Typy szkieł przeciwsłonecznych

Typy szkieł przeciwsłonecznych

Strona główna / Ekspert radzi

Sezon wiosenny już się rozpoczął, letni zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nimi słoneczne dni, wakacje i czas spędzany na świeżym powietrzu. Jest to idealny moment, aby wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne na nadchodzący sezon. W salonach stacjonarnych i sklepie internetowym Lynx Optique oferujemy szeroką gamę okularów przeciwsłonecznych, a wśród nich ponadczasowe klasyki i propozycje z najnowszych kolekcji popularnych projektantów mody. W asortymencie znajdują się propozycje takich marek, jak: Carrera, Dior, Armani, Dolce&Gabbana, Versace, Chanel, czy Prada.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest zastosowanie w szkłach wysokiej jakości filtru UV. Tylko taki filtr (UV400) ochroni nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Kolejną kwestią jest jakość materiałów i precyzja wykonania oprawek. Wysokiej klasy tworzywo do produkcji okularów, acetat, czy metal, nie będą tanie, ale z pewnością warte są swojej ceny. Nie warto zatem sięgać po najtańsze akcesoria z Internetu, czy z bazarów, ponieważ nie tylko nie będą one chronić przed słońcem, ale również mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu ze względu na niską jakość wykorzystanych materiałów.

To, co rzuca się w oczy przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, to sposób i intensywność zaciemniania szkieł okularowych. Warto wiedzieć, że wyróżnia się 4 kategorie przepuszczalności promieni słonecznych w tego typu okularach:

  • Kategoria 0 – od 80% do 100%, bardzo niska ochrona
  • Kategoria 1 – od 43% do 80%, niska ochrona
  • Kategoria 2 – od 18% do 43%, ochrona wystarczająca przy krótkim przebywaniu na powietrzu
  • Kategoria 3 – od 8% do 18%, dobra ochrona na co dzień, w słoneczne dni
  • Kategoria 4 – od 3% do 8%, do noszenia zimą w górach, przy każdej długotrwałej ekspozycji na słońce, nie wolno prowadzić w nich samochodu

Szkła okularów przeciwsłonecznych dostępne są w różnych kolorach i wariantach, wyposażone w dodatkowe powłoki chroniące oczy przez działaniem promieni słonecznych.

Kolory szkieł okularów przeciwsłonecznych

Wybierając idealne okulary przeciwsłoneczne na sezon wiosna/lato 2022 warto wiedzieć, że kolor ich szkieł to nie jest jedynie kwestia estetyczna. Wielu użytkowników wybiera okulary po ich barwie, nic w tym dziwnego – chcemy, aby okulary pasowały do naszego wyglądu, osobowości i codziennych stylizacji. Każdy kolor szkieł okularowych pełni jednak swoją specyficzną funkcję.

Szkła brązowe

Ten typ szkieł przeciwsłonecznych najlepiej zatrzymuje niebieskie światło, odpowiadające za największe olśnienie. Poprawia kontrast kolorów, głębię ostrości, a także pozwala oczom odpocząć. Brązowe okulary przeciwsłoneczne polecane są osobom o wrażliwych oczach. Idealnie sprawdzą się podczas mocnego słońca, przy odpoczynku na plaży, czy w czasie górskich wędrówek.

Szkła szare

Szare soczewki przeciwsłoneczne bardzo dobrze odwzorowują rzeczywistość. Są neutralne, nie zmieniają kolorów obserwowanych przedmiotów oraz kontrastu, dzięki czemu umożliwiają precyzyjną ocenę odległości. Okulary przeciwsłoneczne z szarymi szkłami są uniwersalne i odpowiednie do codziennego noszenia, choć niektórzy mogą mieć wrażenie, że nie zatrzymują promieni słonecznych w wystarczającym stopniu.

Szkła zielone

Idealna propozycja na każdą pogodę – i na słoneczne dni, i na te bardziej pochmurne. Szczególnie sprawdzą się jesienią, kiedy to przy małym nasłonecznieniu poprawiają kontrast widzenia. Przy większym słońcu odciążają oko i sprawiają, że widziany obraz jest delikatniejszy. Zielone okulary przeciwsłoneczne nie powinny być noszone podczas prowadzenia samochodu, ponieważ mogą powodować problem z prawidłowym odróżnianiem kolorów.

Szkła niebieskie

Okulary przeciwsłoneczne o niebieskich szkłach sprawdzą się szczególnie podczas zmiennych warunków pogodowych, na przykład w górach. Zwiększają postrzeganie koloru zielonego na niebieskim tle, uwydatniają kolor żółty, są odpowiedzialne na odpowiednie kontrastowanie obrazu. To idealna propozycja dla osób aktywnych, uprawiających jogging, tenis, czy kolarstwo. Nie należy ich używać podczas prowadzenia samochodu, ponieważ zmieniają postrzeganie kolorów.

