Co zrobić, gdy dziecko nie chce zakładać i nosić okularów?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce zakładać i nosić okularów?

Strona główna / Ekspert radzi

Każdy rodzic musi liczyć się z tym, że pewnego dnia, podczas wizyty u okulisty lub optometrysty otrzyma informację, że jego dziecko ma wadę wzroku i powinno zacząć nosić okulary. Dość często jednak zdarza się tak, że dzieci okularów nosić nie chcą. Wyróżniają się w nich, wyglądają inaczej niż rówieśnicy, wstydzą się, czasami są również z tego powodu wyśmiewane. Wtedy okazuje się, że dziecko tajemniczo często zapomina założyć oprawki, zabrać z domu do szkoły, czy po prostu je gubi. Może również zdejmować okulary zaraz po wyjściu z domu lub wejściu do szkoły, aby rodzic był przekonany, że jego pociecha dzielnie nosi oprawki przez cały dzień.

Należy pamiętać, że w przypadku wad wzroku noszenie okularów zgodnie z zaleceniami lekarza, na przykład w szkole, do oglądania telewizji, czy przez cały dzień, jest niezwykle istotne. Nie można całkowicie ufać dziecku, które mówi, że ich nie potrzebuje, ponieważ dobrze bez nich widzi. Z jednej strony, rzeczywiście może tak być, że dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że gorzej widzi. W przypadku wady nadwzrocznej, elastyczny układ wzrokowy u dziecka pozwala na kompensowanie wady, a dzięki temu ostre widzenie z bliska i daleka. Dzieci wiele czynności wykonują z bliska, na przykład malowanie, czy zabawa klockami, dlatego też krótkowzroczność często im nie przeszkadza. Niekorygowane wady wzroku mogą jednak narastać, a w najgorszym przypadku może dojść do rozwoju niedowidzenia. Z drugiej strony, dziecko może nie chcieć nosić okularów i dlatego też tłumaczy się dobrym wzrokiem. Co zatem zrobić, aby dziecko z chęcią nosiło okulary? Poniżej przestawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Oprawki – wybór dziecka

Bardzo istotnym jest, aby to właśnie dziecko wybrało sobie swoje oprawki. Niezwykle ważny będzie zarówno ich kształt, jak i kolor. Sami zapewne nie chcielibyśmy, aby ktoś zmusił nas do noszenia konkretnych okularów, które nam się nie podobają, dlatego też nie skazujmy na to samo naszego dziecka. To, że rodzicom podobają się konkretne okulary nie znaczy, że będą one również podobać się dziecku. Dziewczynka nie musi nosić różowych okularów, a chłopiec niebieskich, czy czerwonych. Dziecko musi czuć się dobrze i pewnie w oprawkach, a każde z nich ma swój gust oraz wyobrażenia o modzie. Może również sugerować się tym, co noszą jego koledzy, co zobaczyli w gazecie lub telewizji. Jeśli chcemy, aby dziecko z chęcią nosiło okulary, pozwólmy wybrać mu te oprawki, które najbardziej mu się podobają.

Odpowiednio dopasowane okulary

Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie dopasowanie oprawek do twarzy dziecka. Jeśli widzimy, że dziecko często zdejmuje okulary, poprawia je, czy drapie się w miejscu nosków lub zauszników, może to oznaczać, że oprawki są źle dopasowane. Nikt z nas nie chciałby chodzić w zbyt ciasnych lub spadających okularach, podobnie jest w przypadku dzieci. Należy w takiej sytuacji wybrać się do optyka i poprosić o dopasowanie okularów do potrzeb dziecka. Co więcej, dziecko może mieć alergię na materiał, z którego zostały one wykonane. Warto w takiej sytuacji sprawdzić, co zostało wykorzystane przy produkcji i zmienić oprawki na inne, aby nie narażać dziecka na dyskomfort oraz ewentualne powikłania po zmianach alergicznych.

