Szkła progresywne

Szkła progresywne

Strona główna / Ekspert radzi

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia to proces związany z osłabieniem widzenia, który pojawia się z wiekiem. Jest wynikiem stopniowego zmniejszania się zdolności akomodacyjnych oka, którego pierwsze symptomy zaczynamy odczuwać po czterdziestym roku życia. W konsekwencji wpływa na jakość widzenia i życia pacjentów. Prawidłowo skorygowana prezbiopia nie jest uciążliwa, jednak brak korekcji skutkuje problemami z wykonywaniem czynności w bliży, spowodowanymi złym widzeniem.

Moment pojawienia się problemów i tempo zachodzących zmian różni się, w zależności od pacjenta. Osoby, które często wykonują czynności w bliży, szybciej zauważą symptomy prezbiopii. Praca w bliży i odległościach pośrednich staje się coraz ważniejsza we wszystkich wysoce rozwiniętych społecznościach, dlatego też prezbiopia jest problemem dużej wagi, zarówno w aspekcie klinicznym, jak i społecznym.

Skorygowana prezbiopia sprawia, że pacjent nie odczuwa znaczących niedogodności.

Objawy prezbiopii


Pierwszym objawem jest konieczność odsunięcia czytanego tekstu oraz szybsze zmęczenie podczas pracy z bliska. Prezbiopia najczęściej zaczyna się około 40. roku życia, trochę później u krótkowidzów. Prezbiop, ze względu na słabszą akomodację, potrzebuje innej korekcji do dali i do bliży. Jeśli do dali nie używamy okularów, do czytania zakładamy okulary z korekcją dodatnią; jeśli do dali nosimy „plusy”, do czytania będzie potrzebny większy „plus”, natomiast jeśli do dali używamy „minusów”, zaczynają one przeszkadzać przy czytaniu, więc zdejmujemy okulary, a w tym wypadku najbardziej optymalną korekcją do bliży będzie mniejszy „minus”.

Dlaczego warto używać okularów (szkieł) progresywnych?


Perspektywa używania dwóch par okularów, ich ciągłej zmiany, wydaje się niewygodna. Dlatego najwygodniejszym, a jednocześnie najbardziej estetycznym i najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem dla prezbiopów są okulary (szkła) progresywne. Dzięki nim nadal używamy tylko jednych okularów, w których widzimy wyraźnie od dali, poprzez odległości pośrednie, do małej odległości czytania. Osoby postronne nie zauważą więc, że mamy już słabszą akomodację – progresy sprawiają, że ciągle wyglądamy bardzo młodo. W okularach progresywnych możemy natychmiastowo i bez wysiłku wyostrzyć obraz na dowolną odległość. Wizualnie takie okulary nie odbiegają od standardowych – dzięki płynnej zmianie mocy nie widać, że potrzebujemy wsparcia w korekcji do czytania.

Lynx Optique wybrał Essilora


Pierwszym na świecie producentem soczewek progresywnych był Essilor i nadal soczewki Varilux są jednymi z najlepszych na rynku optycznym. Tylko Essilor dostosował konstrukcję soczewki progresywnej do aktualnego stylu życia – osób pracujących przy komputerze. Soczewka Varilux X-Design oraz Varilux Xclusive zapewnia komfortowe, nawet wielogodzinne widzenie na odległości pośrednie i bliskie (m. in. praca biurowa). Jest to obecnie najbardziej zaawansowana, najlepsza uniwersalna soczewka progresywna, która do przeprowadzenia pomiarów wymaga specjalistycznego sprzętu. Dla maksymalnej jakości widzenia mierzymy specyficzne parametry, np. położenie środka obrotu gałki ocznej. Z kolei tradycyjna soczewka Varilux Comfort 3.0 świetnie sprawdza się u osób, które dużo czytają. W każdej soczewce progresywnej Varilux możemy zastosować dodatkowe, indywidualne parametry, dzięki czemu widzenie w okularach progresywnych będzie jeszcze bardziej precyzyjne.

Rodzina soczewek Varilux

Lynx Optique specjalistą w dziedzinie okularów progresywnych


Zapraszamy do salonów Lynx Optique, w których nasi specjaliści dobiorą najbardziej optymalną konstrukcję progresywną z uwzględnieniem potrzeb wzrokowych i oczekiwań Klienta, wykonają profesjonalne badanie wzroku, precyzyjne pomiary za pomocą najnowszych urządzeń pomiarowych oraz wyjaśnią, w jaki sposób najbardziej efektywnie korzystać z okularów progresywnych. Ponieważ jesteśmy pewni wysokiej jakości i skuteczności takiej korekcji, oferujemy na soczewki progresywne 3-miesięczną gwarancję adaptacji.
Dobrze dobrane okulary progresywne są kluczem do komfortowego widzenia. Jest to najwygodniejsza forma korekcji prezbiopii, dzięki której nasze oczy na nowo odzyskują młodość.

Okulary biurowe


Okulary z korekcją do czytania są przeznaczone do wykonywania czynności z bliska tj. do 40 cm (np. czytanie, pisanie). Użytkownicy takich okularów wiedzą, że do pracy w pośrednich odległościach (tj. np. komputer) te okulary mogą już nie wystarczać. Przy komputerze pracujemy zazwyczaj w odległościach od 40 cm do 70 cm i noszenie nieodpowiednich do warunków pracy okularów korekcyjnych może powodować m.in. szybsze zmęczenie wzroku, zmniejszenie wydajności pracy, bóle głowy, bóle szyi, łzawienie oczu. Używanie samych okularów do czytania może być kłopotliwe podczas codziennych czynności np. gdy coś czytamy i chcemy spojrzeć na osobę siedzącą naprzeciw. Wówczas, aby ostro i wyraźnie widzieć osobę z naprzeciwka, może zaistnieć potrzeba zdjęcia okularów. Jest to o tyle kłopotliwe, że przy częstej zmianie odległości patrzenia, zaistnieje potrzeba ciągłego zdejmowania i zakładania okularów. W takich sytuacjach niektórzy opuszczają okulary na czubek nosa i aby zobaczyć osobę, podnoszą mocno oczy, co wiąże się z uciskiem okularów na nos, niewłaściwym ułożeniem głowy, szyi i oczu. Zachowania takie jak: nadmierne pochylanie się, odsuwanie się, przybliżanie komputera, powiększanie czcionki, które mają na celu uzyskanie ostrego widzenia np. komputera, również przyczyniają się do szybszej eksploatacji wzroku i utrwalania niewłaściwej postawy ciała.

Okulary, które umożliwiają komfortowe czytanie, pisanie wraz z ostrym widzeniem laptopa, komputera i przedmiotów/osób znajdujących się w pomieszczeniu, to okulary biurowe firmy Essilor – Varilux Digitime. To zaawansowane technologicznie soczewki stworzone specjalnie dla prezbiopów często posługujących się urządzeniami cyfrowymi: smartfonami, tabletami, komputerami. Uwzględniają nową odległość pracy z bliska podczas używania smartfonu – odległość ultrabliską, przy której patrzenie w zwykłych okularach wymaga dużego wysiłku i powoduje zmęczenie.
Dzięki Varilux Digitime korzystanie ze smartfona z bliskiej odległości będzie bardziej komfortowe.

Okulary biurowe nie zastąpią okularów progresywnych, lecz będą ich doskonałym uzupełnieniem. Okulary progresywne zapewniają wyraźne widzenie na każdą odległość, natomiast w okularach biurowych nie jest możliwe widzenie dali, jednakże pole widzenia przedmiotów położonych blisko (do ok. 2 metrów) może być szersze niż w okularach progresywnych.