Zalety szkieł okularowych szytych na miarę – dlaczego warto je wybrać?

Zalety szkieł okularowych szytych na miarę – dlaczego warto je wybrać?

Strona główna / Ekspert radzi

Zalety szkieł okularowych szytych na miarę – dlaczego warto je wybrać? 

W wielu dziedzinach życia personalizacja produktów, ma ogromne znaczenie i wiele zalet. Możemy mieć pewność, że dana rzecz jest przygotowana indywidualnie do naszych potrzeb i w 100% będzie spełniać nasze oczekiwania oraz swoje zadania. Nie inaczej jest w przypadku okularów korekcyjnych. Każda wada wzroku, każde oczy, mogą wymagać innego wsparcia. Dla różnych osób dobre i prawidłowe widzenie może oznaczać coś innego.  

Takie standardowe rozwiązania, dostępne w drogeriach lub aptekach, nie dają możliwości indywidualnego dopasowania soczewek korekcyjnych do potrzeb danej osoby. Musimy więc zdecydować się na okulary, których właściwości są jak najbardziej podobne do naszej wady wzroku, jednak nigdy nie będzie to korekcja zrealizowana w 100%. Warto również pamiętać, że nie tylko o samą wadę wzroku tutaj chodzi. Każdy człowiek posiada swoje centrum obrotu gałki ocznej, które jest miejscem unikatowym i między osobami może różnić się nawet o 30%. Jest to stały punkt dla naszego oka, gdy nim poruszamy i do niego również powinna być dostosowana soczewka okularowa. Dlatego też istotnym jest, aby szkła były dopasowane nie tylko pod kątem korekcji, ale również anatomii oczu. Aby uniknąć problemów związanych z użytkowaniem standardowych okularów, należy postawić na szkła szyte na miarę.  

Okulary korekcyjne szyte na miarę – co trzeba wziąć pod uwagę? 

Po pierwsze, najważniejszą rolą okularów jest korygowanie naszej wady wzroku, więc szkła powinny być dopasowane właśnie do niej. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem, czy prezbiopią – dobrze dobrane szkła korekcyjne pomogą nam w zniwelowaniu tych wad i zapewnieniu nam wyraźnego i ostrego widzenia. Aby określić wadę wzroku konieczne jest wykonanie odpowiedniego badania przez optometrystę. Warto takie badania robić regularnie, aby zauważać ewentualne zmiany i wprowadzać nową korekcję. Specjalista podpowie również, czy dobrym rozwiązaniem dla nas będą okulary jednoogniskowe czy progresywne. 

Drugim etapem doboru indywidualnych szkieł okularowych będzie analiza stylu życia i dopasowanie ich do behawioralnych wymagań. Inne szkła bowiem będą przydatne dla osób pracujących przy komputerze, a inne – dla zawodowych kierowców. Mamy do wykorzystania kilka filtrów i powłok, które ułatwią nam codzienne noszenie okularów, a także ochronią nasz wzrok przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W okularach możemy zastosować filtr UV, powłokę antyrefleksyjną, blue bloker (odpowiedni do pracy przy ekranach), powłokę hydrofobową, czy antyelektrostatyczną. Bardzo istotnym dodatkiem jest również powłoka utwardzająca.  

Jak widać, wybór jest bardzo duży, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby i właśnie do nich dostosować powłoki uszlachetniające. Dzięki nim możemy uzyskać maksymalną trwałość, a także przejrzystość, odporność na zarysowania, odbicia, smugi i zabrudzenia. Powłoki sprawią, że obraz widziany przez soczewki będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego.. 

Bardzo ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie szkieł fotochromowych. Są to soczewki okularowe, które dostosowują swój stopień zaciemnienia w zależności od natężenia światła i promieni słonecznych. Mówiąc w skrócie, będąc w pomieszczeniu nasze okulary mają standardową barwę, a wychodząc na dwór, przy słonecznej pogodzie, będą się stopniowo zaciemniać, aby w jak najlepszy sposób chronić nasze oczy przed promieniowaniem. 

Szkła okularowe – personalizacja 

Wybierając nowe okulary, niezależnie czy nosimy je przez cały dzień, czy zakładamy tylko do czytania, zawsze powinny być odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb. Każdy z nas jest inny, a także mamy różnorodne style życia, a okulary powinny za nami nadążać. Dlatego też warto zrezygnować ze standardowych rozwiązań dostępnych w zwykłych sklepach i postawić na okulary szyte na miarę.  

Jeśli wybierzemy się do profesjonalnego salonu optycznego, pracujący tam specjaliści nie tylko przeprowadzą badanie wzroku, ale również przeanalizują zachowania wzrokowe, fizjologię, a także codzienne potrzeby w doborze soczewek i powłok uszlachetniających. Nie bez znaczenia będzie również sprawdzenie czy do wybranych oprawek będą mogły być założone nasze szkła okularowe. Warto pamiętać, że noszenie okularów szytych na miarę skraca okres adaptacji oczu do szkieł, a także zapewnia bardzo wyraźne widzenie.