Ogromne znaczenie ma również przyzwyczajenie do noszenia okularów. Z dzieckiem, które podchodzi do nich niechętnie, można ustalić konkretny czas, przez jaki ma je nosić, na przykład dwie godziny dziennie. Gdy ten czas nie będzie sprawiał już problemów, powoli możemy go wydłużać, aż dziecko będzie chętnie nosić okulary przez cały dzień. Dla dorosłego człowieka nagła zmiana na ciągłe noszenie okularów również może być trudna. Gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do posiadania czegoś na nosie, przez pierwsze dni możemy czuć się nieswojo i niewygodnie, jednak czas robi swoje i można się przyzwyczaić do noszenia okularów.

Kreatywne podejście do sprawy

Podczas rozmowy z dzieckiem o noszeniu okularów, warto podejść do sprawy kreatywnie. Dzieci zazwyczaj nie chcą się wyróżniać, wyglądać inaczej niż rówieśnicy. W przypadku noszenia okularów często tak jest, ponieważ jednak mniejszość maluchów je posiada. Dlatego też należy przekonać dziecko, że nie ma nic złego w noszeniu okularów. Co więcej, może jego idol też je nosi, a dziecko nie do końca zdaje sobie z tego sprawę? Harry Potter, postać z bajki, ulubiony aktor, czy wykonawca piosenek – trzeba pokazać dziecku, że te osoby z dumą noszą okulary!

Warto również dowiedzieć się, czy dziecko z powodu okularów nie jest wyśmiewane, a nawet dyskryminowane, w szkole, czy przedszkolu. Dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami i ich akceptacji. Jeśli koledzy nie chcą, aby dziecko w okularach grało z nimi w grę, w piłkę, to niestety okulary szybko wylądują w plecaku. W niektórych przypadkach dziecko może usłyszeć, że jest okularnikiem, czy kujonem. Dlatego też, jeśli dziecko nie chce nosić okularów, warto z nim porozmawiać na ten temat i poznać wszystkie przyczyny problemu.

Okulary są fajne!

Dzieci uczą się wielu rzeczy przez naśladownictwo i obserwowanie dorosłych. Dlatego też, damy dziecku dobry przykład, jeśli sami założymy okulary. Dziecko nie poczuje się pewnie nosząc oprawki i widząc, że mama lub tata zamiast okularów zakładają soczewki kontaktowe, ponieważ sami ich nosić nie chcą. Warto wtedy zrezygnować z soczewek na jakiś czas pokazując w ten sposób dziecku, że okulary są w porządku i nie ma w nich nic złego. Jeśli rodzice nie potrzebują korekcji wzroku, mogą jako przykład dać inną osobę z rodziny, babcię, dziadka, czy wujka. W ten sposób możemy przekonać dziecko, że okulary są fajne!

Pamiętajmy również, aby przy dziecku nie określać negatywnie nikogo, kto nosi okulary. Jeśli dziecko usłyszy z naszych ust, że nazywamy kogoś brylokiem, czy ślepokiem, z pewnością to zapamięta. Zdanie rodzica jest dla dziecka bardzo istotne i będzie się ono bało, że zostanie określone przez mamę lub tatę w negatywny sposób.

Najważniejszym jest, aby rozmawiać z dzieckiem i poznać powody, dla których unika ono noszenia okularów. Być może są one bardzo proste i bez problemu poradzimy sobie z namówieniem dziecka na oprawki. Jeśli pobudki są trudne i skomplikowane, nie należy czekać, aż problem sam się rozwiąże. Interwencja rodziców jest niezwykle istotna. Jeśli mimo starań dziecko nadal bardzo źle się czuje wśród rówieśników i odmawia noszenia okularów, gdyż np. inne dzieci się z niego śmieją, warto skorzystać z porady psychologa dziecięcego. Specjalista pomoże dziecku zaakceptować swój nowy wizerunek i poradzić sobie z przykrymi emocjami.