Soczewki kontaktowe na wakacjach – co zabrać w podróż?

Soczewki kontaktowe na wakacjach – co zabrać w podróż?

Strona główna / Ekspert radzi

Soczewki kontaktowe to z pewnością idealny wybór na czas wakacji dla każdego okularnika. Są wygodne, niewidoczne, zapewniają wyraźne widzenie, a także można je nosić w parze z ulubio-nymi okularami przeciwsłonecznymi. Nic zatem dziwnego w tym, że co roku wielu okularników na okres ciepłych letnich miesięcy odkłada okulary korekcyjne do etui i tak chętnie sięga po soczewki kontaktowe. Które szkła kontaktowe wybrać na wakacje i o czym nie można zapomnieć? Przed-stawiamy poniżej.

Soczewki kontaktowe na wakacje – które wybrać?

W ofertach salonów optycznych, takich jak Lynx Optique, znajdziemy kilka typów soczewek kon-taktowych: soczewki jednodniowe, soczewki dwutygodniowe i soczewki miesięczne. To, na które z nich postawimy latem, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Każde z nich mają wiele zalet i przynoszą użytkownikowi korzyści, pod warunkiem, że regularnie o nie dbamy. W soczew-kach można uprawiać sporty (poza pływaniem), wygodnie się opalać, czytać, czy nosić okulary przeciwsłoneczne.
Soczewki jednodniowe będą dobrym wyborem dla tych, którzy chcą z nich korzystać przez okre-ślony czas podczas urlopu, na przykład przez tydzień. Jest to też opcja dla tych, którzy nie chcą sobie zaprzątać głowy codzienną higieną soczewek i pamiętaniem o niej. Każda soczewka jest bo-wiem zapakowana oddzielnie, w niewielkim pojemniczku ze specjalnym płynem. Na koniec dnia nie musimy pamiętać o myciu soczewek. Wyrzucamy je do kosza, by kolejnego dnia sięgnąć po nowe opakowanie. Jest to bardzo higieniczne rozwiązanie, szczególnie gdy spędzamy wakacje w specyficznych warunkach, na przykład pod namiotem.
Soczewki dwutygodniowe i miesięczne są przeznaczone dla osób, które chcą odstawić okulary korekcyjne na dłuższy czas. Zapewnią komfortowe i wyraźne widzenie przez odpowiednio 14 i 30 dni. Należy pamiętać, aby nie nosić soczewek kontaktowych po terminie ważności, czyli dłużej niż jest to zalecane przez producenta. Do określenia terminu wymiany soczewek na nowe liczymy dni od momentu otwarcia oryginalnego opakowania. Nie jest to natomiast suma dni, w jakie soczewki nosiliśmy. W przypadku soczewek miesięcznych i dwutygodniowych niezwykle istotna jest higiena oraz ich pielęgnacja. Soczewki zawsze zdejmujemy na noc. Gdy ich nie nosimy, umieszczamy je w specjalnym pudełku na soczewki, zanurzone w płynie do soczewek. Do każdego zakładania i zdejmowania soczewek myjemy ręce mydłem antybakteryjnym i suszymy czystym ręcznikiem. Wybierając soczewki warto postawić na te wyposażone w filtr UV.

