Jak chronić wzrok przed słońcem?

Jak chronić wzrok przed słońcem?

Strona główna / Ekspert radzi

Jak chronić wzrok przed słońcem?

Niektórym wydaje się, że oczy należy chronić przed promieniowaniem UV tylko latem, lub podczas słonecznych dni. Nic bardziej mylnego. Nawet w pochmurny, jesienny, czy zimowy dzień, promienie słoneczne przebijają przez warstwy chmur i odbijając się od różnych powierzchni, docierają do naszych oczu. W Polsce, dni jesienne i zimowe potrafią ciągnąć się w nieskończoność, spragnieni więc słońca, gdy tylko się ono pojawi, wychodzimy na dwór, aby zaczerpnąć jego promieni. Nic dziwnego! Słońce uwalnia endorfiny i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, jednak potrafi również być niebezpieczne dla naszych oczu. W związku z tym odpowiednia ochrona wzorku jest konieczna przez cały rok.

Ochrona przed słońcem – okulary przeciwsłoneczne

Podstawowym sposobem na ochronę oczu przed promieniowaniem UV są odpowiednio dobrane i wyposażone okulary przeciwsłoneczne. Warto pamiętać, że funkcjonalne okulary to nie tylko oprawki w ulubionym kolorze i przyciemniane szkła. Takie okulary nie będą spełniały swojej najważniejszej roli, czyli ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Czego zatem nie kupować? Przede wszystkim okularów przeciwsłonecznych w przypadkowych miejscach, bazarach, wakacyjnych straganach, czy niespecjalistycznych sklepach internetowych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że kupno tanich, plastikowych okularów bez specjalnych powłok, może nas kosztować dużo zdrowia. Tego typu okulary nie posiadają niezbędnego filtra UV, który jest odpowiedzialny za ochronę oczu przed promieniowaniem słonecznym. Mogą być piękne, modne i w idealnym kolorze, ale jeśli nie posiadają powłoki ochronnej, są zupełnie bezużyteczne.

Takie okulary blokują nadmiar światła, ale jednocześnie tworzą zagrożenie dla naszych oczu. Pod ciemnym szkłami okularów dochodzi do rozszerzenia źrenic, przez co do wnętrza oka w łatwy sposób mogą dostać się niebezpieczne promienie słoneczne, które odpowiedzialne są za proces degeneracji siatkówki oka. Promieniowanie UV odpowiada również za przyspieszenie starzenia się komórek, a także jest przyczyną rozwoju skrzydlika i zaćmy. Nie są to nie jedyne zagrożenia, ponieważ zaliczamy do nich również zapalenie spojówek, zespół suchego oka, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet nowotwór.

Okulary przeciwsłoneczne wysokiej jakości

Kupując okulary przeciwsłoneczne powinniśmy, przede wszystkim, omijać niesprawdzone i niepewne miejsca. Niech nie skusi nas łatwa dostępność i niska cena produktu, ponieważ za musi coś stać, a w tym przypadku – słaba jakość ochrony przeciwsłonecznej, a nawet jej całkowity brak. Okulary przeciwsłoneczne należy kupować w profesjonalnych salonach optycznych, stacjonarnych i internetowych. Tylko specjalista optyk będzie mógł nam zaoferować bezpieczne okulary wysokiej jakości, posiadające odpowiednie powłoki ochronne. Profesjonalista weźmie pod uwagę kondycję wzroku oraz ewentualne wady, a także kształt twarzy, aby oprawki chroniły cały obszar wokół oczu.

W salonie optycznym dowiemy się, na jakie parametry techniczne trzeba zwracać uwagę, aby zyskać jak najlepszą ochronę przed promieniami UV. Najlepszą gwarancję uzyskamy dzięki soczewkom wykonanym z materiału o współczynniku załamania równym lub wyższym niż 1.53. Jeśli zdecydujemy się ten niższy, na przykład 1.50, to okulary powinny być dodatkowo wyposażone w filtr UV 400, blokujący ultrafiolet. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie z pewnością powłoka antyrefleksyjna, której zadaniem jest blokowanie odbijania światła UV.

Nie bez znaczenia dla ochrony będzie kolor soczewek i stopień ich zabarwienia. Odpowiednio dobrany kolor chroni oczy przed słońcem, ale również poprawia jakość widzenia. Na pochmurny dzień lepsze będą okulary o żółtych i pomarańczowych soczewkach. Te brązowe natomiast pochłaniają światło niebieskie, poprawiają percepcję głębi oraz ostrość widzenia. Wyróżniamy również kilka kategorii filtrów stopnia zabarwienia. Na co dzień wystraczające są te zabarwione w 57-81%, czy 82-92%. Te o najwyższym filtrze 93-96% stosowane są w warunkach ekstremalnych, na przykład podczas wspinaczki wysokogórskiej.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również okulary z soczewkami polaryzacyjnymi lub okulary fotochromowe. Soczewki polaryzacyjne w 100% chronią oczy przed promieniowaniem UV, poprawiają kontrast, a także pomagają w unikaniu odblasków od powierzchni gładkich.

Okulary fotochromowe pozwalają na zachowanie 2 w 1, czyli okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, które możemy z powodzeniem nosić przez cały rok. Soczewki samodzielnie dostosowują się do sytuacji i do natężenia promieniowania UV. Gdy jest ono wysokie przyciemniają się, a rozjaśniają, gdy stopień promieniowania spada.

Niezależnie od tego, na jakie okulary, kolor, czy kolor zabarwienia postawimy, udajmy się po ten produkt do profesjonalnego salonu optycznego. Zasięgnijmy rady specjalisty i nie kierujmy się wyłącznie ceną. Oszczędzanie na okularach przeciwsłonecznych może okazać się kosztowne dla naszego zdrowia!