Szkła różowe i czerwone

Któż z nas nie chciałby zawsze patrzeć na świat przez różowe okulary. Okulary przeciwsłoneczne z różowymi soczewkami pozwalają na to, chociaż w pewnym stopniu. Co więcej, różowe szkła zwiększają kontrast obrazu i poprawiają widzenie naturalnych barw. Są idealne na mniej słoneczne dni lub letnie wieczory, gdy promieniowanie nie jest zbyt intensywne. Kierowcy nie powinni korzystać z tego typu okularów przeciwsłonecznych.

Szkła żółte i pomarańczowe

Ten typ szkieł przeciwsłonecznych poprawia kontrast widzenia obrazów po zmroku. Żółte soczewki pozwalają na prawidłowe widzenie podczas mgły, dlatego powinni po nie sięgać kierowcy. To dobry wybór na pochmurne dni, gdy mamy utrudniony dostęp do naturalnego światła. Szkła pomarańczowe zapewniają prawidłowy kontrast nawet przy kiepskich warunkach widoczności.

Okulary przeciwsłoneczne – sposoby barwienia soczewki

Kolory szkieł i filtry UV to nie jedyne kwestie dzielące okulary przeciwsłoneczne na różne typy. Wyróżniamy również kilka sposobów barwienia soczewki. Warianty te mają znaczenie zarówno estetyczne, jak i wpływają na komfort widzenia oraz korzystania z okularów przeciwsłonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne jednolite

Szkła przeciwsłoneczne jednolite to najbardziej klasyczna i uniwersalna propozycja. Okulary takie są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Nie musimy się zatem obawiać, że w kolejnym sezonie wybrany model nie będzie już trendy. Takie okulary przysłaniają twarz, a także dodają tajemniczości codziennym stylizacjom. Nie każdy jednak będzie się czuł komfortowo w tego typu okularach. Mogą sprawiać wrażenie ciężkości, przytłoczenia i braku naturalności. Dla takich osób idealne będą okulary gradalne.

Okulary przeciwsłoneczne gradalne (gradientowe)

W tego typu okularach soczewka nie jest jednolita, a barwiona gradalnie, czyli stopniowo. Kolor na górze soczewki jest najciemniejszy, a rozjaśnia się schodząc ku dołowi. W niektórych soczewkach dolna część szkła jest całkowicie przezroczysta. Gradalne okulary przeciwsłoneczne są estetyczne i wyglądają oryginalnie, ale to nie ich jedyna zaleta. Szkła barwione gradalnie ograniczają dostęp promieni słonecznych padających z góry, przy jednoczesnym niezakłócaniu widzenia w dolnej części soczewki. Kolory widziane przez szkła gradientowe są bardzo zbliżone do tych rzeczywistych. Idealnie sprawdzą się w mniej nasłonecznione i pochmurne dni.

Lustrzane okulary przeciwsłoneczne (lustrzanki)

Ten typ szkieł okularowych jest bardzo charakterystyczny i nie można przejść wobec niego obojętnie. Z pewnością jest przeznaczony dla osób, które lubią przyciągać wzrok innych, przy jednoczesnym zachowaniu tajemniczości. Szkła lustrzane bowiem całkowicie odbijają światło, wyglądając jak lustro, sprawiają, że oczy są niedostrzegalne. Okulary z soczewkami lustrzanymi odbijają niechciane refleksy słoneczne, co w znaczący sposób poprawia jakość widzianego obrazu. Lustrzana powłoka to jedna z najbardziej trwałych powłok wykorzystywanych do produkcji okularów przeciwsłonecznych. Szkła lustrzane są chętnie wybierane przez sportowców.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Soczewki polaryzacyjne odpowiadają za eliminację szkodliwego działania światła odbitego. Zapewniają wyraźne i precyzyjne widzenie bez niekomfortowych odblasków. Polaryzacja w okularach wygasza refleksy, zwiększa głębię i nasycenie kolorami, a jednocześnie chroni przed działaniem promieni UV w 100%. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są szczególnie polecane kierowcom, osobom przebywającym nad wodą (np. ratownikom), a także wszystkim tym, którym zależy na uzyskaniu głębokiego nasycenia kolorem, lepszym widzeniu i eliminacji odblasków.

Wszystkie typy opisanych powyżej okularów przeciwsłonecznych, zarówno w wariantach kolorystycznych, jak i sposobie barwienia szkieł, są dostępne w salonach optycznych Lynx Optique. Zachęcamy szczególnie do odwiedzenia naszych butików stacjonarnych, gdzie profesjonalni doradcy pomogą w doborze najlepszych okularów przeciwsłonecznych, odpowiadających potrzebom użytkownika.