują się do kształtu oka. Miękkie soczewki kontaktowe bardzo dobrze sprawdzają się przy krótkowzroczności.

Twarde soczewki kontaktowe stosowane są w przypadku bardziej skomplikowanych wad wzroku, na przykład stożka rogówki. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu, co zmniejsza ryzyko infekcji.

Zalety soczewek kontaktowych dla dzieci

Noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci ma wiele zalet. Przede wszystkim są one wygodne podczas aktywności fizycznej i uprawiania sportów. Nie spadają, nie brudzą się, nie ma obaw, że ulegną zniszczeniu podczas zabaw, co może przydarzyć się przy noszeniu okularów. Można je nosić z okularami przeciwsłonecznymi, czy goglami narciarskimi. Soczewki kontaktowe nie wpływają na wygląd dziecka, a tym samym na jego samoocenę. Dziecko ma wrażenie naturalnego, dobrego widzenia, w ciągu dnia może zapomnieć o swojej wadzie wzroku. Soczewki nie zmieniają widzianego obrazu, niezależnie od kąta patrzenia.

Rodzice zastanawiają się również czy kolorowe soczewki dla dzieci są bezpiecznie. Dzieci często lubią eksperymentować ze swoim wyglądem zewnętrznym, podążać za trendami, czy po prostu założyć ciekawe soczewki kontaktowe na imprezę. O ile zachowana będzie higiena noszenia i odpowiednia pielęgnacja soczewek, można pozwolić dziecku na okazjonalne noszenie soczewek kolorowych, choć jakość widzenia w nich może okazać się gorsza niż w soczewkach tradycyjnych. Ważnym jest, aby zawsze kupować soczewki kontaktowe w profesjonalnym salonie optycznym, stacjonarnym lub internetowym.