Tanie kontra drogie soczewki kontaktowe – od czego zależy ich cena?

Tanie kontra drogie soczewki kontaktowe – od czego zależy ich cena?

Strona główna / Ekspert radzi

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Nie parują, można je nosić razem z okularami przeciwsłonecznymi, a podczas aktywności nie zsuwają się z nosa. Nic zatem dziwnego, że soczewki kontaktowe mają tak wielu zwolenników. Osoby wymagające korekcji wady wzroku coraz częściej korzystają z obu metod, zamiennie nosząc soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne. Gdzie najlepiej kupować soczewki kontaktowe i od czego zależy ich cena?

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe dają większą swobodę niż okulary, a także nie zmieniają wyglądu. Już w kilka sekund po założeniu soczewek, możemy zapomnieć o towarzyszącej nam wadzie wzroku i cieszyć się wyraźnym widzeniem. Można z nich korzystać w bezpieczny sposób na plaży, w podróży, czy podczas uprawiania sportów. W salonach optycznych znajdziemy kilka typów soczewek kontaktowych. Główny podział wskazuje na twarde i miękkie soczewki kontaktowe. Te pierwsze stosowane są w przypadku skomplikowanych wad wzroku, a także w leczeniu niektórych chorób, na przykład w korygowaniu stożka rogówki. Takie soczewki produkowane są indywidualnie dla każdego pacjenta.

Miękkie soczewki kontaktowe wykonywane są z bardziej elastycznych materiałów, przez co mogą z łatwością dopasować się do oka użytkownika. Ten typ soczewek dzieli się dalej ze względu na długość noszenia oraz rodzaj korygowanej wady. Najbardziej popularne są soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. W zależności od korygowanej wady wyróżniamy soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne.

Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne nosi się odpowiednio przez 1, 14 oraz 30 dni. Istotnym jest, aby nie zakładać soczewek po upływie czasu wskazanego przez producenta. Po terminie ważności soczewki tracą swoje właściwości powodując dyskomfort i infekcje oczu, a widzenie jest znacznie mniej wyraźne. Soczewki sferyczne służą do korygowania krótkowzroczności i nadwzroczności. Soczewki toryczne są odpowiednie dla osób z astygmatyzmem, a soczewki multifokalne przeznaczone są dla osób z prezbiopią.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Noszenie soczewek kontaktowych wymaga systematycznego dbania o nie i odpowiedniej pielęgnacji. Wyjątkiem są jednodniowe soczewki kontaktowe, które wyrzucamy po jednokrotnym użyciu, by następnego dnia sięgnąć po nową parę. Soczewki wielokrotnego użytku, jakimi są soczewki dwutygodniowe i miesięczne, muszą być codzienne czyszczone oraz przechowywane w odpowiednim pojemniku. Soczewki, przed założeniem i po zdjęciu, trzeba myć z wykorzystaniem specjalistycznego płynu do soczewek. Do ich pielęgnacji nie należy stosować wody i innych substancji nieprzeznaczonych do tej czynności. Gdy nie nosimy soczewek, powinny być one umieszczone w pudełku na soczewki, w pełni zanurzone w płynie. Tylko regularnie stosowana pielęgnacja sprawi, że soczewki będą komfortowe w noszeniu i bezpieczne dla oczu.

Cena soczewek –  od czego zależy?

Kupując soczewki kontaktowe możemy zauważyć różnice w cenie. Niektóre rodzaje soczewek są tańsze, inne droższe – od czego to zależy? W głównej mierze od naszej wady wzroku i typu soczewek, jaki będziemy nosić. Soczewki kontaktowe sferyczne przeważnie są tańsze od torycznych i multifokalnych, ponieważ ich wyprodukowanie jest łatwiejsze. Soczewki dla osób z astygmatyzmem lub prezbiopią są droższe, co jest konsekwencją ich skomplikowanej budowy.