Soczewki w podróży – rady i niezbędne akcesoria

Każdy, kto chce nosić soczewki kontaktowe na wakacjach, z dala od domu, powinien mieć ze sobą opakowania zapasowe. W przypadku soczewek jednodniowych warto mieć kilka par więcej, a jeśli wybraliśmy soczewki dwutygodniowe lub miesięczne – minimum jedną parę zapasową. Na wypa-dek zgubienia lub zniszczenia soczewki nie musimy się martwić o zakup nowych, czy konieczność noszenia okularów korekcyjnych do końca wakacji. Co więcej, nawet nosząc codziennie soczewki kontaktowe, nie powinniśmy wyjeżdżać bez okularów korekcyjnych. Na wakacjach mogą nas spo-tkać różne sytuacje, od zgubienia soczewek, po infekcje oka, które uniemożliwią ich noszenie. Dlatego też zawsze trzeba mieć ze sobą okulary korekcyjne.
W podróż wakacyjną powinniśmy zabrać kilka kluczowych akcesoriów niezbędnych przy nosze-niu soczewek kontaktowych, o ile nie zdecydowaliśmy się na soczewki jednodniowe. Jest to pu-dełko na soczewki, płyn do soczewek oraz krople do oczu. Te trzy rzeczy powinniśmy mieć zaw-sze przy sobie, w bagażu podręcznym, ponieważ nigdy nie mamy pewności kiedy nam się przyda-dzą. Chowając akcesoria do soczewek do bagażu rejestrowanego czy na dno walizki, nie będziemy mieć do nich dostępu. Czasami zdarza się również, że na lotnisku dochodzi do zagubienia bagażu. W ten sposób możemy zostać nawet na kilka dni bez przedmiotów niezbędnych do noszenia so-czewek kontaktowych. Ważnym jest również, aby mieć ze sobą zapasowe pudełko na soczewki. Jest to wyrób plastikowy, który pod wpływem nacisku lub upadku może ulec uszkodzeniu.

Wybierając się na wakacje samolotem pamiętajmy, że akcesoria do soczewek możemy przewozić w bagażu podręcznym, o ile wielkość pojemników z płynem nie przekracza 100 ml. Wiele reno-mowanych firm produkujących płyny do soczewek oferuje te w wersji turystycznej, czyli właśnie w opakowaniach akceptowanych w lotniskowych bagażach podręcznych.
Osoby noszące soczewki kontaktowe, które wybierają się w podróż samolotem, zadają sobie pyta-nie czy założenie soczewek na czas lotu to dobry pomysł. To zależy – od długości podróży i od nas samych. Powietrze w samolocie jest suche. Z tego powodu oczy mają tendencję do przesuszania się, a co za tym idzie – wysuszają się również soczewki. W takiej sytuacji soczewki nie mogą z powodzeniem pełnić swojej roli. Obraz przez nie widziany staje się zamglony, a niektórzy mówią, że mają wrażenie wypadającej z oka soczewki. W związku z tym, jeśli planujemy długi lot, w tym również lot nocny, lub nasze oczy mają skłonność do przesuszania, lepszym wyborem na czas po-dróży samolotem będą okulary korekcyjne.

Czego nie można robić w soczewkach kontaktowych?

Wybierając się na beztroskie wakacje warto pamiętać, że nie wszystkie aktywności możemy robić w soczewkach kontaktowych. W szkłach kontaktowych nie należy pływać, nurkować oraz korzy-stać z sauny. Kontakt soczewki z wodą powoduje, że osiadają na niej drobnoustroje i mikroorganizmy obecne w wodzie. Te zaś mogą doprowadzić do powstania infekcji, które nieleczone będą miały wpływ na nasze zdrowie. W związku z tym do pływania, nurkowania i korzystania z sauny należy zdjąć soczewki, a założyć ponownie dopiero po skończonej aktywności. Jeśli jednak zdarzy się tak, że nasze soczewki będą miały kontakt z wodą, należy je niezwłocznie zdjąć, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, wyrzucić, a na oczy założyć nową parę. Możliwość kontaktu soczewek z wodą to jeden z powodów, dla których warto mieć ze sobą zapas nowych szkieł kontaktowych.

Soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne, a także zestawy niezbędnych akcesoriów, dostępne są w ofercie salonów optycznych oraz sklepu internetowego Lynx Optique. Proponujemy naszym klientom soczewki renomowanych producentów, m.in. Johnson&Johnson czy Cooper Vision. W szerokim asortymencie dostępne są również płyny do soczewek, pudełka oraz krople do oczu. Doświadczony zespół Lynx Optique zawsze chętnie podpowie jakie soczewki oraz akcesoria wybrać, aby cieszyć się wyraźnym widzeniem, komfortem i zdrowiem oczu przez całe wakacje.