Soczewki wielokrotnego użytku, w tym soczewki miesięczne i dwutygodniowe, są tańsze niż jednodniowe soczewki kontaktowe, ale przy korzystaniu z nich trzeba pamiętać o konieczności zakupu płynów do soczewek i pojemników. Soczewki miesięczne są z pewnością bardziej ekonomiczne, ale wymagają regularnej pielęgnacji. Cena soczewek będzie zależała również od samego producenta i zastosowanych przez niego materiałów (soczewki hydrożelowe vs. soczewki silikonowo-hydrożelowe).

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe sferyczne to najpopularniejszy, a jednocześnie najtańszy typ soczewek. Charakteryzują się one elastycznością, nieskomplikowaną budową, a także łatwością w dopasowaniu do potrzeb. Soczewki sferyczne miesięczne to koszt między 35 a 100 zł (opakowanie zawierające 6 szt.), w zależności od producenta i miejsca zakupu. Za soczewki roczne zapłacimy około 160 zł (1 szt.), a za dwutygodniowe 45-60 zł (opakowanie 6 szt.). Najdroższą opcją są soczewki sferyczne jednodniowe, gdzie za opakowanie zawierające 30 sztuk soczewek zapłacimy do 120 zł.

W dużej liczbie przypadków konieczne jest zakupienie dwóch opakowań soczewek o różnej mocy i parametrach na lewe i prawe oko. Nie często zdarza się tak, że możemy nosić te same soczewki na obu oczach. Tym samym musimy kupować dwa opakowania soczewek, na lewe i prawe oko. Warto pamiętać, aby kupować soczewki wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Najlepszym źródłem wysokiej jakości soczewek kontaktowych są profesjonalne salony optyczne. Nie dajmy się zwieść niskiej cenie w niesprawdzonych sklepach internetowych, czy w drogeriach. Bardzo często w parze z niską ceną będzie szła niższa jakość soczewek, co może mieć negatywny wpływ na komfort noszenia, a nawet zdrowie naszych oczu.

Miesięczne soczewki kontaktowe toryczne, przeznaczone dla osób z astygmatyzmem, to koszt między 90 a 150 zł za opakowanie zawierające 6 szt. Za soczewki miesięczne multifokalne zapłacimy 60-190 zł za opakowanie zawierające 3 sztuki. Ze względu na swoją budowę, a także umożliwienie wyraźnego widzenia w bliży i dali, soczewki multifokalne są najdroższym typem soczewek.

Soczewki kontaktowe w Lynx Optique

W salonach optycznych i sklepie internetowym Lynx Optique dostępna jest szeroka gama soczewek kontaktowych. W asortymencie znajdują się soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Oferujemy soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne. Proponowane soczewki kontaktowe pochodzą od renomowanych producentów, takich jak Cooper Vision i Johnson&Johnson.

Wśród produktów Cooper Vision znajdziemy soczewki marki Diament: sferyczne jednodniowe, sferyczne miesięczne, toryczne jednodniowe oraz toryczne miesięczne. Biofinity Multifocal i My Day Multifocal to soczewki przeznaczone dla osób ze starczowzrocznością, poszukujących odpowiednio soczewek miesięcznych i jednodniowych. Gama produktów Acuvue® od Johnson&Johnson to szeroki wybór soczewek o różnych właściwościach. W ofercie znajdziemy soczewki z serii Acuvue® Moist, Acuvue® 2 oraz Acuvue® Oasis. Wśród nich są soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne, w opcji jednodniowej, dwutygodniowej oraz miesięcznej.

Lynx Optique to nie tylko soczewki kontaktowe, ale również duży wybór akcesoriów, które są niezbędne podczas noszenia soczewek. W asortymencie sklepu znajdują się wysokiej jakości płyny do soczewek, pojemniki na soczewki oraz krople do oczu, które każdy użytkownik soczewek powinien mieć zawsze przy sobie. W doborze najlepszych soczewek i akcesoriów pomogą doświadczeni optometryści, obecni w każdym salonie stacjonarnym Lynx Optique w Polsce. Zakupy w naszym salonie to wygoda, bezpieczeństwo i przyjemna atmosfera.